Владата се задолжи со 279.100.00 евра

По изгласувањето и потпишувањето нови закони Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски потпишаа неколку укази и закони со кои Владата гарантира одредени странски кредити од или пак се задолжува за изградба на објекти. Вкупната сума на кредитите и задолжувањата изнесува 279 милиони евра, а се однесува на неколку клучни инвестиции во Македонија и на неколку чисто владини проекти. ЕЛЕМ ЌЕ ГО ГРАДИ БОШКОВ МОСТ Меѓу покрупните кредити за кои владата го гарантира намирувањето на обврските и исполнувањето на одредбите е Договорот за заем наменет за финансирање на хидроелектраната Бошков Мост кој ќе се склучи меѓу Европската банка за обнова и развој и АД ЕЛЕМ во износ од 65.000.000 евра, во рокови и услови предвидени во Договорот за заем, доколку АД ЕЛЕМ не ги исполнува и сервисира обврските од Договорот. Сите обврски кои произлегуваат од Договорот од овој закон, како и сервисирањето на заемот ќе го намирува АД ЕЛЕМ од приходите кои го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 215 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата се задолжи со 279.100.00 евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: