Македонија - ДУИ и ВМРО ја почнаа директорската битка

Преговорите за состав на идната влада се при крај, информираат партиски извори, но ќе се чека да се постигне комплетен договор, вклучувајќи ја и поделбата на колачот во третиот ешалон за да се објави владиниот состав. Според очекувањата, тоа би се случило кон средината на следниот месец. Според информации на „Време“, тоа што преостанува е ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да се договорат за директорските функции, како и да ги испеглаат ставовите во однос на заедничката владина платформа, која, според барањето на ДУИ, треба да се заокружи со потпис на двајцата лидери, Никола Груевски и Али Ахмети. Како што дознаваме, Груевски и Ахмети вчера требаше да се сретнат и да се договорат која партија кои директорски позиции ќе ги земе и кои кадри ќе ги постави. Од ДУИ веќе најавија дека ќе добијат директорски функции, кои до сега никогаш не им припаднале на албанските партии. Според партиски функционери, Ахмети типувал на директорските позиции во Фондот за здравство, Македонски шуми и во Агенција за патишта и во царината. ...
| | веќе видена | слични

На што ќе се темели новата влада на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, ќе има ли писмена гаранција за барањата на ДУИ, како ќе се одрази застојот во решавањето на спорот со името? Новата влада веќе е познато дека ќе биде формирана од победничката коалиција за Подобра Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ и партијата ДУИ, а преговорите за нејзиниот состав се во тек. ВМРО ДПМНЕ на изборите освои 56 пратеници заедно со оние три од дијаспората, а ДУИ петнаесет. Претседателот Ѓорѓе Иванов во вторникот му го врачи мандатот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски за формирање на новата влада, кој има законски рок од 20 дена да предложи владина програма и да состави кабинет. Потоа, Собранието, во рок од 15 дена треба да треба да одржи седница на која ќе се гласа за доверба на Владата. Непосредно пред изборите, премиерот Никола Груевски изјави дека досегашната соработка со ДУИ била одлична и функционална, иако Нивните програми се совпаѓаат во основната определба да се гради демократско и просперитетно општество, дека тоа може да ...
| | веќе видена | слични

ДУИ НАЈАВУВА ДВА ДОГОВОРА МЕЃУ ГРУЕВСКИ И АХМЕТИ Покрај јавниот владин договор, Груевски и Ахмети ќе потпишат и политички договор во кој ќе биде нотирано дека ќе се најде решение за сите отворени прашања кои ги оптоваруваат релациите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ Од преговорите меѓу коалициските партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за новата влада ќе произлезат два договора. Првиот ќе биде јавен и ќе се однесува на заедничката владина програма. Вториот, кој ќе биде политички и ќе произлезе од разговорите меѓу Никола Груевски и Али Ахмети, најверојатно нема да ~ биде соопштен на јавноста и ќе остане без писмени гаранции од лидерите, дознаваме од извори во ДУИ. Според партијата на Ахмети ќе бидат инкорпорирани програмите на двете партии, „Манифестот“ на ВМРО-ДПМНЕ и изборната програма на ДУИ. Во ДУИ тврдат дека преговарачките тимови се усогласиле нивните економски и инфраструктурните проекти да бидат дел од владината програма. Лидерите разговарале и за црквата на Кале Во политичкиот договор ќе биде нотирано дека ќе се затворат ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за новата влада се финализираат и овој викенд ќе се знаат конечните персонални решенија за сите директорски позиции за кои се одвиваат последните коалициски разговори. Ова е сe што откриваат извори од двете партии, откако во последната недела максимално се затворија за јавноста. ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ ја потврдуваат само распределбата на министерските фотелји, за која велат дека се задоволни и е коректна. Откако сe уште актуелниот вицепремиер и дел од преговарачкиот тим на ДУИ, Абдулаќим Адеми, изјави дека има потпишано заедничка владина платформа со ВМРО–ДПМНЕ, а владини извори рекоа дека засега такво нешто нема, остана дилемата дали овој коалициски “пазар“ ќе биде срочен во писмена форма, како што лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вети на својот електорат на почетокот. Официјална потврда за некое кадровско решение сe уште нема, а сите информации за евентуалните нови имиња се во рангот на шпекулации. Договорот меѓу двете партии е да се молчи, па премеирот Груевски и при преземањето на мандатот од шефот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 165 | | | веќе видена

По двете фатални несреќи и приземјени модели од типот на 737 Макс 8 во целиот свет, Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс, објави ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 137 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 227 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 204 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 151 | | | веќе видена

Ако победи, упорно ќе работи на промена на Уставот, на почитување на меѓународните стандарди и на воведување меритократија во државната администрација, вели ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - ДУИ и ВМРО ја почнаа директорската битка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: