ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазици е неуставен и неприменлив

Законот за јазици кој е изгласан од парламентарното мнозинство на СДСМ е неуставен, неприменлив и создава услови за нови поделби и конфликти помеѓу граѓаните. Со ратификација на Договорот за добрососедство со Бугарија, Заев презеде обврска да ја брише и менува македонската историја. Неговите заменици премиери лицитираат со нови имиња, а МНР премолчува палење на македонското знаме и објавување на мапи за поделба на Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -Затоа на СДСМ му пречи секој што рамислува поинаку и што не се плаши јавно да ги изрази своите патриотски чувства, спротиставувајќи се гласно на антимакедонските политики на Заев. Затоа на СДСМ му требаат притвори за уметниците, пратениците, полициските службеници и останатите чија единствена вина е љубовта кон Македонија. Дурловски, Чавков, Дамовски, Илиевски, Јовановски и останатите не се терористи, туку патриоти! Ова е главната причина поради која што судот работи не по словото на законот, туку по партиска нарачка за политички прогон врз неистомислениците. ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Повеќе од два месеца Илиевски, Јовановски, Чавков, Мукоски и другите се држат во притвор во крајно мизерни услови, само затоа што гласно се спротивставија на плановите на оваа Влада за обезличување на Република Македонија. Ваквиот нехуман однос е уште еден обид за попречување и замолкнување на секоја критика на погубните политики на Владата на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ и порачуваат дека политичкиот прогон мора да запре. „Со апсурдното обвинение за тероризам се праќа порака до секој оној што сака да го крене својот глас за работите во кои верува. Во ниту една демократска држава не е забележан пример како пратеници се влечат по затворите и се прогласуваат за терористи. Во ниту една држава не е забележан пример како човек што целиот свој живот го посветил на безбедноста на државата е прогласен за терорист. Во ниту една цивилизирана држава не е забележано доктори да лежат во затворски ќелии под обвинение за тероризам. Во ниту една држава во Европа досега не е забележано да има толку многу луѓе што се обвинети за ...
| | веќе видена | слични

Притворот наместо како мерка за претпазливост се користи како средство за изживување, обвини опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, притворените не сториле терористички акт и апсурдно е да се држат во истражен затвор поради опасноста да го повторат. Притворените седум месеци после завршување на протестите на „Заедничка Македонија” немаа заминато од Македонија и апсурдно е сега да се држат во затвор поради тоа што би избегале, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Патриотите кои се во притвор се политички обвинети. Нема никаква правна основа за ваквиот третман и затоа мора да бидат ослободени, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Притворот наместо како мерка за претпазливост се користи како средство за изживување. Притворените не сториле терористички акт и апсурдно е да се држат во истражен затвор заради опасноста да го повторат. Притворените седум месеци после завршување на протестите на „Заедничка Македонија” немаа заминато од Македонија и апсурдно е сега да се држат во затвор заради тоа што би избегале. Притворените ниту влијаеле, ниту постои опасност или намера да влијаат врз политичката истрага. Нема никаква основа за притворите кои им се изречени, стои во соопштението од паријата и се додава: „Органите на прогонот се користат за пресметка со граѓани кои мислат поинаку од СДСМ. Судот треба итно и неодложно да ги пушти од притвор Чавков, Дамовски, Илиевски, Јовановски и останатите чија единствена вина е љубовта кон татковината. Судот мора да биде заштитник на законитоста и ...
| | веќе видена | слични

Македонија е единствена држава среде Европа во која во 21 век сеуште има политички затвореници. Политички затвореници се Дурловски, Илиевски, Јовановски, Дамовски, Чавков, пратениците и сите останати кои се неправедно притворени за настаните од 27-ми април, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Тие сите се обвинети за тероризам само поради љубовта кон татковината и различните политички ставови од оние СДСМ и Заев. Невини луѓе без ниту една црна дамка во нивните животи и кариери, без никаква правна основа, неправедно се наоѓаат во притвор, додека владините претставници лицитираат со македонската историја и иднина. Судот слепо и слугува на власта неможејќи да собере храброст, да се спротистави и да дели правда врз основа на аргументи. Судот наместо праведно да суди, монтира случаи за пресметка со политичките противници на Зоран Заев. Судот има шанси да исправи дел од грешките доколку престане да замижува пред аргументите што ги нуди одбраната на политички притворените и утврди дека навистина не постои ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Еден од основните постулати на Европската унија и НАТО е владеењето на правото. Македонија не може да напредува во евро- атланските интеграции сѐ додека е заробена држава во која е укинато владеењето на правото, велат во ВМРО-ДПМНЕ. Македонија е единствена држава среде Европа во која во 21 век сѐ уште има политички затвореници. Политички затвореници се Дурловски, Илиевски, Јовановски, Дамовски, Чавков, пратениците и сите останати кои се неправедно притворени за настаните од 27-ми април. Република Македонија мора под итно да се врати на вистинскиот пат на патот на демократијата, слободата и почитување на основните човекови права. Политичкиот реваншизам и малтретирање на луѓе кои размислуваат поинаку од СДСМ мора да запре, додаваат во партијата.
| | веќе видена | слични
12 копии

Дурловски, Илиевски, Јовановски, Дамовски, Чавков, пратениците и сите останати кои се неправедно притворени за настаните од 27-ми април, се терористи колку што се терористи македонските иселеници кои вчера протестираа низ Европа и светот. Ниедна демократска земја не се дрзна да ги обвини за тероризам само заради протест во кој гласно го изразуваат своето несогласување со разнебитувањето на Македонија. Притворените не се терористи туку патриоти чиј единствен грев е што ја сакаат Република Македонија. Република Македонија е узурпирана држава каде е укинато владеење на правото. Невини луѓе, без никаква правна основа, политички се држат во притвор, додека владините претставници лицитираат со македонската историја и иднина. Органите на прогонот се користат за монтирање на судски случаи и пресметка со сопствените граѓани кои мислат поинаку од власта. Судот е најдиректен и најодговорен учесник во продлабочување на кризата која е поттикната од катастрофалните политики од страна на владата на СДСМ. Судот има обврска ...
| | веќе видена | слични

Ниедна демократска земја не се дрзна да ги обвини за тероризам само заради протест во кој гласно го изразуваат своето несогласување со разнебитувањето на Македонија. Притворените не се терористи туку патриоти чиј единствен грев е што ја сакаат Република Македонија. Република Македонија е узурпирана држава каде е укинато владеење на правото. Невини луѓе, без никаква правна основа, политички се држат во притвор, додека владините претставници лицитираат со македонската историја и иднина. Органите на прогонот се користат за монтирање на судски случаи и пресметка со сопствените граѓани кои мислат поинаку од власта. Судот е најдиректен и најодговорен учесник во продлабочување на кризата која е поттикната од катастрофалните политики од страна на владата на СДСМ. Судот има обврска да ја гарантира законитоста и да биде чувар на демократијата. Токму затоа треба итно и неодложно да ги пушти од притвор Чавков, Дамовски, Илиевски, Јовановски и останатите чија единствена вина е љубовта кон државата. Правосудните органи ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Дурловски и Бошковска непотребно ќе се држат во куќен притвор, како што непотребно јавното обвинителство два месеци се изживуваше со нив. Аргументи дека ќе го повтореле делото, дека ќе избегаат или дека би и попречиле на истрагата нема. Нема аргументи заради тоа пто нема дело. Тие не се терористи! Со секој изминат ден се потврдува дека нема никаква правна основа да се држат во истражен затвор и останатите патриоти. Причините за нивниот притвор се чисто политички. Селективната правда е неправда. Демократија во Република Македонија нема. Судот и правосудните органи претставуваат продолжена рака на СДСМ. Судот е дел од политичка хајка против лица кои не сториле терористички акт. Судот треба итно и неодложно да ги пушти од притвор Чавков, Дамовски, Илиевски, Јовановски и останатите чија единствена вина е љубовта кон државата. Сите тие се наоѓаат во притвор поради монтиран случај. Судството не треба да е алатка на политиката! Судот и правосудните органи во Република Македонија ја злоупотребуваат мерката ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Единствена деструктивна партија на македонската политичка сцена е СДСМ. Бојкотот на институциите е последниот демократски механизам кога власта ја има погазено правната држава, а затворите се преполни со политички затвореници, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. „Проекти во полза на граѓаните нема. Буџетот и народните пари безмилосно се трошат само за да се задоволат расипничките потреби на партиските кадри. Единствено нешто на кое што работат е целосна партизација на сите нивоа, не водејќи сметка ниту за интересите на децата во градинките и училиштата во Аеродром. За да ја покријат сопствената неспособност и расипништво, СДСМ политички гонат и притвораат патриоти, обидувајќи се да замолкнат секаква критика за нивното антидржавно однесување. СДСМ со притворањето на патриотите сака да го спречи секој глас што јавно ќе се спротивстави на намерите и погубните политики на Зоран Заев. Во Македонија во моментов не функционира демократската држава, а нема ништо полесно од тоа да се критикува актуелниот хаос кој што со своето ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 458 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 153 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазици е неуставен и неприменлив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: