ВМРО-ДПМНЕ: Нема ни трага ни глас од клиничкиот центар кој сега речиси требаше да биде готов

Должност на секоја одговорна опозиција е да ги посочи пропустите на една власт, особено кога станува за една ваква неспособна власт, чија неспособност граѓаните ја плаќаат со своите животи. Наместо да побара одговорност од министерот Венко Филипче за загубените човечки животи, СДСМ се обидува да ги манипулира граѓаните без никаков срам, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Раководењето на Филипче со министерството за здравство создаде невиден хаос во здравството. Во Македонија владее епидемија на болест за која веќе неколку децении постои вакцина, а се случува граѓани да ги губат своите животи при рутински операции и зафати. Единствено нешто што го интересира министерот се криминалните тендери. Во моментов во Македонија имаме министер за здравство чиј бизнис и теснопартиски интереси се ставени пред здравјето на граѓаните. Крвавите тендери за Филипче се поважни од животите на пациентите. Нема ни трага ни глас од клиничкиот центар кој сега речиси требаше да биде готов, клинички центар кој благодарение на СДСМ ќе чини ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Наместо нов клинички центар за две години од сега, како што беше предвидено од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ ја поништи постапката за веќе готов проект, само за да распише оглас за 4 пати поскап проект, чиј почеток е дискутабилен, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „СДСМ, наместо 120 милиони евра, ќе потроши 480 милиони евра за ист проект. Каде ќе заминат над 360 милиони евра народни пари? Граѓаните ќе ја имаа истата услуга за 4 пати помала цена“, прашува опозицијата. ВМРО-ДПМНЕ во соопштението додава дека СДСМ создал хаос во здравството, а антивакциналната кампања што ја терале, сега ги чини граѓаните животи. Од ВМРО-ДПМНЕ и утрово бараат итно спроведување предвремени парламентарни избори.
| | веќе видена | слични
8 копии

СДСМ создаде вистински хаос во здравството. Антиваксерската кампања која ја тераа од опозиција сега ги чини граѓаните животи. СДСМ креираше хаос. Додека во цел период на власт не направи ништо за здравствениот систем. Наместо нов Клинички центар за две години од сега, како што беше предвидено од ВМРО—ДПМНЕ, СДСМ ја поништи постапката за веќе готов проект само за да распише оглас за 4 пати поскап проект, чиј што почеток е дискутабилен. СДСМ наместо 120 милиони евра, ќе потроши 480 милиони евра за ист проект. Каде ќе заминат над 360 милиони евра народни пари? Граѓаните ќе ја имаа истата услуга за 4 пати помала цена. СДСМ е неодговорна кон здравството. Парите на граѓаните наместо за подобрување на условите одат на сомнителни набавки вредни милиони. СДСМ мора да си замине. Предвремени парламентарни избори веднаш. Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ
| | веќе видена | слични

СДСМ креираше хаос. Додека во цел период на власт не направи ништо за здравствениот систем. Наместо нов Клинички центар за две години од сега, како што беше предвидено од ВМРО—ДПМНЕ, СДСМ ја поништи постапката за веќе готов проект само за да распише оглас за 4 пати поскап проект, чиј што почеток е дискутабилен. СДСМ наместо 120 милиони евра, ќе потроши 480 милиони евра за ист проект. Каде ќе заминат над 360 милиони евра народни пари? Граѓаните ќе ја имаа истата услуга за 4 пати помала цена. СДСМ е неодговорна кон здравството. Парите на граѓаните наместо за подобрување на условите одат на сомнителни набавки вредни милиони. СДСМ мора да си замине. Предвремени парламентарни избори веднаш. Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 244 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 87 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 270 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот ...
сите 606 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека пациентка има коронавирус. Таа е позитивна, се потврдило по тестирањето. Жената е сместена во оддел на ...
сите 452 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Нема ни трага ни глас од клиничкиот центар кој сега речиси требаше да биде готов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: