Мицкоски: Статутот ќе се менува - членовите ќе одлучуваат


2 копии

-Суштината е како ние структурите во пониските нивоа од партијата, како општинските комитети бидат избрани на директни, на непосредни избори од страна на членовите на партијата. Во вечерашното интервју на телевизија Телма, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кажа дека промената на статутот на партијата има еден претходен процес, а тоа е процес кога мора да имаме одредена навигација, во кои делови и што сакаме да промениме во статутот.-Вие не можете да влезете во една авантура, да менувате во статутот поедини делови ако не знаете кој ќе биде резултатот на крај и што ви е на вас навигацијата во сето тоа. Поради тоа ние во изминатиов период, успеавме да добиеме статут и на неколку наши сестрински партии од Германија, Австрија, Франција, од соседството, Хрватска, Словенија, соседна Србија и Бугарија, уште неколку статути. Истите тие се анализираат, работни групи и статутарната комисија работат на изедначување на она што се вели наша желба и она што е реалност, изјави Мицкоски.Мицкоски кажа дека ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ го избра новото партиско раководство. Централниот комитет на партијата вечерва му ја даде довербаа на екс директорот на ЈСП Игор Јанушев да биде нов Генерален секретар. Јанушев добро се познава со Мицковски со оглед на тоа што му беше заменик во времето кога тој ја вршеше функцијата на партиски генерален секретар. За прв пат по долги години ВМРО-ДПМНЕ доби и тројца потппретседатели. Екс министерот Владо Мисјаловски, градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев и поранешниот пратеник Александар Николовски ќе бидат најблиските соработници на лидерот Мицкоски. Со 112 гласа за и само 1 против избран е и новиот Извршен комитет на партијата. Во него над 80% од членовите се нови кадри кои до сега не членувале во највисокот извршно тело на партијата. Од искусните кадри нови членови на ИК се Влатко Ѓорчев, Александар Николовски, Коце Трајановски како и оние кои членуваат по функција како Рангелова и Неловски. Нов член на извршниот комитет е и екс министерот Трајко Славески, актерот Тони Михајловски но и Игор ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Вечерва во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ, беше избран новиот Извршен комитет на партијата. Новиот список со имиња е спој на млади и искусни партиски кадри. Нов генерален сектретар со одлука на ЦК е Игор Јанушев. Потпретседатели се Митко Јанчев, Александар Николовски и Владо Мисајловски. Членови на ИК се тројца претседатели на општински комитети- Иван Јорданов од Штип, Кирил Пецаков од Охрид и Орце Ѓорѓиевски од Кисела Вода. За членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, како што дознава КУРИР се избрани и: Владимир Нелоски, Даниела Рангелова, Игор Николов, Трајко Славевски, Драги Димитриевски, Влатко Ѓорчев, Силвана Ангелеска, Тони Михајловски, Димитар Димовски, Дафина Стојаноска, Златко Перински, Коце Трајановски, Дејан Јовановски, Дејанчо Ефтимов, Цветан Трипуновски, Игор Божиновски, Костадин Богданов, Ане Лашкоска и Бајрам Требишки. Седницата на Централниот комитет на партијата се уште трае.
| | веќе видена | слични
9 копии

Поранешниот директор на Јавното сообраќајно претпријатие, Игор Јанушев, е избран за генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот Централен комитет на партијата. Јанушев беше споменат во бомбите на СДСМ за незаконско издавање лични карти. За потпретседатели беа избрани ексминистерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, актуелниот градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, и поранешниот пратеник Александар Николовски. На Централниот комитет не беа поканети Илија Димовски и Антонио Милошоски, кои се потписници на отвореното писмо со кое јавно се критикуваше изборот на Христијан Мицкоски за лидер на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
5 копии

ВМРО-ДПМНЕ на денешниот Централен комитет ги избра новите членови на Извршниот комитет, генералниот секретар и тројцата потпретседатели на партијата. Мицкоски во согласност со очекувањата предложи повеќе нови кадри како дел од неговиот план за модернизација на партијата, а во новото раководство ги изостави Антонио Милошоски и Илија Димовски, кои беа потписници на писмото во кое се критикуваше неговиот избор за претседател на партијата.
| | веќе видена | слични
5 копии

Актерот Тони Михајловски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, ексградоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, претседателката на Унијата на жените, Даниела Рангелова, и претседателот на УМС, Владимир Нелоски, се помеѓу позвучните имиња во новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Мицкоски во согласност со очекувањата предложи повеќе нови кадри како дел од неговиот план за модернизација на партијата, а во новото раководство ги изостави Антонио Милошоски и Илија Димовски, кои беа потписници на писмото во кое се критикуваше неговиот избор за претседател на партијата. Во новиот состав на Извршниот комитет влезе и Костадин Богданов, кој беше еден од барателите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. На денешниот Централен комитет најголемата опозициска партија го избра за генерален секретар поранешниот директор на Јавното сообраќајно претпријатие, Игор Јанушев, а за потпретседатели беа избрани ексминистерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, актуелниот градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница ги избра ексминистерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, актуелниот градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, и поранешниот пратеник Александар Николовски за потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ. На седницата беше донсена и одлука на местото нов генерален секретар на партијата да застане поранешниот директор на Јавното сообраќајно претпријатие, Игор Јанушев, кој беше споменат во бомбите на СДСМ за незаконско издавање лични карти. На Централниот комитет не беа поканети Илија Димовски и Антонио Милошоски, кои беа потписници на отвореното писмо со кое јавно се критикуваше изборот на Христијан Мицкоски за лидер на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Силно мотивирани индивидуи, луѓе кои голем дел од животот го поминале во партиските структури, искусни политичари. Вака лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски, ги опиша членовите на новиот состав на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кои беа избрани вечерва на седница на Централниот комитет. „Убеден сум дека во периодот што следува ВМРО-ДПМНЕ ќе застане на здрави нозе и ќе можеме што е можно побргу да издејствуваме предверемени парламентарни избори. Промените во составот на Извршниот комитет се сериозни, очекувам да придонесат сериозно во партијата. Централниот комитет ги усвои речиси едногласно, со еден глас „против“ од 115 присутни на ЦК. Ова е првична бројка од 26 члена на Извршниот комитет и тој ќе се проширува. Оваа структура во следните две години ќе биде официјалнно тело во првична верзија, но во периодот што следува постои простор за зголемување на бројот на членови“, рече Мицкоски. На прашањето зошто Антонио Милошоски и Илија Димовски не се дел од новото раководство, Мицкоски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во вечерашното интервју на телевизија Телма, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кажа дека промената на статутот на партијата има еден претходен процес, а тоа е процес кога мора да имаме одредена навигација, во кои делови и што сакаме да промениме во статутот. -Вие не можете да влезете во една авантура, да менувате во статутот поедини делови ако не знаете кој ќе биде резултатот на крај и што ви е на вас навигацијата во сето тоа. Поради тоа ние во изминатиов период, успеавме да добиеме статут и на неколку наши сестрински партии од Германија, Австрија, Франција, од соседството, Хрватска, Словенија, соседна Србија и Бугарија, уште неколку статути. Истите тие се анализираат, работни групи и статутарната комисија работат на изедначување на она што се вели наша желба и она што е реалност, изјави Мицкоски. Мицкоски кажа дека изборот на лидер не е дел кој треба да се менува во статутот, тој секако е демократски според него. -Суштината е како ние структурите во пониските нивоа од партијата, како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во интервју на телевизија Телма, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кажа дека новите потпретседатели на партијата, Митко Јанчев, Владо Мисајловски и Александар Николоски, долго време имаат поминато во партиските структури, почнувајќи од УМС, потоа својот активизам го продолжиле откако прешле и во сениорите на партијата. -Дел од нив биле ангажирани и во централните органи на партијата, како што се процесите кога ние имаме регионални односно републички изборни штабови пред изборите. Мислам дека станува збор за луѓе кои имаат исклучително значење за партијата од минатото, луѓе кои што се силно мотивирани, луѓе кои што претпоставувам ќе бидат предвесник на многу идеи, луѓе кои што ќе додадат вредност во самата ВМРО-ДПМНЕ во периодот кој што доаѓа, изјави Мицкоски. Тој кажа дека ова го очекува како човек кој што ги предложил, бидејќи во периодот кој што следува ВМРО-ДПМНЕ мора да застане против штетните политики на актуелната власт предводена од СДСМ, на сите полиња. -Станува збор кои што имаат голем ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: Статутот ќе се менува - членовите ќе одлучуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: