ВМРО-ДПМНЕ 15 отсто, СДСМ 12,1 отсто

Доколку сега се одржат парламентарни избори, 15 отсто од граѓаните ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, а 12,1 отсто за СДСМ, покажа истражувањето на новоформираниот институт за политички и економски истражувања - Либерта, кое регистрира дека Нова демократија ја надминала ДПА и сериозно и се приближува на ДУИ. Нецели 3 отсто изнесува предноста на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во однос на најголемата опозициска партија - СДСМ. Според истражувањето на новоформираниот институт за политички и економски истражувања - Либерта, спроведено од 5 до 12 февруари оваа година, доколку сега се одржат парламентарни избори, 15 отсто од граѓаните ќе гласаат за ВМРО- ДПМНЕ, а 12,1 отсто за СДСМ. Во однос на „помалите“ партии, најголема поддршка од 2,2 отсто има Обединети за Македонија (ОМ). ЛДП има рејтинг од 0,6 отсто, а ВМРО-Народна партија 0,2 отсто. Што се однесува до политичките субјекти во албанскиот блок, најголема доверба има албанскиот партнер во владата - ДУИ. Интересно е дека, според анкетата, Нова демократија (НД) ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 91 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 72 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ 15 отсто, СДСМ 12,1 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: