Власта му се заканува на охридски новинар

Охридскиот новинар Љупчо Танески, сопственик на интернет-порталот „Охрид 1“, поранешен „Мега стар“, завчера заврши во полициска станица поради објавените списоци со околу 200 партиски вработувања на охриѓани од страна на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Танески за А1 телевизија тврди дека на распитот во охридската полиција каде што неочекувано отишол по усна информација од страна на инспектор кој случајно го пресретнал на улица, од него барале да каже кој му ги дал фамозните списоци. - Главното прашање беше кој ми ги дал списоците со партиски вработувања од ВМРО-ДПМНЕ, затоа што полицијата почнала истрага по тоа прашање. Јас им одговорив дека списоците ги најдов во мојот двор, по што ги објавив, на кои имаше имиња, презимиња, податоци на луѓе по месни комитети од Охрид и места каде што тие проектирано треба да се вработат. Овие списоци се направени во 2007 година, а ако ги разгледаме до денеска тие се во целост реализирани - вели Љупчо, чија голгота почнала веднаш по објавувањето на списоците во ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Зоран Заев и неговата влада за да ја сокријат неспособноста сега се правдаат со лажни соопштенија.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ниту знаел, ...
сите 117 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 111 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 67 | | | веќе видена

ВМРО- ДПМНЕ функционира одлично е ставот на претседателот на партијата Христијан Мицкоски , ден по самитот на Европската народна партија што се одржа во ...
сите 69 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 121 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 105 | | | веќе видена

Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на ...
сите 298 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта му се заканува на охридски новинар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: