Под 50 отсто досега гласале во Европа, гласањето во Автсралија завршено

До 13 часот во Изборната единица седум, односно Европа, на гласање излегле околу 25 до 50 отсто од вкупниот број Македонци, додека гласањето е завршено во Изборната единица девет - Австралија каде гласот го дале околу 70 отсто Во И.Е 8 (Америка и Канада) гласањето согласно временските разлики се’ уште не е започнато и се очкеува да започне попладнево. Ова се резултатите што ги соопшти Државната изборна комисија (ДИК) во однос како се одвива денешното гласање каде своето право го исполнуваат болните и изнемоштените, лицата во притвор или на издржување казна затвор, внатрешно раселени лица, како и македонски државјани во дијаспората. „Гласањето во И.Е 7 е отпочнато и уште е во тек. Просечниот одзив според нашите податоци пристигнати до 13 часот изнесува меѓу 25 и 50 отсто од запишаните гласачи во секое избирачко место во оваа изборна единица, а тоа се 28 избирачки места од вкупно 36 на кои се гласа во странство“, рече Борис Кондарко, претсдеателот на ДИК. Во двете избирачки места во Автсралија поточно ...
| | веќе видена | слични

14 пратенички мандати е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Тоа го покажуваат првичните официјални резултати на Државната изборна комисија. 438-те илјади гласови во 6-те изборни единици во земјава беа доволни за владеачката партија да освои 53 мандати, на кои им се придодаваат и трите од дијаспората со што вкупната бројка застанува на 56 мандати. Социјалдемократите освоија 368 илјади гласови што им обезбеди 42 мандати. Овие две коалициии се единствените од македонскиот блок кои обезбедија влез во парламентот. Кај албанските партии разновидноста е поголема – во собранието влегоа ДУИ, ДПА и Националната демократска преродба. 115 илјади гласови за ДУИ, 66 илјади за ДПА, и речиси 30 илјади за партијата на Руфи Османи. Овие бројки преточени во мандати покажуваат – 15 пратеници за владеачката ДУИ, 8 за ДПА и 2 за НДП. Ако 120-те мандати се поделат на шесте изборни единици сликата покажува дека во единицата ВМРО-ДПМНЕ освоила 9, СДСМ 8, ДУИ два и ДПА 1 мандат. Во двојката разликата е поголема за владеачките партии – ...
| | веќе видена | слични

Нееднаква положба на гласачите во Македонија и оние во странство Експертите сметаат дека легитимитетот на пратениците од дијаспората ќе биде ставен под лупа затоа што се во надредена положба во однос на останатите пратеници. Преставникот на иселениците од Македонија во Собранието од САД и Канада Павле Саздов го доби својот пратенички мандат со само 560 освоени гласови. За новите пратеници Павле Саздов од Америка, Милорад Додовски од Австралија и Ристо Манчев од Европа гласале 2700 иселеници од вкупно 4 илјади кои дошле до дипломатско конзуларните преставништва да го стават своето ливче во избирачката кутија. Дијаспората гласаше еден ден пред граѓаните во Македонија, а граѓанската асоцијација Мост набљудувала 19 од 36-те Дипломатско конзуларни претставништва. Директорот на „Мост“ Дарко Алексов вели Решението за гласањето во ДПК се покажа несоодветно поради тоа што го доведе во прашање правото до еднаков пристап до гласачкото место, како и поради нееднаквата вредност на гласот во Македонија и во ...
| | веќе видена | слични

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ и коалиционите партнери освоија 53 пратенички мандати во Македонија и три од дијаспората, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП 2. Ова се првичните официјални резултати на Државната изворна комисија (ДИК), добиени врз основа на сите записници од 84 општински избирачки комисии за сите 6 изборни единици. Претседателот Борис Кондарко информираше дека одѕивот на вчерашното гласање изнесува 63,48 отсто или вкупно гласале 1.156.085 граѓани. Важечки ливчиња се 1.094.999, неважечки 31.983, а неупотребени останале 665.449 ливчиња. Одѕивот во Изборната единица (ИЕ) 1 бил 67,37 отсто, во ИЕ 2 60 отсто, во ИЕ 3 71,66 отсто, во ИЕ 4 72,51 отсто, во ИЕ 5 61,53 отсто и во ИЕ 6 49,29 отсто. Тој уште еднаш информираше дека тече рокот за евентуални приговори до ДИК од страна на политичките партии, а од овој момент тече рокот од 48 часа за доставување на приговори за постапката на објавување на резултати. Во текот на денешниот и утрешниот ден доколку бидат доставени приговори, ДИК дополнително ќе ја ...
| | веќе видена | слични

Мирни и демократски избори со голема излезност на граѓаните, но и низа неправилности, и во текот на гласањето и во работата на Државната изборна комисија - вака граѓанската асоцијација МОСТ прелиминарно ги оцени вчерашните предвремени парламентарни избори. ДИК немаше волја да поведува постапки кога беше очигледно дека е прекршен Изборниот законик, забележуваат од граѓанската асоцијација. „Ова претставува сериозно назадување и неконзистентност од работењето на ДИК и извршувањето на своите законски пропишани обврски. Во текот на изборниот процес, до јавноста и до ДИК беа доставени материјали, за наводни списоци во јавната администрација со граѓани врз кои се врши притисок, по што ДИК се прогласи за ненадлежна и не постапи по истите“, изјави Дарко Алексов. Најголемите забелешки од набљудувачите на МОСТ се однесуваат на семејно и групно гласање, сликање на гласачките ливчиња со мобилни телефони и евидентирање на гласачите. Информациите од МОСТ укажуваат и за поткуп и агитација врз гласачи. Распределбата на ...
| | веќе видена | слични

Како што информираше претседателот на ДИК Борис Кондарко на денешната прес-конференција вчера гласале вкупно 1.156.085 граѓани запишани во избирачкиот список, односно имало излезеност од 63,48 проценти. Според првичните официјални резултати владејачката ВМРО-ДПМНЕ освоила 438.135 гласови, односно 40,01 процент. Потоа следи СДСМ со 368487 гласови, односно 33,65%. ВМРО-НП освоила 2,58 проценти од гласовите, ДУИ 10,51 %, ДПА 6,6 %, , ЛДП 1,51 %, ОМ 1,56 % итн... Во однос на излезноста по изборни единици. Во првата е забележан одзив од 67,37%, во втората 60%, во третата 71,66 %, во четвртата 72, 51%, во петата 61, 53% и најмалку во шестата 49, 29%.
| | веќе видена | слични

ДИК ги соопшти првичните официјални резултати. 56 пратенички мандати освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ ќе има 42 пратеника во новиот Парламент, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП на Руфи Османи 2 пратенички места. Во проценти разликата во освоени гласови меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е 7 проценти. На вчерашните парламентарни избори правото на глас го искористиле 1.156.085 гласачи односно 63,48 проценти од вкупното гласачко тело во земјава. ДИК неколку пати вчера повтори дека изборите минале во фер и демократска атмосфера. Доколку има известувања во записниците за неправилности во изборниот процес ДИК ќе расправа за тоа. „Има одредби од законот во кои случаи, точно ДИК може по службена должност да реагира, доколку ние воочиме врз основа на доставените оригинални документи и записници од изборните органи. Таков тип на неправилности ќе се проверат и ќе се реагира“, изјави Борис Кондарко, ДИК. Откако се објави првичните официјални резултати партиите имаат рок од 48 часа да достават до ДИК приговори за неправилности ...
| | веќе видена | слични

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните избори освои 438.135 гласови или 40,01 отсто од вкупниот број на гласови, а опозициската СДСМ 368.487 или 33,65 отсто, соопшти претседателот на ДИК, Борис Кондарко според првичните официјални резултати од пристигнатите записници од сите 84 општински изборни комисии. Според ДИК, од регистрираните 1,828.335 на гласање излегле 1, 156.085 гласачи, односно 63,48 отсто. Неважечки имало 31.983 ливчиња, додека важечки биле 1, 094.999 ливчиња. ВМРО-ДПМНЕ 438.135 40,01% СДСМ 368.487 33,65% ДУИ 115.095 10,51% ДПА 66.315 6,06% Национална демократска преродба 29.966 2,74% ВМРО-НП 28.217 2,58% Нова ...
| | веќе видена | слични

До сега ниту една политичка партија до ДИК не доставила приговор. Рокот им истекува до утре во 19 часот. По истекувањето на овие 48 часа според изборниот законик доколку партиите не се задоволни од одлуката на ДИК можат да се жалат до Управниот суд. Денеска МОСТ излезе со информација за неправилностите што ги забележале нивните набљудувачи - семејно и групно гласање, сликање на гласачките ливчиња со мобилен телефон, евидентирање нагласањето,но и за поткуп на гласачи и агитација врз гласачите. МОСТ ја кажа конечната излезност по изборни единици. Во единицата 67, 54 проценти, во двојката 61, 08 проценти, во тројката 72 проценти, во четворката 72,03 проценти во петката 61,08 проценти и во шестката 49,26 проценти. Граѓанската асоцијација излезе и со освоени пратенички мандати за секоја партија по изборни единици. Изборна единица 1, Коалиција ВМРО-ДПМНЕ – 9 пратеници, Коалиција СДСМ – 8, ДУИ – 2, ДПА – 1. Изборната единица 2, Коалиција ВМРО-ДПМНЕ – 9, Коалиција СДСМ-7, ДУИ-3, ДПА-1. ...
| | веќе видена | слични

Симулацијата на ДИК и на МОСТ се разликува за шестата ИЕ каде според МОСТ СДСМ има еден пратеник повеќе, а ДУИ еден помалку во споредба со симулацијата за пратенички места на ДИК.Овие резултати ќе бидат конечни доколку ништо не се смени по завршувањето на роковите за жалби. ДИК излезе со симулација на освоени пратенички места по изборите 2011 од обработени 100% од избирачките места. Според оваа симулација,ВМРО ДПМНЕ има освоено 56 пратенички места, СДСМ 42,ДУИ 15, ДПА 8 и НДП 2. Оваа симулација се разликува од таа на МОСТ само во шестата И.Е. каде според МОСТ СДСМ има 3 а ДУИ 7 пратеници, а според ДИК СДСМ има 2 а ДУИ 8 пратеници. По изборни единици, според ДИК, еве како стојат работите: И.Е.1 ВМРО ДПМНЕ 9 СДСМ 8 ДУИ 2 ДПА 1 И.Е.2 ВМРО ДПМНЕ 9 СДСМ 7 ДУИ 3 ДПА 1 И.Е.3 ВМРО ДПМНЕ 12 СДСМ 8 И.Е.4 ВМРО ДПМНЕ 11 СДСМ 9 И.Е.5 ВМРО ДПМНЕ 9 СДСМ 8 ДУИ 2 ДПА 1 И.Е. 6 ВМРО ДПМНЕ 3 СДСМ 2 ДУИ 8 ДПА 5 НДП ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 312 | | | веќе видена

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 481 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 382 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Манчестер Сити во еден нестварен натпревар не успеа да оствари заслужена победа против Тотенхем, а за ситуацијата да биде уште подраматична, „граѓаните“ се ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Под 50 отсто досега гласале во Европа, гласањето во Автсралија завршено

Од:
До кого (е-маил):
Порака: