Околу 3.800 унгарски војници веќе се распоредени на границата со Србија!


На границата на Унгарија со Србија веќе се распоредени околу 3.800 војници, а нивната главна задача ќе биде да учествуваат во изградбата на оградата долж јужната граница, изјави унгарскиот министер за одбрана Иштван Шимичко. Унгарската полиција уапсила 3.266 бегалци кои вчера илегално ја преминале границата. Шимичко во изјава за каналот ТВ2 ги потврди новинарските наводи дека секој ден се гради околу 10 километри од оградата, пренесува Танјуг. Во согласност со иницијативата наречена „Оdлучна акција 2015“, која е покрената во средата, задачата на унгарската војска е да ја обезбедува границата заедно со полицијата бидејќи “долж границата е потребна заштита со жива сила, оградата не е доволна#, заклучува унгарскиот министер за одбрана Како што е соопштено од кабинетот на унгарскиот премиер, државата би можело да ја заврши изградбата на четири метри високата и 175 метри долга ограда на границата со Србија уште на почетокот од октомври, пред најавениот рок до 31 октомври, како би го спречила приливот на бегалци и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Подигнување ограда на границата со Грција и евентуалното испраќање на војска до сега не било разгледано на седница на владата, дознава „ Мета “, од високи владини извори. (Фото: Twitter/ ‏@AmnestyUK ) Од владата, исто така, за сега нема најава за продолжување на вонредната состојба на јужната граница со Грција. Владиниот извор вели дека македонската влада ќе дејствува согласно политиката на ЕУ и за сега не размислува за затварање на границите по примерот на Унгарија. Извор: Мета
| | веќе видена | слични

Голем број бегалци ја преминуваат македонската граница во брзање да стигнат до Унгарија, каде веќе ги чека војска со автомати, извор а1он.мк Десетици унгарски војници се распоредени долж границата на местото каде бегалците без контрола ја преминуваа границата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан предупреди во петокот дека унгарската полиција од следната седмица ќе презема поостри мерки против бранот мигранти коишто, како што вели, се побуниле против унгарските власти, ги заземаа железничките станица станици и одбиваат да се регистрираат. Унгарија, којашто е клучна станица за бегалците и мигрантите на нивниот пат кон богатите и великодушни во поглед на азилот земји од Европската унија како Германија или Шведска, забрзано ја подига оградата по должината на границата со Србија којашто треба да биде завршена еден месец пред првично зададениот рок на 31-ви октомври, за да го сопре бранот бегалци. Повеќе од 170.000 бегалци влегле во Унгарија од Србија од почетокот на 2015 година. Повеќето од нив не сакаат да бидат регистрирани во Унгарија, стравувајќи дека да не бидат задржани во оваа земја или подоцна да не бидат вратени во неа, како прва земја во којашто се регистрирани на територијата на Европската унија, и во моментов ја користат подготвеноста на Австрија и Германија да ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, низ чија земја дневно транзитираат илјадници бегалци на пат кон Германија, денеска ја повика ЕУ да испрати сили за да ја заштити границата со Турција во Грција. - Бидејќи Грција очигледно не може да ја заштити сопствената граница, Европа треба да има право да мобилизира човечки ресурси, граничари, кои ќе бидат распоредени за заштита на внатрешната граница на Грција, изјави Орбан пред новинари во Будимпешта. Според Орбан, ако Грција не е способна да го направи тоа, тогаш тие треба да се заложат за тоа, во спротивно проблемот се преместува во Унгарија, Австрија и Германија. Над 175.000 бегалци пристигнаа во Унгарија од почетокот на годината, во најголем дел од Грција, земја која е во Шенген зоната. Бегалците, откако ќе минат низ Грција, тргнуваат низ Македонија и Србија и се обидуваат да влезат во Унгарија со цел да стигнат до Западна Европа. Унгарија летово започна изградба на 175 километарска безбедносна ограда долж границата со Србија, а планира од 15 септември јужната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Виктор Орбан го смени и министерот за одбрана Чабу Хенде, бидејќи изградбата на ѕидот од бодликава жица се одвивала бавно, а камионите со унгарски војници се веќе распоредени долж границата со Србија. Подигањето на граничната ограда и ТВ снимателката која што ги шутира бегалците се само дел од неколкуте примери кои што го потврдуваат непријателскиот став на Унгарија кон мигрантите. Во меѓувреме, Виктор Орбан го смени и министерот за одбрана Чабу Хенде, бидејќи изградбата на ѕидот од бодликава жица се одвивала бавно, а камионите со унгарски војници се веќе распоредени долж границата со Србија. На јужната унгарска граница се распоредени околу 3.800 војника, а нивната главна задача е да учествуваат во изградбата на оградата долж границата со Србија, изјави утрово унгарскиот министер за одбрана Иштван Шимичко. Унгарскиот премиер очигледно решил да продолжи со листата од непријателски гестови кон бегалците па најави дека Унгарија ќе испрати војска на границата со Србија како би се сочувал интегритетот на земјата ...
| | веќе видена | слични

Подигањето на граничната ограда и ТВ снимателката која што ги шутира бегалците се само дел од неколкуте примери кои што го потврдуваат непријателскиот став на Унгарија кон мигрантите. Во меѓувреме, Виктор Орбан го смени и министерот за одбрана Чабу Хенде, бидејќи изградбата на ѕидот од бодликава жица се одвивала бавно, а камионите со унгарски војници се веќе распоредени долж границата со Србија. На јужната унгарска граница се распоредени околу 3.800 војника, а нивната главна задача е да учествуваат во изградбата на оградата долж границата со Србија, изјави утрово унгарскиот министер за одбрана Иштван Шимичко. Унгарскиот премиер очигледно решил да продолжи со листата од непријателски гестови кон бегалците па најави дека Унгарија ќе испрати војска на границата со Србија како би се сочувал интегритетот на земјата од навалата на имигранти. Хаос на станицата Келети Унгарските полицајци вчера носејќи хируршки маски и ракавици, не им дозволија на стотината бегалци да се качат на возот на железничката станица ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека кризата со мигрантите во неговата земја во последните денови излезе од контролата и дека полицијата веќе од следната недела ќе преземе построги мерки и ќе ги апси мигрантите кои границата ја минуваат нелегално, пренесоа британските медиуми. - Мигрантите прогласија бунт против унгарските власти, преземаат железнички станици и одбиваат да се регистрираат. И покрај тоа, полицијата си ја врши својата работа на видлив начин, без да употребува сила, рече Орбан по средбата со Манфред Вебер, претседател на парламентарната група на Европската народна партија. (Фото: ЕПА) Орбан прецизраше дека од 15 септември во сила влегуваат построгите имиграциски закони во Унгарија. Новиот министер за одбрана, Иштван Шимичко, денеска соопшти дека 3.800 војници се разместени долж границата со Србија за да не го дозволат нејзиното нелегално преминување, пренесоа француските медиуми.Тој дополни дека нивната приоритетна задача е доизградба на оградата. Мигранти на граница во Унгарија (Фото: ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во изминатите два дена, околу 3.800 војници на унгарската армија се распоредени на границата со Србија и имаат наредба да не ги пуштаат бегалците во оваа европска земја, објавија унгарските медиуми. Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека кризата со мигрантите во неговата земја во последните денови излезе од контролата и дека полицијата веќе од следната недела ќе преземе построги мерки и ќе ги апси мигрантите кои границата ја минуваат нелегално, пренесоа британските медиуми.
| | веќе видена | слични

Земјите од Вишеградската четворка – Унгарија, Полска, Чешка и Словачка, вчера ги отфрлија квотите за прием на бегалци со кои Еевропската комисија предлага да бидат распределени имигрантите меѓу земјите – членки на ЕУ. Тоа го изјави чешкиот министер за надворешни работи Лубомир Заоралек, цитиран од агенциите. Дипломатите од Вишеградската група и германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер се собраа вчера во Прага, за да разговараат за ова прашање. Земјите кои примале бегалци “, треба да го контролираат бројот кој се подготвени да прифатат, а потоа да им биде понудена поддршка”, изјави Заоралек по средбата со Стајнмаер, чија задача беше да ја промени својата позиција за квотите на четирите држави. Премиерот на Унгарија Виктор Орбан предупреди дека од следната недела имигрантите кои преминат нелегално границите на земјата, ќе бидат уапсени. Ова станува возможно, откако земјата презеде вонредни мерки за безбедност поради бегалската криза во Европа. Новите мерки влегуваат во сила од 15 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика почина непосредно по сообраќајната несреќа во неделата наутро на автопат во Германија. Од автомобилот кој го удри ...
сите 261 | | | веќе видена

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 196 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 211 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес поднесоа резолуција со цел да ја блокираат вонредната состојба, која ја прогласи претседателот ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Околу 3.800 унгарски војници веќе се распоредени на границата со Србија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: