Излезноста 14 отсто

2 копии

Државната изборна комисија соопшти дека одѕивот на гласачите до 10 часот утрово е 14 проценти на целата територија на земјата Ова се податоци за 2567 избирачки места, односно 84,89% од вкупниот број избирачки места во Република Македонија. Претседателот на ДИК, Борис Кондарко изјави дека до 10 часот во Македонија гласале 224.837 избирачи кои имаат право на глас. Одѕивот на овие избори, споредено со парламентарните избори 2008 година е поголем. На парламентарните избори 2008 година до 10 часот гласале 12,40% од граѓаните кои имаат право на глас. ДИК соопшти дека гласањето се одвива мирно и дека сите избирачки места се отворени во 7 часот утрово. Гласањето трае до 19 часот вечерва, а првичните резултати ДИК треба да ги објави 12 часа по завршувањето на гласањето. Точно во 7 часот отворени се сите 73 избирачки места, 51 се во Велес, а 22 се во околните места. „Изборниот процес почна точно навреме, отворени се сите избирачки места, во првите часови како што не информираат претседателите од Избирачките ...
| | веќе видена | слични

Во последен момент ДУИ доби едно пратеничко место на сметка на СДСМ во шестата изборна единица. На гласање излегле 63,48 отсто од избирачите. Одзивот во дијаспората беше 56,67 отсто. Споредба со резултатите од 2008 година ВМРО-ДПМНЕ изгуби седум пратеници, а СДСМ речиси го удвои бројот на мандати. ДУИ изгуби три пратенички места, а ДПА остана без двајца пратеници во споредба со резултатите од изборите во 2008 година. Според првичните официјални податоци од Државната изборна комисија, на овие избори ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, заедно со тројцата од дијаспората. Коалицијата на СДСМ во новото Собрание ќе има 42 пратенички места. ДУИ ќе има 15, ДПА 8, а НДП на Руфи Османи ќе има двајца пратеници. На претходните парламентарни избори коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ имаше 63 пратеници, коалицијата на СДСМ 27 пратеници, ДУИ имаше 18, а ДПА влезе во Собранието со 11 пратенички места. На гласање излегле 63,48 отсто од избирачите. Одзивот во дијаспората беше 56,67 отсто. На пребројувањето во последен момент се утврди ...
| | веќе видена | слични

Не е проблем бројот на освоени мандати, туку пазарот. Во игра се сите варијанти: во Владата повторно да седат Груевски и Ахмети, Груевски да го игнорира Ахмети и да ги земе Тачи и Османи или во владејачката коалиција да влезат сите три партии на Албанците што освоија пратенички мандати Ќе биде тешко да се формира новата влада, велат политичките аналитичари откако Државната изборна комисија (ДИК) вчера ги објави конечните резултати од изборите. Иако бројот на пратенички мандати што ги освоија ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ покажува дека Груевски и Ахмети без проблем можат повторно да формираат коалиција, сепак позицијата на ВМРО-ДПМНЕ за избор на партнер не е толку комотна како по изборите во 2008 година. Според ДИК, ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8, а партијата на Руфи Османи има два пратенички мандати. Преостанатите партии не освоија ниту еден пратеник. Клучен албанскиот фактор Во игра се неколку варијанти: првата, Владата да биде составена само од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Втората варијанта е Ахмети да ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на завчерашните парламентарни избори освои 437.665 гласа, односно 39 проценти, а опозициската коалиција предводена од СДСМ доби 367.876 гласови, односно 32,78 проценти. Ова се конечните резултати што вчера ги објави Државната изборна комисија по стопроцентната обработка на гласачките ливчиња. На трето место се наоѓа ДУИ со освоени 114.870 гласа, односно 10,24 проценти, ДПА доби 66.055 или 5,89 проценти, НДП освои 29.981 гласа или 2,67 процента од гласовите, ВМРО-НП 28.125 или 2,51 процента, Нова демократија 19.732 гласа, односно 1,76 процент, Обединети за Македонија 17.015 или 1,52 процент, ЛДП 16.556 или 1,48 процент од гласовите. Останатите партии освоија по помалку од еден процент од гласовите. На предвремените парламентарни избори, според ДИК, гласале 1.158.459 граѓани, од што бројот на важечки ливчиња изнесува 1.126.392, а неважечки биле 32.067. Одѕивот изнесува 63,36 проценти, најголем досега. Според симулацијата направена врз основа на ...
| | веќе видена | слични

со донтовиот модел малите партии изгубиЈа 11 мандати Создадената атмосфера дека изборите се референдум за опстанок или за смена на власта, неавтентична изборна понуда и високиот цензус за избор на еден пратеник се фактори кои предизвикаа помалите политички партии да доживеат тежок изборен пораз. ЛДП, ВМРО-НП, ОМ, Достоинство, Нова демократија, СДУ, Демократска десница...кои пред изборите најавуваа дека со десетина пратеници ќе бидат клучни фактори за формирање нова владина коалиција ќе останат надвор од парламентот. Пресметката покажува дека вкупно 105.640 гласа на тринаесет партии кои на изборите успеале да освојат гласови им биле залудни заради нерамномерната распределба по изборните единици партиите никаде не успеале да го досегнат потребниот број од околу 8.500 гласа неопходни за да им биде избран барем еден пратеник. Донтовиот модел погубен за помалите Наместо тоа, овие гласови, доволни за да се изберат околу 11 пратеници, поради Донтовиот модел според кој се пресметуваат гласовите во шестте изборни ...
| | веќе видена | слични

ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ ГИ РАСЧИСТИЈА ДИЛЕМИТЕ Новото парламентарно мнозинство како и владината коалиција, извесно, повторно ќе бидат предводени од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ кои заедно ќе имаат вкупно 71 пратеник. Единствената енигма која постоеше околу можното вклучување на Националната демократска преродба во владината коалиција вчера ја расчисти лидерот Руфи Османи со изјавата дека „им посакува успех на победничките партии во владеењето со земјата во наредниот мандат“. Со ова и практично излегува дека во новиот состав на парламентот во опозицијата ќе бидат три политички партии - СДСМ, ДПА и НДП со вкупно 52 пратеници. Ваквиот сооднос на парламентарните сили го потврди и Државната изборна комисија која вчера ги соопшти првичните резултати од гласањето, според кои, од 123 места во Собранието ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП 2 пратеника. Одѕивот од вчерашното гласање во шесте изборни единици во Македонија изнесувал 63,48 отсто, а на гласање излегле 1.156.085 граѓани при што важечки ливчиња се ...
| | веќе видена | слични

Иселениците освоија три пратенички фотелји во Собранието на Македонија со само 2.579 гласа. Ова се резултати од вонредните парламентарни избори на кои за првпат избираше и дијаспората меѓу 19 кандидати од 11 политички партии. Довербата во кандидатите е просечна, одѕивот низок, а гласот во Македонија и во странство нема еднаква вредност, беа првичните оцени на партиите и на „Мост“. Луксузот наречен дијаспора, според некои анализи, ќе чини колку изборот на 27 пратеници во земјава. Сите тројца избрани нашинци од дијаспората се кандидати на ВМРО-ДПМНЕ. На Милорад Мики Додевски од Австралија за мандат му беа доволни 548 освоени гласа, на Павле Саздов од Америка 560, додека Ристо Манчев од Европа стана член на парламентот со 1.578 гласа. Од ВМРО-ДПМНЕ оценија дека победата на нивните кандидати во дијаспората е убедлива. „Единствено, ВМРО-ДПМНЕ 20 години упорно работеше со македонската дијаспора и беше единствената политичка партија што 20 години имаше свои задгранични комитети и во Европа, и во Австралија, и во ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, има причини да биде задоволен од исходот на предвремените парламентарни избори на кои доби уште еден мандат од народот - трет едноподруго. Македонија, пак, набрзо ќе ја добие старо-нова десничарска влада, која сепак, нема да биде од типот на италијанските. Односно, составена од повеќе партии од македонскиот и од албанскиот блок, какви што беа прогнозите во политичките и во експретските кругови. Груевски не ги доби посакуваните 62 пратенички мандата, но освоените речиси 440.000 гласа (според прелиминарните резултати) и 56 пратеници (53 плус три од дијаспората), му овозможуваат мазно да го добие мандатот за составување влада. Во владиниот кабинет повторно ќе ги има старите коалициски партнери, инегративците на Али Ахмети. Кој со освоените 15 мандати - кои му ја потврдија доминацијата во албанскиот блок, исто така, има право да биде задоволен. Само, новата владејачката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ нема да биде моќна како во претходниот парламент кога контролираше и ...
| | веќе видена | слични

Двете коалиции на партиските голијати - ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ги прегазија малите партии, кои се решија на соло-настап на вонредните парламентарни избори. Без ниту еден пратеник останаа не само либералдемократите на Јово Манасиевски, СДУ на Лазе Еленовски, туку и ВМРО-Народна, Обединети за Македонија, како и двете новопечени десничарски партии Демократска десница на Филип Петровски и партијата на бранителите Достоинство на Стојанче Ангелов. Лошите изборни резултати повлекоа и оставка. Прв повлече нога либералдеморкатот Јово Манасиевски, кој вети дека ќе се повлече ако неговата партија освои помалку од досегашниот број пратенички мандати - четири. Сепак, најголемо изненадување и шок предизвика дебаклот на „народњаците“ и на “обединети“, кои беа најжестоки критичари на нивната поранешна партија. Тие се споменуваа како клуч за превратот на власта, кои по отцепувањето на значаен дел од изборното ткиво на десничарската ВМРО-ДПМНЕ, требаше да бидат неизбежен дел од новата владина коалиција на чело со опозицискиот ...
| | веќе видена | слични

Жаклина Ѓорѓевиќ Изборите поминаа фер и демократски, е генералната оцена на партиите и на невладините организации што ги следеа изборите, но, сепак, и едните и другите вчера посочија на низа нерегуларности во текот на кампањата и за време на гласањето. ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека до Државната изборна комисија доставиле претставки за низа нерегуларности, главно, жалејќи се на сликање на гласачките ливчиња и агитирање на гласачките места. Од спротивниот табор предводен од СДСМ велат дека ги признаваат резултатите и не се очекува да поднесат поплаки до ДИК. Рокот за тоа истекува до денеска до 19 часот. Официјално, до ДИК, до вчера до 15 часот не стигнале приговори за нерегуларности, со исклучок, како што велат, „на известувањето од ВМРО-ДПМНЕ“. Неправилности во текот на гласањето се регистрирани и во невладината „Мост“, чии набљудувачи најчесто виделе семејно и групно гласање, но и низа други нерегуларности. На адресата на Народниот правобранител пристигнале околу 90-ина поплаки, а луѓето најчесто се жалеле на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 177 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Излезноста 14 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: