ВМРО-ДПМНЕ: Со амнестијата на затворениците загрозена е безбедноста на граѓаните


8 копии

СДСМ ја загрози безбедноста на граѓаните со амнестијата на над 2.000 затвореници меѓу кои има и осуденици за тешки кривични дела. Дел од нив за неполни 24 часа повторно се вратија на криминалот, а жртви беа невини граѓани. Нападнати се и жени и мажи. Разбојништва и кражби се вршени и врз млади и врз стари. Жртвите се множат, а МВР не успева да ги заштити граѓаните, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека СДСМ прави предизборна коалиција со криминалните структури во државата. ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше дека СДСМ ќе мора на еден или друг начин да им се оддолжи на овие луѓе кои ја дадоа поддршката за СДСМ за локалните и предвремените парламентарни избори, бидејќи им помогнаа за рекет, купување гласови и притисоци врз гласачите. Како и секогаш цената за штетните политики на СДСМ ја плаќаат граѓаните. СДСМ е одговорен за штетата која ја предизвикуваат амнестираните затвореници? Додека криминалците се на слобода, партиотите поради своето противење на погубните политики на Зоран Заев и СДСМ се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Партијата ВМРО-ДПМНЕ вели дека не се организатори, ниту ги поддржуваат п ротестите кои ќе се одржат утре за зачвувување на името, државата и идентитетот . „Го почитуваме демократското, уставно загарантирано право на протест. Секој може да одлучи да организира или да учествува во кои било протести. Во однос на протестите најавени за утре, не сме организатори, ниту пак стоиме зад нив. Кога партијата ќе организира протести ќе ја информира јавноста и ќе ги повика граѓаните на масовност“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Утре во 18 часот пред канцелариите на Европската унија во Скопје, ќе се одржи протест под мотото “За одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата“. Оттаму протестниот марш ќе се движи по булевар “Свети Климент Охридски“ и булевар “Димитрие Чуповски“ до Собранието на Република Македонија, каде ќе има повеќе обраќања, по еден претставник од македонските заедници во Германија, Франција, Италија и Швајцарија, Сотир Костов, проф.д-р Виолета Ачковска, Тодор Петров и Неговото Високопреосвештенство г. ...
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ објави дека дека не е организатор, ниту дава поддршка за протестите за заштита на името, државата и идентитетот. „Го почитуваме демократското, уставно загарантирано право на протест. Секој може да одлучи да организира или да учествува во кои било протести. Во однос на протестите најавени за утре, не сме организатори, ниту пак стоиме зад нив. Кога партијата ќе организира протести ќе ја информира јавноста и ќе ги повика граѓаните на масовност“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Утре во 18 часот пред канцелариите на Европската унија во Скопје, ќе започне протест под мотото “За одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата“. Оттаму протестниот марш ќе се движи по булевар “Свети Климент Охридски“ и булевар “Димитрие Чуповски“ до Собранието на Република Македонија, каде ќе има повеќе обраќања, по еден претставник од македонските заедници во Германија, Франција, Италија и Швајцарија, Сотир Костов, проф.д-р Виолета Ачковска, Тодор Петров и Неговото Високопреосвештенство г. Агатангел, кои ќе го ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш реагира на одредената мерка притвор за обвинетите за настаните од 27-ми април. ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш реагира на одредената мерка притвор за обвинетите за настаните од 27-ми април. Опозициската партија смета дека судот уште еднаш покажал дека не го интересира правдата, вистината и аргументите. „Судот не смее да си поигрува со законите! Притворот мора да биде укинат и за оние кои се задржани во истражниот затвор и на оние на кои им се изрекува куќен притвор. Правдата ќе биде задоволена кога ќе биде отфрлено фабрикуваното обвинение за тероризам“ се наведува меѓу другото во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Го почитуваме демократското, уставно загарантирано право на протест. Секој може да одлучи да организира или да учествува во кои било протести. Во однос на протестите најавени за утре, не сме организатори, ниту пак стоиме зад нив, велат од ВМРО-ДПМНЕ.Кога ВМРО ДПМНЕ ќе организира протести ќе ја информира јавноста и ќе ги повика граѓаните на масовност, велат од партијата.
| | веќе видена | слични
7 копии

Со определување нови 30 дена притвор за патриотите, судот уште еднаш покажа дека не го интересираат правдата, вистината и аргументите, обвини опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, иако нема никаква основа на неправедно обвинетите за настаните од 27-ми април да им се ограничува слободата, на нив повторно им е одредена мерка притвор. Судот упорно ги игнорира фактите дека обвинетите не може да го повторат делото, кое не го сториле, дека немаат намера да избегаат од државата, ниту пак да влијаат врз конструираната истрага, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

„ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ.ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на европската интеграција на државата. Интеграцијата во ЕУ е единствена шанса за нашата држава за економски и општествен раст и развој, рамо до рамо со развиените држави од Европа.ВМРО-ДПМНЕ останува силно на заложбите за демократска Република Македонија во која принципот на владеење на правото ќе се почитува од сите институции. Дејствијата на власта и нејзината досегашна работа не се во согласност со европските вредности.СДСМ и Зоран Заев не можат да зборуваат за реформи, кога по 9 месеци немаат реализирано, ни 50% од планот 3-6-9. Наместо посветеност на реформските процеси, власта се насочи кон креирање на штетни договори, неуставни закони и расипничко трошење на парите на граѓаните.Граѓаните го прашуваат Зоран Заев, дали го информираше Претседателот Јункер, за политичката тортура која се спроведува во државата, неоснованите притвори и монтираната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во Еверопската унија, но порачива дека владејчката партија и премиерот Зоран Заев не може да зборуваат за реформи кога спроведвуа политичка тортура врз неистомислениците, се наведува во реакцијата на опозицската партија на искажаното од премиерот на заедничката прес-конференција во неделата во Скопје. Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека партијата останува силно посветена на европската интеграција на земјата, истакнувајќи дека интеграцијата во ЕУ е единствена шанса за Македонија за економски и општествен раст и развој, рамо до рамо со развиените држави од Европа. „ВМРО-ДПМНЕ останува силно на заложбите за демократска Република Македонија во која принципот на владеење на правото ќе се почитува од сите институции. Дејствијата на власта и нејзината досегашна работа не се во согласност со европските вредности. СДСМ и Зоран Заев не можат да зборуваат за реформи, кога по 9 месеци немаат ...
| | веќе видена | слични

СДСМ и Зоран Заев не можат да зборуваат за реформи, кога по 9 месеци немаат реализирано ни 50% од планот 3-6-9, реагираа вечерва од ВМРО-ДПМНЕ по прес-конференцијата на Заев и Јункер. „Граѓаните го прашуваат Зоран Заев, дали го информирал Претседателот Јункер за политичката тортура која се спроведува во државата, неоснованите притвори и монтираната истрага против десетина лица за тероризам. Го информираше ли Заев својот соговорник дека Република Македонија е единствената држава на тлото на Европа во која има политички затвореници? СДСМ и Заев со своето дејствување ја загрозуваат демократијата и правната држава“, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
5 копии

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува заложбата на Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер, за интегрирање на Република Македонија во ЕУ, наведуваат во соопштение од опозициската партија, од каде што велат дека остануваат силно посветени на европската интеграција на државата. Меѓутоа, како што истакнуваат оттаму, дејствијата на власта и нејзината досегашна работа не се во согласност со европските вредности. „СДСМ и Зоран Заев не можат да зборуваат за реформи, кога по 9 месеци немаат реализирано, ни 50 проценти од планот 3-6-9. Наместо посветеност на реформските процеси, власта се насочи кон креирање на штетни договори, неуставни закони и расипничко трошење на парите на граѓаните“, стои во партиското соопштение. Од ВМРО-ДПМНЕ го запрашаа премиерот Заев, дали го информирал Претседателот Јункер, за политичката тортура која се спроведува во државата, неоснованите притвори и монтираната истрага против десетина лица за тероризам. „Го информираше ли Заев својот соговорник дека Република Македонија е единствената држава на тлото на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 744 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 230 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 114 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Со амнестијата на затворениците загрозена е безбедноста на граѓаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: