ФОТОГРАФИИ ОД АПСЕЊЕТО: Напаѓачот на Тодоров со болничко возило спроведен во станица


Нападот се случил кога Тодоров излегол од автомобилот пред влезот на Министерството. Напаѓачот го чекал на самиот влез од зградата и извадил пиштол додека Тодоров се качувал по скалите Шеесетгодишниот Љупчо Стојановски од селото Долно Каласлари со болничко возило беше спроведен во полициска станица по нападот што попладнево го изврши врз поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Нападот врз Тодоров се случи пред Министерството за здравство каде што тој требаше да му ја предаде министерската функција на Арбен Таравари. Како што дознаваме, нападот се случил кога Тодоров излегол од автомобилот пред влезот на Министерството. Напаѓачот го чекал на самиот влез од зградата и извадил пиштол додека Тодоров се качувал по скалите. Обезбедувањето на Тодоров забележало дека напаѓачот го вперил оружјето кон ексминистерот и веднаш интервенирало. Во тој момент, напаѓачот, кој бил на мало растојание од Тодоров, испукал два куршума кон него. Во нападот нема повредени. Напад врз Никола Тодоров
| | веќе видена | слични
6 копии

Скопје, 8 јуни 2017 (МИА) - Граѓаните од Зоран Заев очекуваат да ја внесе Република Македонија во ЕУ и НАТО без да задира во идентитетските прашања и без да прави штетни договори на грбот на македонскиот народ, реагира ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ во кое владејачката партија порача дека новата влада ги отвора евроатлантските перспективи кои претходната влада ги блокирала. - Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ беше прва Влада во Република Македонија која успеа да ја приближи државата до конечната цел - станување полноправен член на ЕУ и НАТО. Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ доби целосна препорака за отпочнување преговори за членство во ЕУ во 2009 година и беше пред портите на НАТО на самитот во 2008 година, кога од општопознати причини остана надвор од структурите на организацијата, иако ги има исполнето сите критериуми за влез, пишува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Партијата наведува дека Република Македонија свртила нов лист во своето европско поглавје со добивање на визната либерализација од ЕУ во 2009 ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Граѓаните очекуваат лидерот на СДСМ да го исполни ветувањето и да ја внесе Република Македонија во ЕУ и НАТО што е можно побргу без притоа да задира во идентитетските прашања и да прави договори кои ќе бидат на штета на македонскиот народ, порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите. - Зоран Заев навечер најавува дека ќе стори се за да ги подобри односите со Грција и да ги убеди јужните соседи да престанат да ги блокираат евро-атлантските интеграции на Република Македонија, а веќе следниот ден во телефонски разговор од грчкиот премиер Алексис Ципрас добива повторување на грчките црвени линии, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Се посочува дека досегашните чекори на новата влада се антиреформски и не носат никаква дополнителна вредност на граѓаните и се сведуваат на најави за уривање, блокирање и укинување. - Со отпочнување на процедурата за смена на Јавниот обвинител, Заев нема да придонесе за исполнување на ветувањето за 5 процентен годишен раст на БДП. Со закани кон Jавното обвинителство и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Зоран Заев сега ја води владата на Република Македонија и има одговорност да ги реализира ветувањата што им ги даваше на граѓаните, а од претходната влада наследува стабилна држава, полна државна каса и јасно трасиран пат за интеграција на земјата во Европската униа и во НАТО, се исткнува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. „Граѓаните од Заев очекуваат да ја внесе Република Македонија во ЕУ и НАТО без да задира во идентитетските прашања и без да прави штетни договори на грбот на македонскиот народ. Секој студен туш и секој неуспех на Заев во реализација на ветувањата е студен туш и неуспех за државата. Обидот на СДС да глуми опозиција, да измислува оправдувања и да дефокусира пласирајќи лажни вести и лажни обвинувања кон ВМРО-ДПМНЕ не им помага на граѓаните“, се истакнува во реакцијата. Се потесетува дека владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ беше првта влада во Република Македонија којашто успеа да ја приближи државата до конечната цел, односно станување полноправен член на државата на ЕУ и НАТО. Исто така, се ...
| | веќе видена | слични

Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ е прва влада која успеала да ја приближи државата до конечната цел - станување полноправен член на ЕУ и НАТО. Таа доби целосна препорака за отпочнување на преговори за членство во ЕУ во 2009-тата година и беше пред портите на НАТО на самитот во 2008-ма година, кога од општо познати причини остана надвор од структурите на организацијата, стои во соопштението. Македонија сврте нов лист во своето европско поглавје со добивање на визната либерализација од ЕУ во 2009-та година, што беше дадена благодарение на реформите кои владата ги спроведе во сферата на граничната контрола, царината и безбедноста, е наведено во соопштението. СДС од  ВМРО-ДПМНЕ затекнува држава на стабилни нозе, полна буџетска каса и јасно трасиран пат кон ЕУ и НАТО. За разлика од сега, ВМРО-ДПМНЕ од СДС  наследи празен буџет, држава на клекнати нозе со 38% невработеност и со закочен пат кон ЕУ. Граѓаните се сомневаат во европскиот капацитет на владата на СДС водена од стари истрошени кадри, стои во соопштението ...
| | веќе видена | слични

Партијата наведува дека Република Македонија свртила нов лист во своето европско поглавје со добивање на визната либерализација од ЕУ во 2009 година која, како што додава, беше дадена благодарение на реформите кои Владата ги спроведе во сферата на гр Граѓаните од Зоран Заев очекуваат да ја внесе Република Македонија во ЕУ и НАТО без да задира во идентитетските прашања и без да прави штетни договори на грбот на македонскиот народ, реагира ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ во кое владејачката партија порача дека новата влада ги отвора евроатлантските перспективи кои претходната влада ги блокирала. - Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ беше прва Влада во Република Македонија која успеа да ја приближи државата до конечната цел - станување полноправен член на ЕУ и НАТО. Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ доби целосна препорака за отпочнување преговори за членство во ЕУ во 2009 година и беше пред портите на НАТО на самитот во 2008 година, кога од општопознати причини остана надвор од структурите на организацијата, ...
| | веќе видена | слични

Се отвораат вратите за евроатлантските интеграции на Македонија, за разлика од неразумните политики предводени од ВМРО-ДПМНЕ, се вели во соопштението на СДСМ. Стратегиска цел на земјава е влез во ЕУ и НАТО, а ВМРО-ДПМНЕ треба да работи како конструктивна опозиција водена од демократски принципи за да работат за доброто и индината на граѓаните и на државата, пишува во дописот од СДСМ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев сега ја води Владата и има одговорност да ги реализира ветувањета што им ги дал на граѓаните кои од него очекуваат да ја внесе Македонија во ЕУ и НАТО без да задира во идентитетските прашања и без да прави штетни договори на грбот на македонскиот народ. Граѓаните гледаат и знаат што направи ВМРО-ДПМНЕ, а што СДСМ, се вели во реакцијата. “Зоран Заев сега ја води владата на Република Македонија и има одговорност да ги реализира ветувањата што им ги даваше на граѓаните. Граѓаните од него очекуваат да ја внесе Република Македонија во ЕУ и НАТО без да задира во идентитетските прашања и без да прави штетни договори на грбот на македонскиот народ. Секој ладен туш и секој неуспех на Заев во реализација на ветувањата е ладен туш и неуспех за државата. Обидот на СДС да глуми опозиција, да измислува оправдувања и да дефокусира пласирајќи лажни вести и лажни обвинувања кон ВМРО-ДПМНЕ не им помага на граѓаните. Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ беше прва Влада во Република Македонија ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Зоран Заев навечер најавува дека ќе стори се за да ги подобри односите со Грција и да ги убеди јужните соседи да престанат да ги блокираат евро-атлантските интеграции на Република Македонија, а веќе следниот ден во телефонски разговор од грчкиот Премиер Алексис Ципрас добива повторување на грчките црвени линии – велат од ВМРО-ДПМНЕ. Според оваа партија граѓаните не очекуваат приказни за мали деца, туку очекуваат лидерот на СДС да го исполни ветувањето и да ја внесе Република Македонија во ЕУ и НАТО што е можно побргу без притоа да задира во идентитетските прашања и да прави договори кои ќе бидат на штета на македонскиот народ. „Зоран Заев не смее да губи ниту ден во барање на празни оправдувања кои имаат цел да ја дефокусираат јавноста од исполување на ветувањата што ги даде. Досегашните чекори на новата влада се сведуваат на најави за уривање, блокирање и укинување. Досегашните чекори на новата влада се антиреформски и не носат никаква дополнителна вредност на граѓаните. Наместо да се фокусира на реформи, ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ реагираше на телефонскиот разговор Ципрас-Заев. Според оваа партија, Грција ги повторила црвените линии иако премиерот Заев најавил подобрување на релациите. Очекуваме Заев да го исполни ветувањето и да ја внесе Република Македонија во ЕУ и НАТО без чепкање на идентитетските прашања и без да се оправдува, велат во ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 360 | | | веќе видена

Покојниот Шабан Шаулиќ во една прилика за медиумите признал дека се кае што со години носел перика, па открил дека тоа го направил заради славниот кошаркар. ...
сите 257 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФОТОГРАФИИ ОД АПСЕЊЕТО: Напаѓачот на Тодоров со болничко возило спроведен во станица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: