Власта го сака шаторот зошто во него умираат водачите

Филип Петровски – Човекот кој ја обележа ’97-та година. Постои книга наречена „Летот на шаторските крила“, која вчера ја добивме на подарок и нè заинтригира да фрлиме еден поглед на минатото, на она што ја обележа 1997-та година. Автор на книгата е Мирослав Спироски. Во самиот почеток наидуваме на поднаслов „Гневот на Сенките“ во кој наместо вовед започнува еден реален опис на херојството собрано во еден обичен студентски протест предводен од Филип Петровски, тогаш студент во филозовскиот факултет. Причината односно капката која ја прелива чашата е последниот закон за педагошкиот факултет кој воведува албански јазик. „Не погледнаа колку е високо угоре. А крилата им беа нежни. Да, само Шаторски!. Методологијата пак на правдољубието им беше Штрајк со глад, со што може да се допрат височините, а оттаму да се види колку е длабоко удолу каде што во една чудна, наметната невиделица, мижуркаше Македонија – Земјата библиска на народот македонски.“ – Пишува Мирослав во првата страна од книгата. Во книгата понатаму се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 117 | | | веќе видена

Иако Законот за амнестија изработен од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и владината коалиција беше изгласан со консензус од 95 гласа за и ниту еден ...
сите 186 | | | веќе видена

Патникот Јунајдин Рустемовски од Прилеп, еден од 32 преживеани патници во сообраќајната несреќа кај Лесковац, вели дека шоферот во полна брзина заобиколувал ...
сите 329 | | | веќе видена

Определбата за имплементација на Преспанскиот договор во Скопје и во Атина со приближувањето на процесот на уставните измени во Македонија кон нивниот финиш се ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта го сака шаторот зошто во него умираат водачите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: