Путин: Никој не е воено посилен од нас!

3 копии

Путин: Никој не е воено посилен од нас! Рускиот претседател Владимир Путин, во своето годишно обраќање пред нацијата, изјави дека никој во светот не може да има илузија за воена надмоќ над Русија, бидејќи Русија тоа нема да го дозволи. Тој, како што јавуваат агенциите, исто така смета дека тоа што другите земји во светот го зголемуваат својот стратешки потенцијал, во однос на можноста за ракетен штит, може да доведе до поништување на сите претходни договори во стратешката област. „Предизвикува загриженост и тоа што ругите земји развиваат понцијал на нови прецизни системи кои налуваат на атомски експлозивни направи со помала силина, стратешки ракети со конвенционално полнење, надзвучни конвенционални системи наменети за нанесување удар во кус временски интервал и на голема оддалеченост. Внимателно го следиме развојот на таканаречената концепција на разоружување на моментален глобален удар“, изјави Путин за време на денешното обраќање пред пратениците на двата дома на рускиот парламент. Рускиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украина којашто е во големи економски и финансиски тешкотии, кон крајот на ноември реши да го суспендира потпишувањето на спогодбата за придружување и слободна трговија со ЕУ, образложувајќи го тоа дека евентуалната криза во односите со Русија во ваква економска состојба би можела да ја донесе во големи економски загуби. Поради таквата одлука на украинските власти, следеше најголемиот бран протести на прозападните опозициски партии од 2004 година кога со помош на Западот беше спречен тогашната инаугурација на актуелниот претседател Виктор Јанукович. Тие го обвинуваат претседателот и премиерот дека се свртуваат кон Русија којашто работи на својот евроазиски проект преку Царинската унија на Заедницата на независни држави, односно земјите коишто произлегоа со распаѓањето на поранешниот Советски сојуз. „Сигурен сум дека евроазиската интеграција само би го зајакнала интересот на нашите соседи, вклучително и на нашите украински партнери... Се надевам дека сите политички сили можат да постигнат договор во интерес ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин го искористи своето обраќање за состојбата на нацијата денеска, како би ги заштитил конзервативните вредности, бранејќи ги антихомосексуалните ставови на својата влада и укорувајќи го Западот што подеднакво го третира „доброто и злото“, пенесе АП. Русија е соочена со западни критики поради усвојувањето на закон кој забранува „пропаганда за нетрадиционални односи“. Во својот 70-минутен говор, Путин вети дека ќе ги брани традиционалните семејни вредности, за кои тврди дека се темел на руската моќ.
| | веќе видена | слични

Русија тежнее кон тоа да биде лидер на меѓународната сцена, кој ги штити меѓународното право и суверенитетот на државите, но не претендира да биде наддржава која ги наметнува своите интереси, изјави вчера рускиот претседател Владимир Путин во годишното обраќање пред рускиот федерален парламент. - Ние не претендираме на титулата наддржава, која означува тежнеење кон светска или регионална хегемонија, не се мешаме во ничии интереси, не се наметнуваме како покровител и не се обидуваме никого да учиме како да живее, но се трудиме да бидеме лидер кој го штити меѓународното право и ги почитува националниот суверенитет, независноста и самодоволноста на народот - вели Путин. Сепак, во своето обраќање рускиот претседател не заборави да напомене дека никој во светот не може да негува илузија за воена надмоќ над Русија зашто Русија нема да го дозволи тоа. Тој исто така смета дека тоа што други земји во светот го зголемуваат својот стратешки потенцијал во однос на можностите на ракетниот штит, може да доведе до ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател верува во политичко решение на кризата во Украина. Но, тој чувствува „историска одговорност за спас на земјата од западниот распад на вредностите, изјави Владимир Путин во годишното обраќање. Владимир Путин ја повтори желбата за стопанско партнерство со кризната поранешна советска република Украина. Тој се залага за политичко решение на актуелната криза, верува дека претседателот Виктор Јанукович и опозицијата ќе најдат решение. Во неговиот традиционален настап пред нацијата, шефот на Кремљ сепак покажа и како ги оценува масовните демонстрации во Украина. Се работи за протести диригирани од Западот, борба за власт на киевската опозиција околу светскиот првак во бокс, Витали Кличко. Но, движењето нема цели или вистински сили, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Од Кремљ тој упати повик до Украинците да застанат на вистинска страна, имајќи ги во превид хаосот, кризата и распадот на вредности во многу земји. Русија, за разлика од други, има поинакви стремежи, изјави тој, не ...
| | веќе видена | слични

Во традиционалното обраќање на рускиот претседател Владимир Путин во парламентот имало коментари на сите актуелни светски случувања. Во обраќањето Путин, меѓу другото, кажал дека никој не може да има илузии за воена надмоќ над Русија зашто Русија тоа нема да го дозволи. - Предизвикува загриженост тоа што некои земји го развиваат својот стратегиски потенцијал за нови прецизни системи како атомски уреди со мала сила, стратешки ракети со конвенционални полнења… Внимателно го следиме развојот на таканаречената концепција на моментален глобален удар – рекол Путин.
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 22 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 70 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 80 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путин: Никој не е воено посилен од нас!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: