ВМРО-ДПМНЕ: СДС прави политичко насилство врз Уставот, законите и Деловникот


СДС ја втурна Република Македонија во длабока криза. Заради преголемата желба за власт и обидот да избегаат од соочување со правдата, СДС ги жртвуваше националните и државните интереси на Република Македонија, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме целото соопштение СДС го измами народот. Го измами со подметнување на Тиранската Платформа по изборите, а потоа и со обид нелегално да изберат претседател на Собрание на Република Македонија. Ова политичко насилство врз Уставот, законите и Деловникот од страна на СДС предизвика гнев кај граѓаните на Република Македонија. Дополнителна провокација кај македонскиот народ предизвика нелегалниот обид за избор на претседател на Собрание на Република Македонија, кој беше надвор од Деловникот за работа, Уставот и законите. Претседателот на Собранието, СДС го избра надвор од сите процедури, на веќе официјално завршена седница, без официјален записник, без стенограм, без право на збор на пратениците. Ваквиот преседан на ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ исплатила нови 240. 000 долари на американската консултантска компанија Дашл Груп, се наведува во нивниот извештај објавен на регистрационото биро Фара на 28 април. Извештајот се однесува на шестмесечниот период од 1 октомври 2016 до 31 март 2017 година. Во него се наведуваат услуги кои компанијата ги вршела за македонската политичка партија, најмногу во периодот пред и по изборите во земјава што се одржаа на 11 декември лани, објави Радио Слободна Европа . Во делот активности пишува дека „за ВМРО-ДПМНЕ, Дашл груп обезбедувале стратегиски консултантски услуги во врска со политики и политички прашања пред владата на САД, застапувајќи ги интересите на ВМРО-ДПМНЕ“. Во табелата во која се наведени контактите кои компанијата ги имала за потребите на партијата на Никола Груевски, се пријавени девет активности, главно електронска пошта или телефонски разговор со иста тема-македонски парламентарни избори. На први и втори ноември Дашл Груп, прво преку телефонски разговор, а потоа и преку електронска пошта ...
| | веќе видена | слични
8 копии

„СДС продолжува да работи спротивно од волјата на народот. Спротивно од волјата на народот, Уставот, законите и Деловникот СДС се обиде нелегално да избере претседател на Собрание на Република Македонија“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Нелегалниот претседател на Собранието уште првиот работен ден во неговиот кабинет постави албанско знаме и кабинетот го претвори во штаб на неговата партија. Нелегалниот претседател на Собранието најави дека седниците ќе ги води на албански јазик, со тоа што Собранието на Република Македонија ќе стане трет парламент во регионот каде седниците ќе се водат на албански јазик. Сето ова е надвор од Охридскиот Рамковен договор каде што јасно се наведува дека пратениците можат да се обраќаат на својот мајчин јазик, доколку истиот го говорат над 20% од населението бидејќи тоа е индивидуално право, но кога се води седница, тоа е чин од позиција на претседател на Собрание и во име на институцијата која што ја претставува и затоа единствен службен и официјален јазик е македонски. ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција соопшти дека лидерот на СДСМ Зоран Заев со најавите за реизбор на судии сакал да ги покрие отстапките на штета на државата и националните интереси кои ја редефинираат Македонија. Од ВМРО-ДПМНЕ велат: „СДС еднаш веќе го имаше унакажено и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии кои ги имаа поминато нивните партиски филтри“, додавaјќи дека тогаш судството го допрело дното, а сега Заев сака да го реализира истото сценарио и да се спаси од одговорнст за криминалите што ги правел, велат од партијата.
| | веќе видена | слични

Интегрален текст од прес конференција на Дарко Костовски: Почитувани, Спротивно на волјата на народот, спротивно на Уставот, Деловникот и законите на Република Македонија, СДС почна да ја спроведува Тиранската Платформа. СДС имаше обид нелегално да избере претседател на Собранието и направи класично политичко насилство. СДС дозволи албанското знаме да влезе во кабинетот на втората по ранг функција во државата. СДС молчи околу најавите на Талат Џафери дека ќе го раководи Собранието на Република Македонија на албански јазик. Нормите се јасни, пратениците да може да се обраќаат на својот мајчин јазик, доколку истиот го говорат над 20% од населението бидејќи тоа е индивидуално право, но кога се води седница, тоа е чин од позиција на претседател на Собрание и во име на институцијата која што ја претставува и затоа единствен службен јазик и официјален јазик на територијата на Македонија е македонски. Со молкот се потврдува стравот на народот дека СДС договорил албанскиот јазик да биде официјален на целата ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ последните години од владеењето ги заборави своите првични постулати и се оддалечи од своите принципи, велат дел од аналитичарите за ТВ24 во период кога се повеќе се заговараат реформи во оваа партија. Дел од познавачите сметаат дека е неопходно првите луѓе на партијата да им го отстапат раководството на нови и свежи кадри кои не се компромитирани. За да излезе од ќорсокакот во кој се најде потребни се коренити промени во партијата каде се уште владее едноумие, велат поранешни членови. Најголемата грешка што ја направи партискиот врв, додаваат, е што си направи непријатели кај евроатланската заедница. Поранешниот државен секретар во Владата на Груевски, Перо Димишкоски вели дека партијата го изгубила кредибилитетот не само кај меѓународната заедница, туку и кај своето членство. Дел од аналитичарите кои ги бранат позициите на ВМРО-ДПМНЕ велат дека и во опозицијата партиското раководство не треба да се менува затоа што ја има поддршката кај народот. „Живееме во време на демократија, па по 11 години ...
| | веќе видена | слични

„СДСМ не молчи. СДСМ јасно и гласно кажува дека никој нема да го загрози статусот на Македонскиот јазик и унитарноста на државата. Ќе се овозможи практична примена на јазиците на заедниците според нивните потреби, исклучиво согласно Уставот на Република Македонија. Македонија ќе биде унитарна држава на сите граѓани, ќе има нова реформска Влада и таа Влада ќе обезбеди евро-атлантски интеграции, квалитетен живот, независни институции и правда, за сите! На тоа се обврзува новата Влада во Програмата, единствениот валиден документ за граѓаните, јавно поставен на веб страницата на СДСМ и добро познат на домашната и меѓународната јавност. Само Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ имаат потреба да зборуваат за непостоечки теми во обид да ги покријат своите криминални платформи. Овие истрошени политичари, исплашени од промените и соочувањето со правдата, го чувствуваат распадот на режимот што носи и нивен политички крај. Затоа ги повикуваме чесните членови на ВМРО-ДПМНЕ да се оградат од лагите и провокациите ...
| | веќе видена | слични

Политичките партии и во текот на изминатиот викенд не ја пропуштија можноста да упатат критики едни кон други. ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со најавите за реизбор на судии „сака да ги покрие отстапките на штета на државните и национални интереси, кои ја редефинираат Република Македонија“. Дарко Костовски рече дека „СДС еднаш веќе го имаше унакажано и целосно партизирано судството со реизбор на 600 судии, кои ги имаа поминато нивните партиски филтри“. Тој го повтори ставот на својата партија дека, како што рече, спротивно на волјата на народот и на Уставот, Деловникот и на законите на Република Македонија, СДСМ ја спроведува тиранската платформа и дека реализацијата почнала со тоа што дозволиле албанското знаме да влезе во кабинетот на претседателот на Собранието. Од друга страна, СДСМ јасно и гласно кажува дека никој нема да ги загрози статусот на македонскиот јазик и унитарноста на државата. Ќе се овозможи практична примена на јазиците на заедниците според нивните потреби, исклучиво во ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до медиумите повторно наведува дека Талат Џафери бил избран за нов собраниски спикер спротивно од волјата на народот, Уставот, законите и Деловникот на Собранието. „Нелегалниот претседател на Собранието уште првиот работен ден во својот кабинет постави албанско знаме и кабинетот го претвори во штаб на својата партија. Нелегалниот претседател на Собранието најави дека седниците ќе ги води на албански јазик, со тоа што Собранието на Република Македонија ќе стане трет парламент во регионот каде седниците ќе се водат на албански јазик“, се вели во реакцијата. Оттаму тврдат деак ова е надвор од Охридскиот рамковен договор каде што јасно се наведува дека пратениците можат да се обраќаат на својот мајчин јазик доколку истиот го говорат над 20% од населението бидејќи тоа е индивидуално право, но кога се води седница, тоа е чин од позиција на претседател на Собрание и во име на институцијата којашто ја претставува и затоа единствен службен и официјален јазик е македонски. – Молкот на СДС е ...
| | веќе видена | слични

За ВМРО-ДПМНЕ изборот на претседателот на Собранието на Република Македонија е нелегален, спротивно на волјата на народот, Уставот, законите и Деловникот. Нелегалниот претседател на Собранието уште првиот работен ден во неговиот кабинет постави албанско знаме и кабинетот го претвори во штаб на неговата партија, соопшти партијата.„Нелегалниот претседател на Собранието најави дека седниците ќе ги води на албански јазик, со тоа што Собранието на Република Македонија ќе стане трет парламент во регионот каде седниците ќе се водат на албански јазик. Сето ова е надвор од Охридскиот рамковен договор каде што јасно се наведува дека пратениците можат да се обраќаат на својот мајчин јазик, доколку истиот го говорат повеќе од 20% од населението бидејќи тоа е индивидуално право, но кога се води седница, тоа е чин од позиција на претседател на Собрание и во име на институцијата која што ја претставува и затоа единствен службен и официјален јазик е македонски. Молкот на СДС е доказ дека започнува реализацијата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: СДС прави политичко насилство врз Уставот, законите и Деловникот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: