Мицкоски: Новиот ИК со силно мотивирани лица


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека новиот состав на Извршниот комитет на партијата избран на вечерашната седница на Централниот комитет го сочинуваат силно мотивирани лица кои ќе имаат позитивен придонес во делувањето на партијата. - Станува збор за силно мотивирани индивидуи, луѓе кои поголем дел од својот живот поминале во партиските структури и искусни политичари, така што во периодот што следи, убеден сум, да не бидам претенциозен, дека ВМРО-ДПМНЕ набрзо ќе застане на здрави нозе и ќе може што поскоро да издејствува предвремени парламентарни избори и да ја формира следната влада на РМ - изјави Мицкоски. Тој информира дека Централниот комитет, на кој присуствувале 115 од 135 членови, речиси едногласно, со еден глас против го избрал новиот ИК кој првично бори 26 члена, но таа бројка, како што најави, ќе се проширува.Мицкоски најави дека до крајот на месецов ќе биде подобрен партискиот статут и оти на правата седница на ИК ќе го предложи составот на советот на ИК, а во иднина и на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот директор на ЈСП Скопје Игор Јанушев е новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, а за потпретседатели се избрани Александар Николовски, Митко Јанчев и Владо Мисајловски. Одлуката е донесена вечерва на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се избрани и нови членови на Извршниот комитет. Членови на ИК се претседателите на општински комитети на партијата во Штип, Охрид и Кисела Вода Иван Јорданов, Кирил Пецаков и Орце Ѓорѓиевски. Од партијата потврдија дека за членови на ИК се избрани: Влатко Ѓорчев, Коце Трајановски, Трајко Славевски,Ане Лашкоска, Даниела Рангелова, Владимир Нелоски, Игор Николов, Драги Димитриевски, Силвана Ангелеска, Тони Михајловски, Димитар Димовски, Дафина Стојаноска, Златко Перински, Дејан Јовановски, Дејанчо Ефтимов, Цветан Трипуновски, Игор Божиновски, Костадин Богданов и Бајрам Требишки. Новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски неодамна најави и формирање две нови партиски тела: Совет на ИК и Совет на претседателот на партијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва изјави дека централниот комитет избрал нови членови на Извршен комитет за кои вели дека се луѓе кои ќе додадат вредност во партијата и се мотивирани. „Станува збор за силно мотивирани индивидуи. Луѓето коишто голем дел од својот живот поминале во партиските структури, искусни политичари. Убеден сум дека во периодот што следи, да не бидеме претенциозни, ВМРО-ДПМНЕ брзо ќе застане на здрави нозе“ - рече Мицкоски. Се надева дека ќе издејствуваат предвремени избори и ќе формираат Владата. Мицкоски рече дека имаат сериозни промени. Партиското организирање рече дека е динамичен процес, и понатаму ќе има и нови предлози во Извршниот комитет. За Илија Димовски и Антонио Милошоски рече дека се перфектни луѓе и не се исклучува нивно ангажирање понатаму во органите на партијата. Мицкоски објасни дека сакаат куќата да ја градат од темели за да дојдат до покривот и најави ажурирање на членството. Читајте уште Ова се имињата кои влегоа во Извршниот комитет на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вечерва во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ, беше избран новиот Извршен комитет на партијата. КУРИР ексклузивно го дознава новиот состав на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Новиот список со имиња е спој на млади и искусни партиски кадри. Нов генерален сектретар со одлука на ЦК е Игор Јанушев. Потпретседатели се Митко Јанчев, Александар Николовски и Владо Мисајловски. Членови на ИК се тројца претседатели на општински комитети- Иван Јорданов од Штип, Кирил Пецаков од Охрид и Орце Ѓорѓиевски од Кисела Вода. За членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, како што дознава КУРИР се избрани и: Владимир Нелоски, Даниела Рангелова, Игор Николов, Трајко Славевски, Драги Димитриевски, Влатко Ѓорчев, Силвана Ангелеска, Тони Михајловски, Димитар Димовски, Дафина Стојаноска, Златко Перински, Коце Трајановски, Дејан Јовановски, Дејанчо Ефтимов, Цветан Трипуновски, Игор Божиновски, Костадин Богданов, Ане Лашкоска и Бајрам Требишки.
| | веќе видена | слични

Изборот на новите членови на Извршниот комитет и на потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ е на претседателот на партијата Христијан Мицкоски. - Централниот комитет ги усвои речиси едногласно, со еден глас против. Инаку, имаше 115 присутни од 135 членови на ЦК. Она што го напоменав пред самиот ЦК е дека ова е првичната бројка од 26 членови на самиот Извршен комитет, истиот ќе се проширува во периодот кој што следува, бидејќи партиското организирање е еден динамичен процес, бара иновирање на истото. Така што, ова е структурата на ИК, кој што во следните две години ќе биде официјално тело, во првична верзија, но во периодот што следува нормално тоа го кажав и пред членовите на ЦК, постои простор за негово зголемување со нови предлози - изјави Мицкоски. Тој рече дека Илија Димовски и Антонио Милошоски се перфектни луѓе, кои и во партијата и во државата извршувале големи и значајни функции. - Имаат уште што многу дадат во структурите на партијата, така што не се исклучува никаква можност за понатамошно нивно вклучување ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По изборот на Извршниот Комитет и потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на партијата Христијан Мицкоски, кажа дека одлуката е негова како претседател на партијата и предлагач на овие имиња, истите да ги презентира пред Централниот Комитет. -Централниот комитет ги усвои речиси едногласно, со еден глас против. Инаку, имаше 115 присутни од 135 членови на ЦК. Она што го напоменав пред самиот ЦК е дека ова е првичната бројка од 26 членови на самиот Извршен Комитет, истиот ќе се проширува во периодот кој што следува, бидејќи партиското организирање е еден динамичен процес, бара иновирање на истото. Така што, ова е структурата на ИК, кој што во следните две години ќе биде официјално тело, во првична верзија, но во периодот кој што следува нормално тоа го кажав и пред членовите на ЦК, постои простор за негово зголемување со нови предлози, изјави Мицкоски. Тој на новинарско прашања кажа дека Илија Димовски и Антонио Милошоски се перфектни луѓе, кои и во партијата и во државата извршувале големи и значајни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Силно мотивирани индивидуи, луѓе кои голем дел од животот го поминале во партиските структури, искусни политичари. Вака лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски ги опиша членовите на новиот состав на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кои беа избрани вечерва на седница на Централниот комитет.„Убеден сум дека во периодот што следи, ВМРО-ДПМНЕ ќе застане на здрави нозе и ќе можеме што е можно поскоро да издејствуваме предверемени парламентарни избори. Промените во составот на Извршниот комитет се сериозни, очекувам да допринесат сериозно во партијата. Централниот комитет ги усвои речиси едногласно, со еден глас против, од вкупно 115 присутни на ЦК. Ова е првична бројка од 26 членови на Извршниот комитет и истиот ќе се проширува. Оваа структура во следните две години ќе биде официјалнно тело во првична верзија, но во периодот што следува постои простор за зголемување на бројот на членови“, рече Мицкоски.На прашањето зошто Антонио Милошоски и Илија Димовски не се дел од новото раководство, ...
| | веќе видена | слични

Долгогодишниот член на највисоките партиски структури и пратеник од Охрид Александар Николовски е избран за потпретседател на опозициската ВМРО ДПМНЕ. На седницата на Централниот комитет на партијата за потпретседатели уште беа избрани и ексминистерот за транспорт и врски Владо Мисајловски и Митко Јанчев. Нов генерален секретар на ВМРО ДПМНЕ ќе биде Игор Јанушев. Како што јавуваат медиумите во Скопје, на вечерашната седница Централниот комитет на партијата избран бил нов состав на Извршниот комитет во кој ќе членуваат претседателот Христијан Мицкоски, генералниот секретар, тројцата потпретседатели, како и Трајко Славески, Силвана Ангелеска, Димитар Димовски, Дафина Стојаноска, Игор Божиновски, Цветан Трипуновски, Костадин Богданов, Ане Лашкоска, Бајрам Требишки, Владимир Неловски и Даниела Рангелова. Пратениците Илија Димовски, Антонијо Милошоски, како и поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кои се спротивставија на изборот на Христијан Мицкоски за нов партиски лидер, не се повеќе дел од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ вечерва го избра новиот Извршен комитет по предлог на лидерот, Христијан Мицкоски. Во Извршниот комитет се претседателите на општински комитети, Иван Јорданов од Штип, Кирил Пецаков од Охрид и Орце Ѓорѓиевски од Кисела Вода. Во ИК влегуваат и: Владимир Нелоски, Даниела Рангелова, Игор Николов, Трајко Славевски, Драги Димитриевски, Влатко Ѓорчев, Силвана Ангелеска, Тони Михајловски, Димитар Димовски, Дафина Стојаноска, Златко Перински, Коце Трајановски, Дејан Јовановски, Дејанчо Ефтимов, Цветан Трипуновски, Игор Божиновски, Костадин Богданов, Ане Лашкоска и Бајрам Требишки. За потпретседатели на ВМРО-ДПМНЕ се избрани Митко Јанчев, Александар Николовски и Владо Мисајловски, додека нов генерален секретар на партијата е Игор Јанушев. Потпретседателите и генералниот секретар се членови на Извршниот комитет на партијата, заедно со претседателот Мицкоски.
| | веќе видена | слични
4 копии

Актерот Тони Михајловски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, ексградоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, претседателката на Унијата на жените, Даниела Рангелова, и претседателот на УМС, Владимир Нелоски, се помеѓу позвучните имиња во новиот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Мицкоски во согласност со очекувањата предложи повеќе нови кадри како дел од неговиот план за модернизација на партијата, а во новото раководство ги изостави Антонио Милошевски и Илија Димовски, кои беа потписници на писмото во кое се критикуваше неговиот избор за претседател на партијата. Во новиот состав на Извршниот комитет влезе и Костадин Богданов, кој беше еден од барателите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. На денешниот Централен комитет најголемата опозициска партија го избра за генерален секретар поранешниот директор на Јавното сообраќајно претпријатие, Игор Јанушев, а за потпретседатели беа избрани ексминистерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, актуелниот градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски: Новиот ИК со силно мотивирани лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: