Владиката Петар: Залуден е секој обид да се менува името на нашата татковина


Поради една таканаречена парацрковна организација, СПЦ практично си ги затвори вратите за да ја имаме таа почит и однос кон нејзе што ги имавме за природно да не претстави пред другите православни цркви. Ние сме апостолска црква од времето на Светиот Апостол Павле и не може да стане збор било која помесна црква да ни биде мајка- црква, но онаа што прва ќе не признае, ќе ни биде и прва сестра- рече митрополитот Петар на денешното чествување на заштитникот на Битола, Свети Нектариј. – Која црква ќе се јави да не претстави , таа секако ќе биде земена во почит како онаа што се грижи за нас како црква, но не како мајка туку како сестра, зашто таа прва што ќе не признае, на тој начин со неа стануваме и како прва сестра призната- рече митрополитот Петар. Името не го даваме и залуден е секаков обид тоа да се менува, порача битолскиот владика. – Залудно е секој обид на било кој да се менува името на нашата татковина, зашто ако немате име тогаш и непостоите како таков. Во таа смисла и во тој дух, мора да се бара ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На денешното чествување на градската слава „Св.Никола“ пред Параклисот на светецот во центарот на Прилеп Владиката Петар иронично со порака за „Маршот на црвените чадори“ и правата на, како што ги нарече, половите работнички. За него тоа се, како што кажа, паради на најголемиот срам: -Плоштадот на Св.Климент го скрнават и велат дека требало да ја покажат својата гордост. Ајде до скопјани, до одговорните на општините, на тие што треба улици да стават нови. Нека стават две улици за нив. За женските полови работнички нека се вика таа улица Вавилонска блудница, а за машките нека биде Распучин. Интересено би било тоа, многу убаво би било и тогаш ќе се знае за што работиме. Но да не ги осудуваме браќа и сестри. Ако немаат нека дојдат прво кај нас ќе дадеме помош за нив. И Вие сте должни сите да дадеме ама не да се продаваат телата на мажите и жените за пари! Зошто е кажано во Светото писмо од Господа преку устата на Св.Апостол Павле: „Телата Ваши зар не знаете дека се создадени да бидат храмови на светиот дух а не ...
| | веќе видена | слични

-Ние имаме име, едно имаме и тоа име не го даваме. Залудно е секој обид на било кој да се менува името на нашата татковина, зашто ако немате име тогаш и непостоите како таков. Во таа смисла и во тој дух, мора да се бара начин и патишта како да се задоволат сите страни. Задоволството на сите страни јас го гледам и во државен и во црковен, секој како сака нека не нарекува, а нека не остават на мир да се нарекуваме онака како што се нарекуваме и како се чуствуваме, изјави г.Петар митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор австралиско новозеландски .
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 232 | | | веќе видена

Денес е закажано снимање на трета емисија на Ѕвездите на Гранд и како и претходните денови, најмногу внимание предизвикало даѓањето на поп дивата Јелена ...
сите 233 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 223 | | | веќе видена

На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат и ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владиката Петар: Залуден е секој обид да се менува името на нашата татковина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: