ВМРО-ДПМНЕ ги осуди инцидентите во автобусите и апелира тие да не се политизираат

4 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска изрази жалење и ги осуди зачестените инциденти на автобуските постојки и во автобусите на ЈСП и апелираат за избегнување на нивна политизација. - Апелираме да не се става етнички контекст на секој инцидент којшто се случува во Република Македонија и уште повеќе апелираме до политичките партии под никакви услови да не си дозволуваат овие инциденти да ги злоупотребуваат за политичка пресметка помеѓу себе. Тоа би било неодговорно кон граѓаните на Република Македонија и кон државата, изјави денеска Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на партијата. Тој истакна дека институциите на системот имаат капацитет да се справат со предизвиците, насилството и противправните дејствија што се случуваат и во секоја друга држава. Димовски побара институциите да постапуваат брзо и во согласност со законските прописи и владеењето на правото. ев/дма/15:21
| | веќе видена | слични

Политичките партии ги осудуваат инцидентите, повикуваат на смирување и на внимателност по неколкуте инциденти што се случија ноќеска и утрово на автобуски станици и во автобусите на ЈСП, со број 57, 58 и 65 во Скопје. Опозициската ДПА побара итна седница на Собранието, ДУИ во Мала Речица најави итна седница на Централниот комитет на партијата, од која како што велат, ќе бидат испратени апели за смирување на страстите и воздржување од какви било инциденти. Апели за спречување на меѓунационални инциденти и против подгревање на атмосферата испратија и ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ЛДП и други. Пратениците од ДПА на денешната собраниска седница побараа итна расправа за настаните, но претседателот Трајко Вељановски информираше дека утре ќе заседава Комитетот за односи меѓу заедниците, поради што ќе се почека на нивните заклучоци, по што ДПА ја напушти седницата. ВМРО – ДПМНЕ изрази жалење и ги осуди зачестените инциденти на автобуските постојки и во автобусите на ЈСП, по што апелира да не се политизираат. „Апелираме да не ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 8 март - Пратеникот од владеачкото мнозинство Илија Димовски ги осуди последните инциденти со тепачките во автобусите и во училиштата и и повика на смирување на ситуацијата, која што како што нагласи не смее да биде искористена за политички поени. „Сите поединци субјекти и структури треба да ги почитуваат цивилизациските вредности да инвестираат во почитување на правото, развојот на соживотот, толеранција и меѓусебното почитување помеѓу сите граѓани на Република Македонија.Сигурни сме дека институциите на Република Македонија, институциите на системот имаат капацитет да се справат со предизвиците, насилството и противправните дејствија што се случуваат и во секоја друга држава. Институциите мораат да постапуваат брзо и во согласност со законските прописи и владеењето на правото. На крај апелираме да не се става етнички контекст на секој инцидент којшто се случува во Република Македонија и уште повеќе апелираме до политичките партии под никакви услови да не си дозволуваат овие инциденти да ги ...
| | веќе видена | слични

-Сите поединци субјекти и структури треба да ги почитуваат цивилизациските вредности да инвестираат во почитување на правото, развојот на соживотот, толеранција и меѓусебното почитување помеѓу сите граѓани на Република Македонија.Сигурни сме дека институциите на Република Македонија, институциите на системот имаат капацитет да се справат со предизвиците, насилството и противправните дејствија што се случуваат и во секоја друга држава. Институциите мораат да постапуваат брзо и во согласност со законските прописи и владеењето на правото. На крај апелираме да не се става етнички контекст на секој инцидент којшто се случува во Република Македонија и уште повеќе апелираме до политичките партии под никакви услови да не си дозволуваат овие инциденти да ги злоупотребуваат за политичка пресметка помеѓу себе, изјави Димовски.
| | веќе видена | слични

Пратеникот од владеачкото мнозинство Илија Димовски ги осуди последните инциденти и повика на смирување на ситуацијата, која што како што нагласи не смее да биде искористена за политички поени. -Сите поединци субјекти и структури треба да ги почитуваат цивилизациските вредности да инвестираат во почитување на правото, развојот на соживотот, толеранција и меѓусебното почитување помеѓу сите граѓани на Република Македонија.Сигурни сме дека институциите на Република Македонија, институциите на системот имаат капацитет да се справат со предизвиците, насилството и противправните дејствија што се случуваат и во секоја друга држава. Институциите мораат да постапуваат брзо и во согласност со законските прописи и владеењето на правото. На крај апелираме да не се става етнички контекст на секој инцидент којшто се случува во Република Македонија и уште повеќе апелираме до политичките партии под никакви услови да не си дозволуваат овие инциденти да ги злоупотребуваат за политичка пресметка помеѓу себе, изјави ...
| | веќе видена | слични

Да не се става етнички контекст на секој инцидент, а партиите да не ги злоупотребуваат за меѓусебна пресметка, апелираат од ВМРО-ДПМНЕ. Изразуваат жалење за немилите настани и велат дека во принцип насилството од секаков вид мора да биде осудено од секоја страна. Бараат сите да ивестираат во почитувањето на правото, развојот на соживотот, толеранцијата и меѓусебното почитување. „Сигурни сме дека институциите на Република Македонија, институциите на системот имаат капацитет да се справат со предизвиците, насилството и противправните дејствија што се случуваат и во секоја друга држава. Институциите мораат да постапуваат брзо и во согласност со законските прописи и владеењето на правото. На крај, апелираме да не се става етнички контекст на секој инцидент што се случува во Република Македонија и уште повеќе апелираме до политичките партии под никакви услови да не си дозволуваат овие инциденти да ги злоупотребуваат за политичка пресметка меѓу себе. Тоа би било неодговорно кон граѓаните на Република Македонија и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

СДСМ изрази загриженост за зачестените инциденти кои добиваат меѓуетничка димензија, ги повика надлежните државни институции да ги преземаат сите неопходни мерки за превенција од натамошна ескалација на тензиите и упати апел до сите политички чинители да не ги злоупотребуваат овие инциденти за дневно политички цели. Владејачката коалиција има одговорност да покаже дека Македонија е правна држава и дека сторителите, директните извршители и поттикнувачите на овие инциденти ќе бидат соодветно санкционирани. Политичкото раководство на МВР има целосна одговорност да ја зачува довербата на граѓаните во полицијата, изјави денеска секретарот на СДСМ Андреј Петров. Упати апел до сите граѓани да не потпаѓаат, како што рече, на смислени провокации.
| | веќе видена | слични

Изразуваме жалење за немилите настани и апелираме за избегнување на политизација на истите. Во принцип насилството од секаков вид мора да биде осудено од секоја страна. Сите поединци субјекти и структури треба да ги почитуваат цивилизациските вредности да инвестираат во почитување на правото, развојот на соживотот, толеранција и меѓусебното почитување помеѓу сите граѓани на Република Македонија. Сигурни сме дека институциите на Република Македонија, институциите на системот имаат капацитет да се справат со предизвиците, насилството и противправните дејствија што се случуваат и во секоја друга држава. Институциите мораат да постапуваат брзо и во согласност со законските прописи и владеењето на правото. На крај апелираме да не се става етнички контекст на секој инцидент којшто се случува во Република Македонија и уште повеќе апелираме до политичките партии под никакви услови да не си дозволуваат овие инциденти да ги злоупотребуваат за политичка пресметка помеѓу себе. Тоа би било неодговорно кон граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Апел до сите политички чинители да не ги злоупотребуваат последните инциденти за дневно-политички цели стигна од СДСМ. Од партијата бараат надлежните институции да ги преземаат сите неопходни мерки за превенција од натамошна ескалација на тензиите. „Владејачката коалиција има одговорност да покаже дека Македонија е правна држава и дека сторителите, директните извршители и поттикнувачите на овие инциденти ќе бидат соодветно санкционирани. Политичкото раководство на МВР има целосна одговорност да ја зачува довербата на граѓаните во полицијата. На крај апелираме до сите граѓани да не потпаѓаат на смислени провокации", изјави партискиот секретар Андреј Петров.
| | веќе видена | слични

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 250 | | | веќе видена

Кога овие знаци ќе се спојат, има искри на сите страни. Рак и Јарец Врската меѓу чувствителните Ракови и доминантните Јарци лесно може да ја изгуби својата ...
сите 164 | | | веќе видена

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат да ги спречат ...
сите 458 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во посета на Струмица каде масовно се празнува Христијанскиот празник Мала Богородица при што оствари средби ...
сите 135 | | | веќе видена

Немаат само тинејџерите “влажни соништа“и возрасните можат да го доживеат врвот во сон, потврдува науката...Можеби оваа теорија за доживување на “врв“ кога сте ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ ги осуди инцидентите во автобусите и апелира тие да не се политизираат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: