Груевски: Насилството не е решение, насилниците ќе бидат изведени пред суд


Осуда на насилството и апел за присебност и демократски мерки на решавање на политичката криза упатија и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, кој од Виена се огласи преку својот профил на социјалните мрежи, и како што рекоа од неговата партија веднаш се упатил кон Скопје. Насилството не е решение потребно е смирување на страстите. Повикувам на присебност. Народот да не подлегнува на провокациите на СДС и оние кои сакаат да ја втурнат државата во уште подлабока криза и да го исполнат нивното сценарио, потребно е смирување на страстите. ВМРО-ДПМНЕ ќе се спротистави на овие анти-државни постапки на СДС преку правни и политички демократски средстваа, напиша Груевски на Фејсбук. Веднаш по враќањето во Скопје, Груевски одржа прес-конференција. Институциите да направат брза и ефикасна истрага за насилствата во Собранието, да ги откријат насилниците и да ги изведат пред Суд, повика рано утринава претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Тој рече дека ги осудува насилствата кои ги направиле поединци и побара да не се ставаат во ...
| | веќе видена | слични

ВМРО ДПМНЕ ги дематира информациите дека Никола Груевски ќе биде сменет од челната позиција на партијата. Во денешното соопштение на партијата која е се поизвесно дека ќе замине во опозиција пишува дека Никола Груевски ја има максималната поддршка и на Извршниот и на Централниот комитет и дека тој е политичарот кој убедливо ја има најголемата доверба меѓу граѓаните. Но, ако се земат предвид вчерашните коментари на официјалниот профил на социјалната мрежа Фејсбук кој го поседува ВМРО ДПМНЕ поддржувачите и симпатизери на Груевски бараат оставки од раководството, револтирани се и ги обвинуваат оние за кои гласале дека ги изневериле. Кој го мерка лидерското место на Никола Груевски?
| | веќе видена | слични
12 копии

Скопје, 4 мај 2017 (МИА) - Никола Груевски ја има максималната поддршка и на Извршниот и на Централниот комитет. Најважно од се е тоа што Никола Груевски е политичар кој има убедливо најголема доверба меѓу граѓаните, истакнува ВМРО-ДПМНЕ реагирајќи на информациите во некои медиуми за наводна смена на Груевски. Никола Груевски, се вели во демантот, ја водеше партијата и во последната изборна победа на која мнозинството граѓани гласаа за програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Според ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на СДСМ Зоран Заев ги преплавува медиумите под контрола на Сорос со вакви лажни вести само за да ја дефокусира јавноста од внесувањето на знаме на Република Албанија во македонското Собрание.
| | веќе видена | слични
12 копии

Уценетиот криминалец Зоран Заев го газеше македонскиот Устав и ги прогласуваше македонските граѓани за терористи со цел да обезбеди поддршка за да го внесе знамето на Република Албанија во кабинетот кој треба да му припадне на Претседателот на Собранието. Уценетиот криминалец Зоран Заев го навредуваше македонскиот народ дека му е валкан образот за да обезбеди поддршка да се пее албанската химна од собраниската говорница, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение ви пренесуваме интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Внесувањето на знамето на туѓа држава во кабинетот кој треба да му припадне на Претседателот на Собранието е срамен и недостоен чин, но уште посрамен и понедостоен е молкот на уценетиот криминалец Заев кој не смее да му каже на Талат Џафери дека доколку не го отстрани знамето, СДС ќе побара негова смена. За да нема вакви недостојни акти со кои се понижува државноста, ВМРО-ДПМНЕ му ја понуди поддршката на Заев, доколку ја одбие Тиранската Платформа и уцените на кои се согласи да ...
| | веќе видена | слични

Власта на мнозинството - стана единственото можно решение по насилството во Собранието на Македонија минатиот четврток.Прво, поради насилството што се случи во Собранието и тоа заслужува најжестока осуда. Слично насилно влегување во Собранието се случи по Арачиново во 2001 година, но не беа загрозени животите на пратениците, новинарите, вработените, на ваков начин. Насилството се случи со, во најмала рака, нечинење, непостапување од страна на МВР, полицијата... И СДСМ да сакал намерно да предизвика инцидент, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ може и да ја префрлаат вината од едни на други, задача на МВР, на полицијата, е дека мораа да ги заштитат Собранието и луѓето во него. Можноста дека МВР и полицијата биле и активни соучесници во насилството во Собранието е закана од највисок степен за државата. Второ, стана јасно дека туркањето од страна на ВМРО-ДПМНЕ на „паралелни институции“ е погубно за државата, и како такво е препознаено и од поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ. Покрај тоа што е погубно, исто така е неспроведливо без ново ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од партијата демантираат дека се подготвува смена на лидерот Никола Груевски. Велат дека ќе дејствуваат согласно Уставот, законите и државните интереси, но не кажуваат дали тоа ќе го прават преку институциите или од улица. Во периодот што следува ВМРО-ДПМНЕ ќе дејствува како одговорна партија и со сите демократски средства во согласност со Уставот, законите и највисоките државни и национални интереси, соопштуваат од партијата. Дали тоа значи дејствување во институциите или надвор од нив, не прецизираат. На нашето прашање дали ги поддржуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, одговараат дека граѓаните имаат легитимно и демократско право да се организираат и да протестираат против политики кои сметаат дека се штетни за иднината на државата. Во меѓувреме информациите во дел од медиумите дека во партијата се подготвува терен за наследник на Никола Груевски, односно нов партиски лидер, од ВМРО-ДПМНЕ ги отфрлаат како лажни. „Никола Груевски ја има максималната поддршка и на Извршниот ...
| | веќе видена | слични

Станува збор за лажна вест пласирана од уплашениот и уценет Заев. Вака портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, за Плусинфо ја коментира информацијата која проструи синоќа дека Никола Груевски наводно поради замор и немање поддршка од меѓународната заедница планира да се повлече од лидерската функција. Како што се виде и вчера, во тек е мирен трансфер на власта откако поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски го напушти претседателскиот кабинет и му го отстапи на новиот спикер Талат Џафери. Тој денеска пред да замине во Брисел веќе испратил писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов со кое се бара да го додели мандатот за состав на влада на новото парламентарно мнозинство. Професорот Јове Кекеновски од Форумот на слободоумни патриоти смета дека останувањето на Груевски на чело на партијата ја води само кон конечно самоуништување. - Мислам дека сето тоа се шпекулации. Останувањето на Груевски на чело на партијата ја води само кон конечно самоуништување. Единствената цел на Груевски му е партијата да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека внесувањето на знамето на туѓа држава во кабинетот кој треба да му припадне на Претседателот на Собранието е срамен и недостоен чин. Оваа партиска реакција се однесува за истакнувањето на албанското знаме во кабинетот на новиот спикер, Талат Џафери. „За да нема вакви недостојни акти со кои се понижува државноста, ВМРО-ДПМНЕ му ја понуди поддршката на Заев, доколку ја одбие Тиранската Платформа и уцените на кои се согласи да ги реализира. Заев одлучи да застане на спротивна страна од сопствениот народ и држава. Целиот Балкан е на нозе и реагира на провокациите на Заев“ - стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека неговата сервилност кон Еди Рама и неговата непресметливост е препознаена и надвор од границите на Македонија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Внесувањето на знамето на туѓа држава во кабинетот кој треба да му припадне на Претседателот на Собранието е срамен и недостоен чин, но уште посрамен и понедостоен е молкот на уценетиот криминалец Заев кој не смее да му каже на Талат Џафери дека доколку не го отстрани знамето, СДС ќе побара негова смена. Ова се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, при тоа додавајќи дека целиот Балкан е на нозе и реагира на провокациите на Заев. „Неговата сервилност кон Еди Рама и неговата непресметливост е препознаена и надвор од границите на Македонија. Заев успеа да ги наруши односите со соседите само за да испорача тоа што е побарано од него. Криминалецот Заев станува ризик по регионалната безбедност и срам за секој Македонец“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Неговите понижувачки изјави за виткање на кичмата во спорот со Грција, дека македонскиот е ист народ и со српскиот и со бугарскиот и дека тој е албански премиер ќе останат врежани во црните страници на историјата како негација на посебноста на македонскиот идентитет и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Криминалецот Зоран Заев ги преплавува медиумите под контрола на СДС/Сорос со лажни вести само за да ги покрие срамните фактури на сметка на државните и национални интереси кои почнаа да пристигнуваат, се вели во соопштението испратено од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрално ви го пренесуваме демантот на ВМРО-ДПМНЕ Народот гледа дека криминалецот Заев го поддржа внесувањето на знаме на Република Албанија во Собранието и сега сака да ја дефокусира јавноста од овој недоличен чин со измислување невистини за смена на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Никола Груевски ја водеше партијата и во последната изборна победа на која мнозинството граѓани гласаа за програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски ја има максималната поддршка и на Извршниот и на Централниот комитет. Најважно од се е тоа што Никола Груевски е политичарот кој има убедливо најголема доверба меѓу граѓаните. Криминалецот Заев не може да се помири со фактот дека неговата антимакедонска политика е прочитана. Не може да се помири со фактот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои ...
сите 403 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 242 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 195 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Насилството не е решение, насилниците ќе бидат изведени пред суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: