Владата се задолжи со 279.100.00 евра

По изгласувањето и потпишувањето нови закони Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски потпишаа неколку укази и закони со кои Владата гарантира одредени странски кредити од или пак се задолжува за изградба на објекти. Вкупната сума на кредитите и задолжувањата изнесува 279 милиони евра, а се однесува на неколку клучни инвестиции во Македонија и на неколку чисто владини проекти. ЕЛЕМ ЌЕ ГО ГРАДИ БОШКОВ МОСТ Меѓу покрупните кредити за кои владата го гарантира намирувањето на обврските и исполнувањето на одредбите е Договорот за заем наменет за финансирање на хидроелектраната Бошков Мост кој ќе се склучи меѓу Европската банка за обнова и развој и АД ЕЛЕМ во износ од 65.000.000 евра, во рокови и услови предвидени во Договорот за заем, доколку АД ЕЛЕМ не ги исполнува и сервисира обврските од Договорот. Сите обврски кои произлегуваат од Договорот од овој закон, како и сервисирањето на заемот ќе го намирува АД ЕЛЕМ од приходите кои го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата се задолжи со 279.100.00 евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: