ВМРО-ДПМНЕ: Јовановски да ги бара одговорите кај своите сопартијци кои ја воведоа приватизацијата

– СДСМ беше тој што го продаде ЕСМ и природниот монопол од рацете на државата го даде во рацете на приватен сопственик – велат од ВМРО-ДПМНЕ по обвинувањата на СДСМ. - ВМРО-ДПМНЕ тогаш потпиша и декларација за непродавање на ова државно претпријати, но Владата на СДСМ не убедуваше дека продажбата ќе доведе до поголеми бенефиции за граѓаните. Радмила Шекеринска тогаш беше најгласна во одбрана на моделот на приватизација за ЕСМ, иако и експертската јавност и народот и ВМРО-ДПМНЕ им говореше дека распродажбата која СДСМ ја правеше ќе доведе до поскапување на цената на струјата за два до три пати. Јовановски токму кај Шекеринска и своите функционери од тоа време треба да ги бара одговорите зошто струјата поскапува и кои придобивки ги видоа граѓаните од продажбата на ЕСМ. - Хипокризијата на Јовановски граѓаните ја препознаваат. Јовановски наместо празните прес конференции нека отиде кај своите сопартијци да му одговорат зошто СДСМ тогаш не размислуваше дека со приватизацијата на ЕСМ ќе предизвика ...
| | веќе видена | слични

Останато

За прв пат во историјата на конгресите на ЕНП во Хелсинки се покануваат и членови на политичка партија кои се исклучени од неа. Зошто дел од раководството се ...
сите 121 | | | веќе видена

Само Заев и власта се виновни за заминувањето на Груевски од државата, и тие со тоа само ја покажаа неспособноста, велат во најновото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 140 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 116 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 71 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Јовановски да ги бара одговорите кај своите сопартијци кои ја воведоа приватизацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: