Арсовски: Вицепремиерот Анѓушев преку четири јавни набавки „заработил“ над два милиона денари


Вицепремиерот за економски прашањ Кочо Анѓушев преку нови четири јавни набавки се збгатил за 2.380.000 денари, покажуваат документите кои беа обајвени во петокот во медиумите од кои јасно се гледа дека Анѓушев изминатиов период не прекинал со учество на државните тендери и јавни набавки преку неговите фирми, обвини во саботата на прес-конференција Димче Арсовски, портпарол на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Пред да потенцираме за кои набавки се работи, би сакал да потсетам дека Кочо Анѓушев во јавно излагање на емисијата Топ Тема самиот кажа дека неговите фирми ќе се откажат од аплицирање на јавни тендери и нема да учествуваат во јавните набавки. Откога го кажа ова, Кочо Анѓушев како сопственик на фирмата ’Брако’ во четири наврати склучува договори со државни институции на коишто тој им е вицепремиер, инкасира преку неговата фирма два милиона и 380 илјади денари“, посочи Арсовски. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ прецизирапе дека по овој телевизиски настап Анѓушев и откажување од тендерите и јавните набавки, склучил ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Народот не се согласува овој септември да биде последниот во кој што ќе се слави независноста на Република Маледонија. Народот го прочита Заев во неговата намера да ја избрише историјата, традицијата и културата и затоа ја избегна прославата на која што треба да се промовира промената на Уставот и идентитетот. Иднината на Република Македонија не смее да зависи од лица кои не може да погодат ниту знаме на една земја, пријател на Македонија. Националниот идентитет не смее да биде монета за поткусурување на неспособни политичари кои се заинтересирани само да си обезбедат стипендии за своите деца. Името не е сопственост на криминалци на кои им е важно само да ограбат што е можно повеќе пари од граѓаните додека се власт. СДСМ докажаа дека единствено се кадарни да наместат тендери за фирмите блиски до нивното раководство. Во таа работа никако да згрешат. Кога станува збор за релизирање на проекти од значење на сите граѓани СДСМ се целосно неспособни. Владиниот тим не беше во состојба да направи разлика помеѓу ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Целиот демократски свет се обедини во поддршката на Македонија, во процесот на евроинтеграциите. Време е ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да не стојат настрана и да се приклучат. Се работи за иднината на Македонија. Патриотски е да се обезбеди македонската иднина. ВМРО-ДПМНЕ 25 години тврди дека е за НАТО и ЕУ. Тогаш треба да го повика членството да излезе на референдумот на 30 септември и да гласа ЗА. Граѓаните се определени ЗА европска Македонија! Центар за комуникации со јавноста на СДСМ 
| | веќе видена | слични
6 копии

Кога станува збор за работа и за одбрана на државните интереси, Зоран Заев и неговиот криминален картел се целосно неспособни. Кога станува збор за криминал, наместени тендери, лиценци и стипендии, злосторничкото здружение околу Заев е светски шампион, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Доказ за тоа е што успеаја да го утнат и австриското знаме при посетата на канцеларот Себастијан Курц, а не промашија ни буква кога во итна постапка на ден пред избори требаше да и префрлат 40.000 долари на ќерката на министерот Никола Димитров. Тате може да промаши со знамето ама не може да го промаши рокот за да обезбеди стипендија за ќерката. Ако може на Лазе Велковски ќерката да си се вози со службен џип до грчките плажи, ќерката на министерот заслужува многу повеќе. Ја посрамотија Македонија со истакнување на летонското наместо австриското знаме, но не згрешија кога на советниците на Заев и нивните блиски им делеа пари за криминалните иновации. Заев не издржа во колнењето и во дедовците и во внуците дека нема нормален човек што ...
| | веќе видена | слични

На вчерашниот собир организиран од СДСМ во Гостивар, повеќе имаше граѓани од други градови отколку гостиварци. Полни автобуси организирани од владејачката партија го посетија нашиот град за да аплаудираат на партискиот лидер, ова денеска го потенцираше Лоран Страшески од ВМРО-ДПМНЕ ОК Гостивар. -Да аплаудираат на штетниот капитулатнски договор што Заев го потпиша и со кој прифати промена на име, идентитет, култура и традиција. Ако мислат онака како што зборуваат дека имаат поддршка од граѓаните, зошто тогаш носат луѓе од други градови? Одговорот е едноставен, Заев и СДСМ знаат дека немаат поддршка од граѓаните на Гостивар и граѓаните на Македонија за овој трагичен и штетен капитулантски договор. За штетниот договор што така лесно и без никаква грижа на совест го потпишаа со неговиот истомисленик Никола Димитров. Провидна и очигледна е тактиката на СДСМ. Зборуваат за ЕУ и НАТО за да го скријат штетниот, капитулантски, антидржавен договор со кој се брише името, историјата наша, нашето достоинство, нашиот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Почитувани, Со секој изминат ден се повеќе се наметнува дилемата дали договорот со Грција и распродажбата на државните и национални интереси е параван за личното богатење на Зоран Заев и криминалниот картел околу него? Додека Зоран Заев лаже за Европска Македонија, во Грција се отвори политички скандал во медиумите дека парите за компанијата на Кочо Анѓушев се пари дадени од грчката влада за прифаќање на погубниот договор за Северна Македонија. Почитувани доминантно државната компанија која издвои 5 милиони евра за Анѓушев, подолго време била во сериозна економска криза, неколку пати пред банкрот, со неисплатени плати за работниците, со нефункционални кредити, без евро за инвестиции за одржување и модернизација. Дури и трагедијата летото со пожарите се поврзуваат со неодржувањето на каблите од електричната мрежа на оваа компанија во Грција. Во ваква состојба, парите за Анѓушев биле префрлени, според медиумите, а тоа е возможно само со владина одлука од Владата на Република Грција на компанијата која што ...
| | веќе видена | слични

„Додека Зоран Заев лаже за Европска Македонија, во Грција се отвори политички скандал во медиумите дека парите за компанијата на Кочо Анѓушев се пари дадени од грчката влада за прифаќање на погубниот договор за Северна Македонија. Доминантно државната компанија која издвои 5 милиони евра за Анѓушев, подолго време била во сериозна економска криза, неколку пати пред банкрот, со неисплатени плати за работниците, со нефункционални кредити, без евро за инвестиции за одржување и модернизација“ обвини денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. Тој на прес-конференцијата изјави дека „Во ваква состојба, парите за Анѓушев биле префрлени, според медиумите, а тоа е возможно само со владина одлука од Владата на Република Грција на компанијата која што потоа ги префрла парите за Анѓушев. Притоа, во релација со овој договор се пишува и за викендите и одморите на Анѓушев и премиерот Зоран Заев во Грција“. „Анѓушев и Заев мора да одговорат, дали продажбата била поврзувана со убедувања да се прифати погубниот ...
| | веќе видена | слични

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ денеска преку својот портпарол Наум Стоилковски, повторно се обрати кон јавноста, обвинувајќи го Кочо Анѓушев за продажба на неговата компанија на грчки инвеститори, прашувајќи го дали парите се наменети за прифаќање на грчките позиции во врска со името. „Додека Зоран Заев лаже за Европска Македонија, во Грција се отвори политички скандал во медиумите дека парите за компанијата на Кочо Анѓушев се пари дадени од грчката влада за прифаќање на погубниот договор за Северна Македонија. Парите за Анѓушев биле префрлени, според медиумите, а тоа е возможно само со владина одлука од Владата на Република Грција на компанијата која што потоа ги префрла парите за Анѓушев. Притоа, во релација со овој договор се пишува и за викендите и одморите на Анѓушев и премиерот Зоран Заев во Грција“, истакна Стоилковски.
| | веќе видена | слични

Соопштение на СДСМ: Целиот демократски свет ја поддржува Македонија во процесот на интеграција и ги посочува придобивките од влезот во ЕУ и НАТО, единствено ВМРО-ДПМНЕ измислува и презентира невистини. При јавно објавен и достапен договор, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да шири лаги и се дрзнува влезот во ЕУ и НАТО да ги индетификува како „евтаназија на секој што е Македонец“. ВМРО-ДПМНЕ 25 години тврди дека влезот во ЕУ и НАТО е нивен врвен интерес, а денеска ги нарече евтаназија двата најзначајни глобални сојузи во кои Македонија и вредносно и цивилизациски припаѓа. Целосно јасно е дека референдумот на 30 септември е за влез на Македонија во ЕУ и НАТО, што е врвен стратешки интерес поставен уште на референдумот за независнот од 8 септември 1991 година. Цела Македонија е обединета во процесот на обезбедување на македонската иднина во ЕУ и НАТО и сите анализи и испитувања на јавното мислење покажуваат дека граѓаните ја препознаваат историската важност и ќе гласаат ЗА европска Македонија. Наместо при јавно достапен ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев лаже. Зоран Заев безочно лаже во екот на референдумската кампања, пред очите на институциите кои се должни да внимаваат граѓаните да не бидат доведени во заблуда. Референдумот на 30-ти е распишан по капитулантскиот, погубниот договор од Нивици со кој комплетно се брише Република Македонија и идентитетот на Македонците. Референдумот на 30-ти е дали сте за Република Северна Македонија и промена на сите имиња и институции преку кои се идентификуваат граѓаните, истакна Наум Стоилковски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ. -Кампањата „За европска Македонија“ е лажна и ги доведува гласачите во заблуда. Оваа кампања е срамна и лажна исто колку што беше срамна и лажна кампањата „За живот“. Лагите кои ги шири Заев на сметка на буџетот се резултат на претходните лаги. Овој референдум не е за европски вредности, туку за палење на историските факти од учебниците и помагалата. Референдумот не е за Македонија да стане 30та членка на НАТО, туку за бришење на придавката „македонска“ од името на националната телевизија, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 272 | | | веќе видена

Навивачката група „Шверцери“ реагира на, како што велат тие, медиумската хајка по одбележувањето на 30-годишнината од своето постоење во Македонскиот народен ...
сите 271 | | | веќе видена

По добиената покана од премиерот Заев за средба со граѓанските организации, кои во петокот го одржаа големиот Марш против загаденоста на воздухот, тие се ...
сите 81 | | | веќе видена

Поминуваат точно 24 часа од последниот мој јавен настап каде отворено побарав од Заев и власта да се согласат да овозможиме законски измени со кои политичари ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Арсовски: Вицепремиерот Анѓушев преку четири јавни набавки „заработил“ над два милиона денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: