ВМРО-ДПМНЕ: Со амнестијата на затворениците загрозена е безбедноста на граѓаните


5 копии

СДСМ ја загрози безбедноста на граѓаните со амнестијата на над 2.000 затвореници меѓу кои има и осуденици за тешки кривични дела. Дел од нив за неполни 24 часа повторно се вратија на криминалот, а жртви беа невини граѓани. Нападнати се и жени и мажи. Разбојништва и кражби се вршени и врз млади и врз стари. Жртвите се множат, а МВР не успева да ги заштити граѓаните, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека СДСМ прави предизборна коалиција со криминалните структури во државата. ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека СДСМ ќе мора на еден или друг начин да им се оддолжи на овие луѓе кои ја дадоа поддршката за СДСМ за локалните и предвремените парламентарни избори, бидејќи им помогнаа за рекет, купување гласови и притисоци врз гласачите. Како и секогаш цената за штетните политики на СДСМ ја плаќаат граѓаните. СДСМ е одговорен за штетата која ја предизвикуваат амнестираните затвореници? Додека криминалците се на слобода, партиотите поради своето противење на погубните политики на Зоран Заев и СДСМ се ...
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ објави дека дека не е организатор, ниту дава поддршка за протестите за заштита на името, државата и идентитетот. „Го почитуваме демократското, уставно загарантирано право на протест. Секој може да одлучи да организира или да учествува во кои било протести. Во однос на протестите најавени за утре, не сме организатори, ниту пак стоиме зад нив. Кога партијата ќе организира протести ќе ја информира јавноста и ќе ги повика граѓаните на масовност“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Утре во 18 часот пред канцелариите на Европската унија во Скопје, ќе започне протест под мотото “За одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата“. Оттаму протестниот марш ќе се движи по булевар “Свети Климент Охридски“ и булевар “Димитрие Чуповски“ до Собранието на Република Македонија, каде ќе има повеќе обраќања, по еден претставник од македонските заедници во Германија, Франција, Италија и Швајцарија, Сотир Костов, проф.д-р Виолета Ачковска, Тодор Петров и Неговото Високопреосвештенство г. Агатангел, кои ќе го ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш реагира на одредената мерка притвор за обвинетите за настаните од 27-ми април. ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш реагира на одредената мерка притвор за обвинетите за настаните од 27-ми април. Опозициската партија смета дека судот уште еднаш покажал дека не го интересира правдата, вистината и аргументите. „Судот не смее да си поигрува со законите! Притворот мора да биде укинат и за оние кои се задржани во истражниот затвор и на оние на кои им се изрекува куќен притвор. Правдата ќе биде задоволена кога ќе биде отфрлено фабрикуваното обвинение за тероризам“ се наведува меѓу другото во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Го почитуваме демократското, уставно загарантирано право на протест. Секој може да одлучи да организира или да учествува во кои било протести. Во однос на протестите најавени за утре, не сме организатори, ниту пак стоиме зад нив, велат од ВМРО-ДПМНЕ.Кога ВМРО ДПМНЕ ќе организира протести ќе ја информира јавноста и ќе ги повика граѓаните на масовност, велат од партијата.
| | веќе видена | слични

Со определување на нови 30 дена притвор за патриотите судот уште еднаш покажа дека не го интересира правдата, вистината и аргументите, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека иако нема никаква основа на неправедно обвинетите за настаните од 27-ми април да им се ограничува слободата на нив повторно им е одредена мерка притвор. -Судот упорно ги игнорира фактите дека обвинетите не може да го повторат делото кое не го сториле, дека немаат намера да избегаат од државата, ниту пак да влијаат врз конструираната острага. Наместо врз основа на докази, судот повторно од неразјаснети причини им одредени нови дополнителни 30 дена притвор. Ова значи нови 30 дена агонија, терор, торутура врз обвинетите и нивните семејства. Судот станува соучесник во политички монтиран процес и апсурдно обвинение за тероризам со кое треба да се прати порака до сите неистомисленици на оваа власт. Дел од неправедно притворените се хронично болни тие треба да примаат терапија и лекарства и нивното место не е во притвор. Со ...
| | веќе видена | слични

„ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ.ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на европската интеграција на државата. Интеграцијата во ЕУ е единствена шанса за нашата држава за економски и општествен раст и развој, рамо до рамо со развиените држави од Европа.ВМРО-ДПМНЕ останува силно на заложбите за демократска Република Македонија во која принципот на владеење на правото ќе се почитува од сите институции. Дејствијата на власта и нејзината досегашна работа не се во согласност со европските вредности.СДСМ и Зоран Заев не можат да зборуваат за реформи, кога по 9 месеци немаат реализирано, ни 50% од планот 3-6-9. Наместо посветеност на реформските процеси, власта се насочи кон креирање на штетни договори, неуставни закони и расипничко трошење на парите на граѓаните.Граѓаните го прашуваат Зоран Заев, дали го информираше Претседателот Јункер, за политичката тортура која се спроведува во државата, неоснованите притвори и монтираната ...
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во Еверопската унија, но порачива дека владејчката партија и премиерот Зоран Заев не може да зборуваат за реформи кога спроведвуа политичка тортура врз неистомислениците, се наведува во реакцијата на опозицската партија на искажаното од премиерот на заедничката прес-конференција во неделата во Скопје. Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека партијата останува силно посветена на европската интеграција на земјата, истакнувајќи дека интеграцијата во ЕУ е единствена шанса за Македонија за економски и општествен раст и развој, рамо до рамо со развиените држави од Европа. „ВМРО-ДПМНЕ останува силно на заложбите за демократска Република Македонија во која принципот на владеење на правото ќе се почитува од сите институции. Дејствијата на власта и нејзината досегашна работа не се во согласност со европските вредности. СДСМ и Зоран Заев не можат да зборуваат за реформи, кога по 9 месеци немаат ...
| | веќе видена | слични

СДСМ и Зоран Заев не можат да зборуваат за реформи, кога по 9 месеци немаат реализирано ни 50% од планот 3-6-9, реагираа вечерва од ВМРО-ДПМНЕ по прес-конференцијата на Заев и Јункер. „Граѓаните го прашуваат Зоран Заев, дали го информирал Претседателот Јункер за политичката тортура која се спроведува во државата, неоснованите притвори и монтираната истрага против десетина лица за тероризам. Го информираше ли Заев својот соговорник дека Република Македонија е единствената држава на тлото на Европа во која има политички затвореници? СДСМ и Заев со своето дејствување ја загрозуваат демократијата и правната држава“, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Коментирајќи ја посетата на претседателот на Европската Комисија во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста го прашува премиерот Зоран Заев дали Жан-Клод Јункер го информирал за „политичката тортура која се спроведува во државата, неоснованите притвори и монтираната истрага против десетина лица за тероризам“. Потенцирајќи дека ВМРО-ДПМНЕ е силно посветена на европската интеграција на државата, партијата тврди дека Заев и СДСМ не можеле да зборуваат за реофрми кога, според нив, ни 50 отсто од Планот 3-6-9 не бил исплонет. „ВМРО-ДПМНЕ останува силно на заложбите за демократска Република Македонија во која принципот на владеење на правото ќе се почитува од сите институции. Дејствијата на власта и нејзината досегашна работа не се во согласност со европските вредности. СДСМ и Зоран Заев не можат да зборуваат за реформи, кога по 9 месеци немаат реализирано, ни 50% од планот 3-6-9. Наместо посветеност на реформските процеси, власта се насочи кон креирање на штетни договори, неуставни закони и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Деведесет ден притворот на патриотите, на луѓето кои неизмерно си ја сакаат Република Македонија e користен како казна без да биде исполнет ниту еден услов за таква мерка. Актери, режисери, оперски пејачи, архитекти, доктори, припадници на безбедносните сили и други патриоти беа прогласени за терористи со што станавме една држава со најмногу терористи по глава на жител. Јавното обвинителство и судот се впуштија во овој класичен политички монтиран процес без правни аргументи, соопшти опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, притворените не сториле терористички акт. Притворените не може да повторат дело што не го направиле. Тие немаат причина да влијаат на истрагата, а најмалку планираат да ја напуштат Македонија. Тоа се луѓе кои имаат семејства, родители и пријатели и целиот свој живот придонесувале за татковината. „Судот и јавното обвинителство мора да престанат да се однесуваат на овој начин кон патриотите. Повеќе не смее да биде одобрено ниту едно барање за притвор без разлика дали ефективен или куќен. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 166 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 339 | | | веќе видена

 Конкретни информации ќе имал во понеделник. На европската недела посветена на имунизација изјави дадоа министерот за здравство и претседателката на Комитетот ...
сите 334 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 28 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните во Општина Кратово. Мицкоски пред присутните истакна дека е дојдено ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Со амнестијата на затворениците загрозена е безбедноста на граѓаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: