Македонија - Ахмети се пазареше, Груевски профитираше

Трајко Велјаноски и во наредните четири години ќе биде претседател на Собранието, а ДУИ добива една вицепремиерска позиција повеќе, ресорот евроинтеграции и контрола врз Министерството за одбрана, со што првпат на чело на овој ресор ќе застане Албанец. Ова е епилогот од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои завршија со директна средба меѓу Никола Груевски и Али Ахмети, на која биле расчистени сите дилеми. Партиските брифери најавуваат дека најдоцна до утре се очекува претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот на Груевски иако, според законот, тоа треба да се случи најдоцна десет дена по конституирањето на парламентот, по што најдоцна во рок од 20 дена треба да биде официјално објавен новиот кабинет и владината програма. По периодот на молк, кој траеше цело време додека се одвиваа преговорите, во саботата високи претставници на двете партии изразија задоволство од договореното. Општиот впечаток и кај пратениците во парламентот, но и кај опозициските партии и политичките аналитичари е дека Ахмети ...
| | веќе видена | слични

Груевски го доби третиот мандат да состави влада, на церемонија што за првпат помина без изјава од мандатарот Програмата за работа на владата уште се усогласува. Ова го велат од ВМРО-ДПМНЕ наспроти генералниот секретар на ДУИ Абдилаќим Адеми, кој изјави дека платформата е готова, дека ги опфаќа сите отворени прашања и дека за договореното ќе има пишани гаранции од лидерите Груевски и Ахмети. Во ВМРО-ДПМНЕ велат и дека засега нема информација дали коалициските партнери ќе стават потписи на владината програма. Според извори од оваа партија, се усогласуваат деталите за составот на владата. Ресорите се распределени, но сé уште се утврдуваат имињата на министрите што би ги воделе. Од партијата брифираат дека во некои министерства ќе има освежувања, односно актуелните министри ќе бидат заменети. Во други ресори ќе има ротации на министрите. Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сега се во фаза на поделба и на третиот ешалон, односно за тоа кои управи, фондови и агенции ќе ги раководи ВМРО-ДПМНЕ, а кои ДУИ. ...
| | веќе видена | слични

Не е сигурно дали ќе има заедничка владина платформа Сe уште нема потпишан договор за идната коалиција меѓу ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ и не се знае дали постигнатиот компромис за распределба на функциите во извршната власт воопшто ќе биде ставен на хартија. Ова се информациите кои ги пласираа владини извори вчера, откако шефот на државата, Ѓорге Иванов, во претседателската вила на Водно му го додели на премиерот Никола Груевски, новиот, трет по ред, мандат за составување на владата. Прашањето за писмената платформа меѓу двата коалициски партнери вчера доби на актуелност, откако вицепремиерот за Рамковен договор, кој е дел од преговарачкиот тим на ДУИ, Абдулаќим Адеми, даде различни изјави за медиумите на албански и на македонски јазик – прво дека е договорена заедничка владина платформа меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, а потоа дека се надева оти со ВМРО-ДПМНЕ ќе се усогласат за заедничка владина програма и дека истата ќе ја потпишат. Извори од Владата вчера само кусо искоментираа дека засега нема ништо такво, додавајќи дека, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за формирање нова влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер, Никола Груевски. Ниту претседателот ниту премиерот не сакаа да зборуваат пред новинарите на чинот на доделувањето на мандатот. Во наредните 20 дена Груевски треба да го достави до парламентот составот и програмата за работа на владата, а потоа, најдоцна за 15 дена, Собранието да одржи седница за избор на владата. Целата процедура мора да заврши најдоцна до 2 август, но иако нема никаква официјална информација, партиски извори информираат дека владата ќе биде формирана многу побрзо. Никола Груевски е шести премиер од независноста на Македонија, а по третпат добива можност да формира влада откако ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите на 5 јуни. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, уште минатата недела се договорија за поделба на пленот, а деновиве се чека и официјално да бидат соопштени имињата на идните министри. Според досегашниот вицепремиер за спроведување на ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од парламентарните избори на 5 јуни, кога победи ВМРО-ДПМНЕ со освоени 56 пратеници (втор беше СДСМ со 42 пратеници), се одлука на граѓаните, волја на народот. Оваа оценка синоќа за една македонска сателитска телевизија ја даде претседателот Ѓорге Иванов. Нешто подоцна во интервјуто додаде дека изборите ја прочистиле политичката сцена, бидејќи, според него, ниту една партија покрај големата четворка - ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, со исклучок на НДП, не станаа парламентарни партии. Како што е познато, меѓу нив се ВМРО-НП, Обединети за Македонија, Достоинство, ЛДП... - Покажавме дека сме зрела демократија, зашто изборите поминаа во најдобар ред, како што и доликува на една европска земја. Затоа пофалбите доаѓаат од сите страни - рече Иванов. На прашање какви релации негува со опозицијата, пред сé со социјалдемократите на Бранко Црвенковски, првиот човек на државата рече дека отворен е за соработка со сите политички партии. - За секој што побарал средба со мене - вели тој - ќе најдам време. Сé што ...
| | веќе видена | слични

Шефот на државата, Ѓорге Иванов, вчера му го предаде мандатот за состав на новата влада на Никола Груевски, кој сега и официјално е мандатар. Целата церемонија во претседателската вила „Водно“ траеше неколку минути. Претседателот само рече: „Согласно со Уставот Ви го предавам мандатот“ и откако му честита и двајцата се повлекоа. Груевски ги одмина новинарите и не сакаше да даде изјава, што не се случуваше досега. За Иванов ова е премиерно врачување мандат, додека за Груевски ова е трет мандат - првиот го доби во 2006 г., а вториот во 2008 г. Неговата партија ВМРО-ДПМНЕ на изборите освои најмногу гласови и со ДУИ, како партија што победи во албанскиот камп, се старо-нови коалициски партнери. За време на вчерашната средба Иванов бил информиран од мандатарот Груевски дека наскоро ќе се заокружи коалицискиот договор околу распределбата на ресорите и оти веќе се познати и персоналните решенија. Посебно се разговарало за министерствата за надворешни работи, одбрана и за внатрешни работи - области во кои и ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе се договорија околу распределбата на вицепремиерските и министерските позиции на кои ќе има освежувања или ротации. Се разговара за вториот и третиот ешалон, како и за приоритетите и владината платформа Претседателот Ѓорге Иванов вчера на премиерот Никола Груевски му го додели мандатот за состав на Владата. По победата на парламентарните избори во 2006 и 2008 година, Груевски по трет пат е мандатар за составување на владиниот Кабинет. Има 20 дена рок, во кој, до Собранието ќе треба да достави состав и програма на новата Влада. Инаку разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се во завршна фаза. Министерствата со кои ќе управуваат двете партии се распределени. ДУИ ги добива министерствата за одбрана, за економија, за правда, локална самоуправа и животна средина, како и вицепремиерските позиции за евроинтеграции и за спроведување на Рамковниот договор. Дел од кадровските решенија се познати, а некои од нив дополнително ќе се утврдуваат. Извесно е дека Фатмир Бесими останува на чело на ...
| | веќе видена | слични

Во резиденцијата на Водно, претседателот Иванов му го довери мандатот за составување на новиот владин кабинет на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Официјално, од денеска Груевски е мандатар. Во рок од 20 дена, мандатарот на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на Владата. Спротивно на досегашната практика, немаше изјава од мандатарот. На неформалниот брифинг што го одржа претставник на владејачката партија беше соопштено дека Владата ќе биде формирана пред крајниот рок определен во Уставот. Разговорите со ДУИ се одвивале во конструктивна атмосфера и се очекува да финализираат во текот на оваа недела. Првиот ешалон е договорен, се утврдуваат позициите на пониските структури во власта. ВМРО-ДПМНЕ, според брифингот е задоволна од распоредот на ресорите кои ќе ги има во новата Влада. Најавуваат дека во кадровската структура, особено меѓу министрите ќе има освежувања и ротации. Не сакаат да соопштат детали за тоа кои од вмровските министри ќе мора да се збогуваат од функциите, ниту кои ...
| | веќе видена | слични

Скопје – Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денес го врачи мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за составување на нова Влада. Груевски има 20 дена да ја претстави програмата и персоналниот состав на Владата. Се очекува тоа да биде направено пред законскиот рок, со оглед на тоа дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ најверојатно во наредните денови ќе ги финишираат преговорите. Ова е трет мандат на Груевски како премиер и прв, кој го врачува Иванов како претседател.
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Никола Груевски откако денеска го доби мандатот за формирање нова влада, има рок од 20 дена до Собранието да го достави составот на Владата и нејизната програма. Според партиски извори, составот на Владата најверојатно ќе биде наскоро обелоденет и ќе биде избран пред завршувањето на законски предвидениот рок. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги прават финалните проценки и анализи за кадровските решенија, кои се очекува да финишираат во наредните неколку дена. Изворите потврдуваат дека распределбата на местата од првиот ешалон е направена и оти во однос на кадровските прашања ќе има освежувања во некои министерства, како и роатации во некои ресори. Заедничката оценка е дека разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се одвиваат во добра атмосфера и се коректни. Согласно Уставот, мандатарот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот му поднесува програма на Собранието и го предлага составот на Владата. Карајниот рок за избор на новата влада е до 17 јули. Според Деловникот, претседателот на Собранието ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Ахмети се пазареше, Груевски профитираше

Од:
До кого (е-маил):
Порака: