Власта и опозицијата поделени и на Илинден


Дури и на Илинден, власта и опозицијата беа поделени во однос на договорот со Грција и референдумот. Додека мнозинството повика на поддршка за референдумот, опозицијата бара членство во ЕУ и НАТО без промена на име то и идентитетот. Премиерот Зоран Заев повика на 30 септември граѓаните да се определат за иднината, а не за враќање назад. Претседателот на П арламентот, Талат Џафери, побара од граѓаните и политичките фактори со својот глас да го поддржат членството на земјата во НАТО и ЕУ. „ Сакам од тука да апелирам до сите граѓани на Македонија, политички те лидери и мои те колеги пратеници од мнозинството и опозицијата, да бидат вистински одговорни и визионери. Храбро да ја поддржиме имплементацијата на договорот со кој ќе се реализира полноправното членство во НАТО и во ЕУ “, рече Талат Џафери, претседател на Собранието. Но, л идерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја обвини власта за насилни дејства и монтирање на судски случаи со цел да поделба на овој субјект. Референдумот за договорот со Грција е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Марионетската власт во Скопје и на денот на најголемиот македонски национален празник Илинден изврши голема провокација на антимакедонска основа, велат од партијата Единствена Македонија. Од партијата на Јанко Бачев јавно прашуваат како е можно, како што велат, пучистичката власт во Скопје да помисли, а не, пак, да го прати Талат Џафери на празникот 2 Aвгуст да оддаде почит на првиот македонски претседател Методија Андонов – Ченто. „Ова се случува токму во моментот кога неговиот потомок Јане Ченто е фрлен во занданите во истражниот затвор ‘Шуто Оризари’ за наводен тероризам, а само затоа што влезе во Собранието со силна верба дека го брани уставниот поредок на Република Македонија“, се наведува во партиското соопштение. Од Единствена Македонија сметаат дека појавувањето на Талат Џафери пред споменикот на Методија Андонов – Ченто е голем срам и тешка навреда спрема Македонија и Македонците и спрема потомците на Ченто. „Талат Џафери во 2001 удри токму врз идеалите на Методија Андонов Ченто, со неговото ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зошто спикерот Талат Џафери вчера на одбележување на Илинден во Скопје, го прекрши протоколот и одби да се поклони пред спомениците на АСНОМ и на Никола Карев? Вработени во Собраниските служби потврдуваат дека, според протоколот, Талат Џафери, како носител на овогодинешното чествувањето на Илинден во Скопје требало да го стори тоа, но и тие се изненадиле од ваквиот негов потег, пишува Република. Од Кабинетот на претседателот на Собранието за „Република“ изјавија дека се било вообичаено, ништо не отскокнувало од протоколот. -Се договриивме со протпретседателите, бидејќи Весел мемеди ја предводеше собранската делегација во Крушево, Горан Мисовски во Пелинце, да ѝ дадеме простор на Фросина Ремески како единствена жена-потпретседател, да ја предводи делегацијата на Собранието во Скопје. Затоа така се поделија, претседателот на Собранието беше пред Ченто, а Ременски пред АСНОМ и пред споменикот на Никола Карев пред Собранието, велат за „Репубика“ од Кабинетот на претседателот на Собранието, Талат ...
| | веќе видена | слични

74 години откако беа удрени темелите на македонската државност, граѓаните добија повик да одлучуваат за нова „историска одредница“. Време е за иднина, наместо небиднина им порача премиерот Зоран Заев од Пелинце канејќи ги да го поддржат референдумот. „Ве повикувам да покажете дека никој не може да ве поколеба. Излезете и изберете. На 30 септември ќе ја отфрлиме амнестијата за криминалот. Во вакви пресудни моменти не се седи дома, не се молчи“, рече Зоран Заев - премиер на Р.М. Распослани на живописниот пејзаж покрај меморијалниот центар и опкружени со висока полициска заштита, граѓаните празнуваа со домашно приготвената закуска. Поголемиот дел организирано пристигнаа со автобуси. Дошле да одморат, а некои пак сакале да го слушнат премиерот. Мала група членови на Левица обвини дека власта го узурпирала празникот и се обидоа да го бојкотираат говорот на Заев, пеејќи партизански песни. „Ова беше еден узурпиран настан од страна на власта еден НАТО – фест, така да го кажам, каде беа упатени пораки кои не ...
| | веќе видена | слични

Останато

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 770 | | | веќе видена

Знаат ли бугарските безбедносни служби дека Орце Камчев се одмора на јахта во пристаништето во Варна, прашува бугарскиот портал АФЕРА.БГ. Вчера во Северна ...
сите 239 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 377 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 202 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 296 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта и опозицијата поделени и на Илинден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: