Политиката не ме интересира, во Македонија сум вљубен поради луѓето


2 копии

Благодарноста за шампионската титула на „Вардар“, Македонија безрезервно им ја покажа на играчите на пречекот во Скопје, но солзите радосници му ги подарија и на еден од главните виновници што македонскиот клуб стигна на европскиот врв - сопственикот Сергеј Самсоненко. Во тие моменти на една од најсилните енергии во последните две и пол децении, во деновите непосредно пред и потоа, имаше и такви што најдоа простор за критика кон Самсоненко на разни основи. На отстрел се најдоа неговата близина со високи функционери од поранешната власт, малцинството Македонци меѓу играчите, неговите бизниси, руската црква „Света Троица“, каде што тој е ктитор. - Политиката не е мој интерес, се реализирам преку спортот, во него инвестирам. Пријатели имам од сите политички партии, но никогаш нема активно да се занимавам со политика. Во Македонија сум вљубен и живеам заради луѓето и менталитетот што не сум го сретнал никаде во друга земја - вели Самсоненко во ексклузивно интервју за „Дневник“ по шампионската титула на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Воопшто не бев свесена во што се впуштам, кога започнав врска со оженет човек. Не е дека имав намерата, ниту пак сум имала такво искуство претходно. Можеби и баш затоа што незнаев во што се впуштам. Едноставно, не рзмислив, иако сум многу внимателена во сè друго во животот, почнува да исповед на една читателка. Воопшто и не ми се допадна.Не беше мој тип, и можеби тоа беше причината за мојата немарност и непромисленост, бидејќи јас не почуствував ризик од негова страна.Тој беше многу пријатен, љубезен, убав, интересен, забавен и шармантен. Ми се вовлече под кожа пополека. Кога тој почна директно да ме заведува, јас одбив, бидејќи несакав да имам нешто со оженет маж. И тогаш тој почна со приказната за тоа дека е несреќен во бракот, а јас му поверував. Бидејќи се од негова страна во работата беше искрено јас му поверував, зошто и на работа и се запознавме.Па така потклекнав на неговите приказни со брзина на молња, и секогаш кога разговаравме тој ме разбираше подобро и побрзо од тоа што се разбирав и јас самата ...
| | веќе видена | слични

Газдата на фудбалскиот и ракометен клуб Вардар, Сергеј Самсоненко, стана спонзор на најпознатиот руски клуб ЦСКА Москва. Клубот ја промовираше соработката со Самсоненко, кој воедно е сопственик и на обложувалницата "Бет Сити", која до лани беше затворена во Македонија. Двете страни потпишаа соработка на пет години, а Самсоненко е еден од главните спонзори.-Ова е почеток на една убава соработка. Нашата компанија за спортско обложување секогаш сака да го помага и популаризира спортот во нашата земја. Се надеваме дека оваа соработка ќе биде долгорочна и дека ќе се темели на идни заеднички успеси, изјави Сергеј Борисович Самсоненко.Претседателот на ЦСКА Москва, Евгениј Гинер, се заблагодари за спонзорството што во следниот период ќе го добива клубот од „Бет Сити".-Среќни сме што ќе соработуваме со компанијата „Бет Сити", и гледаме оптимистички на иднината. Веруваме дека оваа наша соработка, ќе биде плодна и исполнета со успеси, изјави претседателот на ЦСКА Москва.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сопственикот на ФК Вардар, РК Вардар ЖРК Вардар, Сергеј Самсоненко, кој е претставник на обложувалницата „Бет Сити“, која до лани беше присутна и во Македонија, влегува како спонзор во најпознатиот руски клуб ЦСКА Москва. Клубот ја промовираше соработката која ќе трае во наредните пет години, а „Бет Сити“, преку Самсоненко, ќе биде еден од важните спонзори. – Ова е почеток на една убава соработка, а нашата компанија за спортско обложување секогаш сака да го помага и популаризира спортот во нашата земја. Се надеваме дека оваа соработка ќе биде значајна и догорочна и дека ќе се темели на идни заеднички успеси – изјави Сергеј Борисович Самсоненко за официјалниот сајт на ЦСКА Москва. Претседателот на ЦСКА Москва, Евгениј Гинер, се заблагодари за спонзорството што во следниот период ќе го добива клубот од „Бет Сити“. – Среќни сме што ќе соработуваме со компанијата „Бет Сити“, и гледаме оптимистички на иднината. Веруваме дека оваа наша соработка, ќе биде плодна и исполнета со успеси – изјави претседателот на ЦСКА ...
| | веќе видена | слични

Сергеј Самсоненко и неговата обложувалница „Бет Сити" во следните пет години ќе бидат спонзор на рускиот гигант ЦСКА МоскваБизнисменот од Русија, кој е сопственик на ФК Вардар, РК Вардар и ЖРК Вардар, стана еден од спонзорите на ЦСКА Москва.Сергерј Самсоненко и неговата обложувалница „Бет Сити“ во следните пет години ќе имаат соработка со еден од најголемите клубови во Русија.„ЦСКА Москва е најтрофејниот клуб со повеќе од еден век историја, повеќекратен шампион на СССР и Русија“ - вели Сергеј Самсоненко.„Секако, спонзорство од ваков ранг не е само тактички маркетинг, туку и сериозна инвестиција“.„Договорот е стратегиски успех за сите страни, Бет Сити ги дели истите цели на ЦСКА и развојот на спортот во Русија“.„Многу сум задоволен што имаме шанса да соработуваме со клуб од ваков ранг“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Што би направиле ако сте заклучени во своето тело, со недопрен мозок кој работи, но без никаква способност за комуникација? Како емоционално да се преживее фактот дека сте невидливи за сите кои ве познаваат и сакаат? Што би направиле ако сте заклучени во своето тело, со недопрен мозок кој работи, но без никаква способност за комуникација? Како емоционално да се преживее фактот дека сте невидливи за сите кои ве познаваат и сакаат? Во 1988. година Мартин Писториус од Јужна Африка бил типично момче кое сакало да си игра со разни уреди, најмногу со транзистори и телевизори. Неговото идилично детство наеднаш било прекинато од мистериозна болест - на возраст од 12 години еден ден дошол дома од училиште со болка во грлото. Неговата мајка не обрнувала многу внимание на тоа, мислејќи дека ќе помине со малку мед и чај. Но, неговата состојба набрзо се влошила до момент во кој повеќе не можел да оди и да стои, но ни да зборува. Лекарите претпоставуваат дека заболел од криптоколален менингитис, а пред да успеат да ...
| | веќе видена | слични

Клубот ја промовираше соработката со спортската обложувалница „Бет Сити“, која влегува како еден од важните спонзори во московска ЦСКА. Соработката ќе трае во наредните пет години. – Ова е почеток на една убава соработка, а нашата компанија за спортско обложување секогаш сака да го помага и популаризира спортот во нашата земја. Се надеваме дека оваа соработка ќе биде значајна и догорочна и дека ќе се темели на идни заеднички успеси – изјави Сергеј Борисович Самсоненко за официјалниот сајт на ЦСКА Москва. Претседателот на ЦСКА Москва, Евгениј Гинер, се заблагодари за спонзорството што во следниот период ќе го добива клубот од „Бет Сити“. – Среќни сме што ќе соработуваме со компанијата „Бет Сити“, и гледаме оптимистички на иднината. Веруваме дека оваа наша соработка, ќе биде плодна и исполнета со успеси – изјави претседателот на ЦСКА Москва. Сергеј Самсоненко подолго време веќе е во фудбалот, тој пред три години стана сопственик на најтрофејниот клуб во Македонија, ФК Вардар. Кога пристигна во клубот најави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сергеј Самсоненко во изминативе неколку години вложи многу средства за да го изгради Вардар како надалеку познат спортски бренд, а напорната работа и потрошените пари на огромно задоволство вродија со плод пред 10 дена кога РК Вардар ја освои титулата во Лигата на шампионите. Рускиот газда со честите финансиски инјекции направи од Вардар спортски проект кој сега служи за пример на овие простори, а дека Самсоненко едноставно е вљубеник во спортот и инвестирањето во истиот ни потврди со својот последен потег. Самсоненко кој инаку е сопственик на „Бет Сити“, како спонзорски партнер влезе во рускиот фудбалски гигант ЦСКА Москва, а клубот ова попладне ја потврди заемната соработка. – Среќни сме што ќе имаме соработка со „Бет Сити“, гледаме оптимистички на иднината. Уверени сме дека оваа меѓусебна соработка ќе биде навистина плодна и исполнета со многу успеси и среќни моменти, – вели Евгениј Гинер, првиот човек на ЦСКА.
| | веќе видена | слични

Петгодишниот договор со легендарниот клуб го потпишале првиот човек на гигантот ЦСКА, Евгениј Гинер и Сергеј Самсоненко. „ЦСКА Москва е еден од најтрофејните клубови во Русија со повеќе од еден век историја. Секако, спонзорството од ваков ранг за нас не е само тактички маркетинг, туку и сериозна инвестиција. Овој договор е стратегиски успех за двете страни, бидејќи Бет Сити ги дели истите цели со ЦСКА околу развојот на спортот во Русија. Водечките европски обложувалници на ист начин ги поддржуваат најголемите европски клубови. Многу сум задоволен што имаме шанса да соработуваме со клуб од ваков ранг“, вели првиот човек на Вардар Самсоненко и додава: „Ние не целиме само да станеме лидери во нашето поле, туку исто така си поставивме за цел да го популаризираме спортот во нашата земја, да ја зголемиме општествената одговорност на нашиот бизнис и да го зголемиме развојот на младинскиот спорт. Се надеваме дека ова партнерство ќе допринесе да се зголемат успесите на клубот и земјата. Се надеваме на долга и успешна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Газдата на новиот европски ракометен првак РК Вардар, како и ЖРК Вардар и ФК Вардар, Сергеј Самсоненко, започна ново поглавје во својата спортско-спонзорска кариера. Имено, Самсоненко, како што е познато, е сопственик и на ланецот обложувалници „Бет Сити“ која до неодамна беше присутна и во Македонија. Сега, оваа обложувалница стана партнер и спонзор на најпознатиот руски фудбалски клуб ЦСКА Москва. Самсоненко и „Црвеноармејците“ склучија договор за соработка во следните пет години. Инаку, своевремено спонзор на ЦСКА Москва беше и рускиот милијардер и сопственик на Челзи, Роман Абрамович, па интересно е да се напомене дека овој потег на Самсоненко, има огромна сличност со оној на неговиот славен сонародник. „ЦСКА Москва е еден од најтрофејните клубови во Русија со повеќе од еден век историја. Секако, спонзорството од ваков ранг за нас не е само тактички маркетинг, туку и сериозна инвестиција. Овој договор е стратегиски успех за двете страни, бидејќи Бет Сити ги дели истите цели со ЦСКА околу развојот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 173 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 211 | | | веќе видена

Продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за судбината на СЈО и истовремени разговори со пратениците во потрагата по двотретинско мнозинство, најави денеска ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Политиката не ме интересира, во Македонија сум вљубен поради луѓето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: