(Видео) Мисовски: Не сакам да верувам дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат за уставни измени


Потпретседателот на Собранието Горан Мисовски денеска ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на пленарната седица во понеделник да ги поддржат уставните измени и заеднички да ја обезбедат европската иднина на граѓаните. – Убеден сум и не сакам да верувам дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат за уставни измени во понеделник, рече Мисовски, повикувајќи ги колегите од опозициската партија истовремено со поддршката на уставните измени да го бранат и, како што рече, заедничкиот став за евроинтеграциските процеси на државата. Мисовски рече дека со Предлогот за пристапување кон уставни измени се потврдило дека не се губи ништо, туку напротив се обезбедува иднина во ЕУ и НАТО со зајакнат македонски идентитет кој конечно станува признаен од целиот свет. – Нашата одлука да гласаме за уставните измени го потврдува и зацврстува историскиот континуитет на македонската државност, се обезбедува поцврста гаранција на границите и територијалниот интегритет, грижа за Македонците и иселениците од Македонија во странство ...
| | веќе видена | слични

Собраниската седница на која треба да продолжи расправата за предлогот за пристапување кон уставни измени иако беше закажана за 12:00 часот па одложена за во 15 часот, истата сеуште не е започната, а причина за тоа најверојатно се разговори за обезбедување двотретинско мнозинство меѓу владејачките партии и опозицијата. Од Собранието официјално велат дека причина за одложување на почетокот на седницата е пратениците да се соберат во салата, но не се потврдува сеуште информацијата дали се во тек разговори меѓу пратениците или станува збор за нешто друго. Она што официјално се знае е дека во собраниската зграда е присутен речиси целиот собраниски состав со исклучок на еден или двајца пратеници, вклучувјаќи ги и Сашо Василевски и Љубен Арнаудов кои беа ослободени од домашен притвор. Во собраниската зграда дојде и премиерот Зоран Заев, како и лидерот на ДУИ Али Ахмети кој истовремено е и пратеник.
| | веќе видена | слични

Во Собранието на Република Македонија, по час и половина доцнење со почетокот на продолжението на пленарната седница на која треба да продолжи расправата за предлогот пристапување кон уставни измени, соопштено е дека истата е одложена. Продолжението на седницата треба да почне во 15 часот
| | веќе видена | слични

Во меѓувреме стигнуваат информации дека е обезбедено потребното двотретинско мнозинство. Во Собранието е нашиот новинар Јован Ѓорговски. Дали  има информации кога ќе започне седницата за уставни измени и дали се присутни и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Пристигна ли и пратеникот Мукоски кој од денеска е пуштен да се брани од слобода? Целиот извештај погледнете го во видеото.
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратеникот и екс премиерот на Македонија, Никола Груевски денеска влезе во Собраниската сала „Македонија“ и веднаш излезе од неа. Седницата беше првично закажана за 12 часот, но подоцна и до медиумите беше испратено соопштение за презакажување на Седницата од 15 часот, пренесува ТВ 21. Според неофицијални информации 4 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствуваат во Собранието.
| | веќе видена | слични
2 копии

Собраниската седница на која треба да продолжи расправата за предлогот за пристапување кон уставни измени ќе продолжи во 15 часот, а причина за тоа најверојатно се разговори за обезбедување двотретинско мнозинство меѓу владејачките партии и опозицијата. Од Собранието официјално велат дека причина за одложување на почетокот на седницата е пратениците да се соберат во салата, но не се потврдува се уште информацијата дали се во тек разговори меѓу пратениците или станува збор за нешто друго. Она што официјално се знае е дека во собраниската зграда е присутен речиси целиот собраниски состав со исклучок на еден или двајца пратеници, вклучувајќи ги и Сашо Василевски и Љубен Арнаудов кои беа ослободени од домашен притвор. Во собраниската зграда дојде и премиерот Зоран Заев, како и лидерот на ДУИ Али Ахмети кој истовремено е и пратеник. Седницата беше закажана за 12 часот, а по чекање од час и половина одложена за 15 часот. Во салата за пленарни седници почетокот на седницата го чекаа пратениците од СДСМ, дел од ...
| | веќе видена | слични

Во Собранието денеска ќе продолжи седницата за уставните измени, но неизвесно е дали ќе се гласа. Во пресрет на денешната седница на Парламентот, од Брисел и Вашингтон, стигнаа пораки на охрабрување до пратениците за поддршка за уставните измени. Големо полициско обезбедување денеска е забележано околу зградата на Собранието и околу него. Врие од полиција пред собрание, се очекува ли гласање денеска поради што е побарано поголемо обезбедување? На последната седница пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од своите дискусии и најавија дека ќе гласаат против уставните измени. Сепак има уште 20 – тина пратеници кои се пријавени за збор, меѓу кои и од коалициските партнери на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Повеќе од 100 медиумски екипи се присутни во Собранието на Република Македонија, каде за 20-тина минути се очекува да започне седницата на која треба да се расправа и гласа за уставните промени кои како предлог ги достави Владата. Акредитираните медиумите се наоѓаат во галеријата во салата „Македонија“ од каде го очекуваат почетокот. Екипи на ТВ 21 се веќе на терен и ги следиме случувањата во и надвор од Собранието.
| | веќе видена | слични

Пратениците од редовите на СДСМ се откажаа од дискусиите. 15 пратеници кои беа пријавени за збор, според информациите од Собрание се повлечени и продолжнието на седницата за уставни промени се очекува да продлжи со директно гласање. За сега се уште не се знае дали обезбедено 2/3 мнозинство кое е потребно за уставни промени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Седницата за уставните измени што требаше да започне во 12 е презакажана за 15 часот.Неофицијално, обезбедено е потребното дво-третинско мнозинство за гласање на уставните измени, но се уште не е извесно дали денеска ќе се пристапи кон гласање.За дискусија се пријавени уште петнаесеттина пратеници.Во Собранието присутни се голем дел од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а денеска пристигна и пратеникот Сашо Василевски, кој беше обвинет за настаните од 27-ми април. Тој беше пуштен од куќен притвор, со гаранција од 400 илјади евра по изјавата на премиерот Зоран Заев дека нуди помирување за „крвавиот четврток“. Василевски во изјава за „Макфакс“ рече дека не знае дали ќе гласа за уставните измени.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(Видео) Мисовски: Не сакам да верувам дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат за уставни измени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: