Власта ги брка бранителите во Авганистан?

Здружението на бранители во конфликтот од 2001 година „Достоинство“, речиси три месеци е без еден од четворицата потпретседатели - капетан Зоран Велковски, бидејќи, како што велат извори блиски до овој воен пилот, тој заминал на печалба во Авганистан поради притисок од власта. Капетан Зоран Велковски, кој е потпретседател на здружението на бранители од конфликтот во 2001 година „Достоинство“, пред нецели 3 месеци заминал на привремена работа во Авганистан, поради притисок од власта, кој се манифестирал преку повици за специјални лекарски прегледи од глава до петици, со цел да се анулира неговата способност за летање, дознаваме од извори блиски до овој истакнат пилот, кој е рекордер во воен налет на хеликоптер. Оваа информација на „Шпиц“ наиде на позитивна потврда од претседателот на „Достоинство“, Стојанче Ангелов, но ја демантираат од Генералштабот (ГШ) на АРМ. - Тој бил повикан на лекарски преглед, поради тоа што речиси 200 дена во годината бил отсутен од работа, а притоа не се јавил ниту на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Власта ги брка бранителите во Авганистан?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: