Власта оптимист, експертите скептици за почеток на преговори со ЕУ


Еврокомесарот за проширување рече дека Европската комисија на крајот од мај ќе препорача почеток на пристапни преговори Наспроти позитивните очекувања од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Недостиг од храброст за промени, но и следењето на партиските, а не на државните интереси се главна причина за спорото спроведување на реформите, заклучија ...
| | веќе видена | слични

Професорската и експертската јавноста не е задоволна со реформите во Македонија кој според нив се одвиваат со незадоволително темпо. Дискутирајќи на тема ...
| | веќе видена | слични

Истакнаа дел од учесниците на денешната панел дискусија „Реформски бенч-мракови. Дали имаме реформи и зошто не? што се одржа во Скопје. -Јавниот сектор треба ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Потребата од реформи во јавната администрација постои, но овие реформи не се прават заради влез во Европската Унија, не се прават за НАТО, туку за граѓаните, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пресек на реформите во судството, јавната администрација, безбедносните служби и СЈО, но и осврт на „детските болести“ на нашите реформи треба да даде панелот ...
| | веќе видена | слични

Без меѓународен притисок тешко дека власта и опозицијата ќе постигнат договор околу новиот закон за ЈО оценуваат дел од правните експерти. Универзитетскиот ...
| | веќе видена | слични

Темата е актуелна и значајна оттаму што еден од најголемите проблеми и нарушители на правото е токму неговата злоупотреба, така што во текот на конференцијата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Злоупотреба на правото и ненормалното право наспроти владеењето на правото“ е темата на петтата по ред Конференција во рамки на Охридската школа на правото ...
| | веќе видена | слични

Останато

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања в четврток треба да расправа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски. Седницата ...
сите 397 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 277 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 226 | | | веќе видена

Завршува слободното формирање на цените на горивата. Од понеделник ќе стапи на сила нова методологија. Од регулаторната комисија велат дека на трговците ќе им ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта оптимист, експертите скептици за почеток на преговори со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: