Власта токми свој претседател на ДИК?

Избор за нов претседател на ДИК може да предложи ЛДП, како опозициска партија која е присутна во собранието, а да го изгласа власта со двотретинско мнозинство. Иако тоа би било легално, дали би било легитимно, се прашува професорот по уставно право Бајрам Положани. Се додека собранието не именува нов претседател на Државната изборна комисија (ДИК), не може да се одржат исправни, демократски и легитимни парламентарни избори, оценуваат познавачите по завчерашната изненадувачка оставка на Александар Новаковски од челната позиција на ДИК, во пресрет на изгледните априлски или мајски парламентарни избори. Според изборниот законик, по распишувањето на јавниот оглас за избор на нов претседател, опозицијата има рок од 3 дена да номинира кандидат. Доколку тоа не го стори, постапката во свои раце ја презема собраниската комисија за избори и именувања. - Избор за нов претседател на ДИК легално и технички е можен, бидејќи може да го предложи ЛДП како опозициска партија, која е присутна во собранието, а да го ...
| | веќе видена | слични

Евентуалниот избор на претседател на Државната изборна комисија (ДИК) без консултации со СДСМ ќе биде дополнителен мотив за социјалдемократите да ги бојкотираат предвремените избори. Тоа, велат во СДСМ, ќе биде сигнал за политичкото насилство што власта го врши врз опозицијата. Во Собранието вчера почна постапка за избор на нов претседател на ДИК, откако пратениците ја констатираа оставката на досегашниот претседател Александар Новаковски. Се очекува конкурсот за избор на нов претседател денеска да биде објавен во „Службен весник“, по што почнува да се пресметува рокот од осум дена. Висок владин претставник неофицијално тврди дека изборите би можеле да се одржат на 17 април или, пак, викендот 7 и 8 мај. Сепак, малку е веројатно изборите да се одржат на 17 април бидејќи не може да се испочитуваат роковите, а двата викенда потоа власта сака да ги прескокне бидејќи е Велигден и 1 Мај. Портпаролот на СДСМ, Емилијан Станковиќ, вчера предупреди дека власта мора да ја почитува законската обврска претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Македонија изгледа допрва ќе заглавува во изборниот лавиринт. Напнатоста меѓу двете ривалски партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, секојдневно расте и засега нема сигнали за смирување на ситуацијата. Партијата на премиерот Никола Груевски се чини дека е решена ако треба да „оди на нож“ и да распише предвремени избори и по цена најголемата опозициска партија да ги бојкотира. Портпаролот на СДСМ, пратеникот Емилијан Станковиќ, вчера повтори дека „ ВМРО-ДПМНЕ не смее да избере прв човек на ДИК без консултации со опозицијата“. На новинарско прашање дали СДСМ ќе ги бојкотира изборите, Станковиќ одговори: „Ако политичките противници сакаат да одат на предвремени избори единствено под нивни услови, тогаш нека им е со среќа!“ Откако Александар Новаковски си поднесе оставка, Собранието вчера го распиша огласот за избор на нов претседател на ДИК, кој ќе трае осум дена, по што опозицијата има на располагање три дена за да предложи кандидат од листата на пријавени. СДСМ и НСДП и вчера не присуствуваа на координацијата кај ...
| | веќе видена | слични

Либералдемократите вчера ги повикаа двајцата најголеми политички ривали, премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, да најдат излез од политичката криза во која е вовлечена државата. „Лидерите на најголемите партии од македонскиот блок, Груевски и Црвенковски, да седнат и со дијалог да ја разрешат оваа ситуација. Но, најголемата одговорност ја имате вие од парламентарното мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, и немојте да ја терате работата насила“, повика од собраниската говорница пратеничката од ЛДП Роза Топузова-Каревска. Таа претходно побара да се одложи собраниската седница, оценувајќи дека не е добро да се одржи без присуство на најголемата опозициска партија. Читајќи извадоци од стенограми, Топузова- Каревска ги потсети координаторката на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева, и нејзиниот колега Илија Китановски дека во 2006 година, кога беа во опозиција, се залагале претседателот на ДИК да биде по предлог на партијата во опозиција, која на последните избори освоила најмногу ...
| | веќе видена | слични

Собранието ја констатира оставката на Александар Новаковски од СДСМ од позицијата претседател на Државната изборна комисија Собраниската комисија за избори и именувања в понеделник ќе треба да го распише конкурсот за нов претседател на ДИК. Бидејќи, според правилата, претседателот на ова избирачко тело треба да биде од редот на опозицијата, пратениците од власта уште еднаш повикаа да се прекине со бојкотот. СДСМ засега нема намера да предложи свој кандидат, но ја предупредува власта да не именува претседател на ДИК без усогласен став со опозицијата. Владејачката коалиција на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ најверојатно ќе ја искористи втората опција во Изборниот законик, според која доколку три дена по спроведениот конкурс за избор на претседател на ДИК опозицијата не предложи свој кандидат, надлежноста да даде предлог ја има комисијата за прашања на избори и именувања, со која раководи Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Власта и дава рок на опозицијата да учествува во предизборните подготовки за исполнувањето на нејзините услови до понеделник Потоа владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ самоиницијативно ќе го донесат Изборниот законик, ќе го исконтролираат избирачкиот список, ќе именуваат претседател на Државната изборна комисија, привремено ќе му го одземат гласот на министерот за правда во Судскиот совет и ќе го распуштат. За понеделник претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, ја закажа последната координација на која власта и опозицијата треба да разговараат за три точки: да се формира работна група што ќе ја следи состојбата со избирачкиот список, да се договорат измените на Изборниот законик и на Законот за судскиот совет и да се направи договор за претседателот на ДИК. Опозицијата и понатаму ги блокира координациите оти ги смета за блеф на власта. Таа вчера обвини дека и премиерот Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ не ја говорат вистината кога велат дека избирачкиот список е прочистен. Портпаролот и пратеник на СДСМ, ...
| | веќе видена | слични

СДСМ апелира новиот претседател на ДИК да не се бира без нивно присуство во Парламентот. ЛДП нема да предложи свој човек и чека социјалдемократите да го сторат тоа. Доколку опозицијата не предложи кандидат, изборот ќе го изврши Собраниската комисија за избори и именувања Без присуство на пратениците од опозициската СДСМ Собранието вчера ја започна расправата за избор на нов претседател на Државната изборна комисија по оставката на Александар Новаковски. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа колегите од СДСМ да се вратат во Собранието и да започне постапката за предвремени парламентарни избори, кои најпрвин ги побара токму опозицијата. Истото го стори и претседателот на Собранието, Трако Вељановски, по вчерашната координација на која повторно не учесвуваше СДСМ. Предлагачот за именување на нов претседател на ДИК, претседателот на Собраниската комисија за избори и именувања, Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, рече дека без оглед на околностите тој има обврска да ја започне постапката за избор на претседател на ДИК. ...
| | веќе видена | слични

Ако денес се распишат избори, на Државната изборна комисија ќе и бидат потребни најмалку 45 дена за да се подготви и да ги спроведе, вели заменик-претседателот на ДИК Субхи Јакупи. Тој објаснува дека парламентарните избори во 2008 година се одржале 49 дена од закажувањето, а тоа време за подготовки им било потребно не само на ДИК, туку и на политичките партии и другите органи вклучени во процесот на избори. Јакупи смета дека членовите на ДИК се искусни и стручни, професионално работат од 2006 година, така што успешно можат да одговорат на задачата ако наскоро се распишат предвремени избори. Но, за разлика од доскорешниот претседател Новаковски, кој си даде оставка, Јакупи не дава конкретен одговор на прашањето дали избирачкиот список е прочистен, зашто, како што објаснува, ДИК за прв пат годинава се соочува со оваа надлежност, па без другите институции кои исто така ја имаат, не може да дава став. Јакупи исто така не знае дали годинава ќе гласа и дијаспората. - Досега Македонија нема искуство со гласање на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски денешната координациска средба ја одложи за во понеделник, бидејќи координаторите и потпретседателот на парламентот од опозицијата повторно не се појавија „Констатиравме заедно со моите колеги кои што присуствуваа на средбата дека сите заедно треба да ги разрешиме проблемите овде во Собранието и добро е да ги разрешиме институционално. Ние за таа цел оваа координација ја одложивме за понеделник, по третпат и мислам дека тогаш и треба да дојдат нашите колеги од опозицијата и мислам дека тогаш ќе продолжиме со работа по трите точки кои што се многу значајни за изборите во Македонија“, изјави собранискиот спикер Трајко Вељаноски . Тој најави дека во понеделник ќе биде отворено и прашањето за избор на претседател на Државната изборна комисија (ДИК). Собранискиот спикер повторно упати апел до опозициските партии кои ја бојкотираат работата на Собранието да дојдат на координациската средба и да разговараат за трите прашања: формирање на привремена комисија ...
| | веќе видена | слични

Гостин во вестите на А1 Телевизија е Јован Манасиевски. Ги знаете ставовите на политичките партии, кои се однесуваат околу бојкотот на изборите, околу изборот на новиот претседател на ДИК. Дали е добро во Република Македонија работите да одат „на мускули“ и без договор да имаме избор на претседател на ДИК или да се одредува датумот за предвремените избори? - Ова што имаме прилика да го видиме последниве денови, оваа нова епизода со ДИК е само уште една епизода во сапуницата - Кој блефира? Кој се плаши од избори? Кој сака, а кој не сака избори? - Мислам дека и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ како клучни чинители претераа со оваа сапуница и она што останува по сите овие случувања е тој еден лош горчлив вкус на една генерална незрелост на нашето општество и на клучните политички, во клучни моменти, кога државата се соочува со проблеми, се изнајде решение. - Се разбира дека ова што денес ВМРО-ДПМНЕ се обиде да го направи во Собранието, е еден потег „на мускули“. Тука ние имаме многу прецизна регулатива. Тоа не само што не ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 305 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 375 | | | веќе видена

Почетокот на дебатата за Договорот од Преспа која беше планирано да заврши со гласање утревечер, може да биде одложен поради најавите на опозицијата за гласање ...
сите 71 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, по интервенција на ...
сите 158 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 189 | | | веќе видена

И покрај тоа што постои голема веројатност дека новиот модел на "iPhone" нема да се појави пред крајот на летото или почетокот на есента оваа година, гласините ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта токми свој претседател на ДИК?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: