Владата бара кризната состојба на јужната граница да се продолжи за цела година


На денешната пленарна седница на Собранието, пратениците ќе гласаат за продолжување на кризната состојба на јужната граница поради зголемениот број на бегалци што транзитираат низ земјава. Владата побарала од Собранието пратениците да донесат одлука за кризната состојба да се продолжи до 15 јуни 2016 година. На седницата што се одржа на 19 август, Владата донесе одлука да се прогласи кризна состојба во период од 30 дена.
| | веќе видена | слични
3 копии

Собраниската комисија за одбрана и безбедност на вчерашната седница ја усвои предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење кризна состојба поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигрантите низ територијата на Република Македонија, по што се очекуваше предлогот да биде изгласан и на пленарната седница Како што објасни заменик-министерот за одбрана Илми Селами, одлуката за постоење кризна состојба досега се покажала како добро искуство, а се продолжува со оглед на најавите дека се очекува голем прилив на нови мигранти. Селами информира дека рокот за постоење кризна состојба поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигрантите низ територијата на Република Македонија се продолжува до 15.6.2016 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Откако по истекувањето на првичниот рок од 30 дена, Владата на вчерашната седница донесе Предлог-одлука за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на дел од јужната граница на Македонија, прогласена на 20 август, денес и членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност, ја поддржаа ваквата одлука. По бегалскиот бран летово, поради зголемениот обем на влез и транзитирање на мигранти и бегалци, претседателот на Македонија со указ нареди ангажирање и на Армијата на Република Македонија на македонско-грчката граница кај Гевгелија, а на денешната собраниската седница, пратениците ја прифатија анализата и проценката на Владата, и со 82 гласа – „за“’ и ниту еден против, ја продолжија кризната состојба до 15 јуни 2016. Пратениците го прифатија ставот на Владата дека од почетокот на годината, низ Македонија транзитирале околу 300.000 мигранти и бегалци и дека е неопходно продолжување на кризната состојба.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кризната состојба што Владата ја прогласи поради зголемениот обем на влез и транзитирање на мигранти на територијата на Република Македонија ќе продолжи до 15 јуни наредната година. Ваква одлука денеска донесоа пратениците во републичкото Собрание, откако Владата процени дека ќе има се' поголем наплив на мигранти, но и поради информациите дека тој број уште повеќе ќе се зголемува. Министерот за внатрешни работи Митко Чавков рече дека таквата одлука е неопходна, бидејќи досегашната анализа покажала дека состојбата со зголемениот транзит на мигранти ќе трае и наредниот период. Проблемот со мигрантите, оцени тој, ќе продолжи и наредниот период и информираше дека низ Македонија од почетокот на годинава поминале околу 300.000 мигранти. Кризната состојба, нагласи тој, ќе помогне и во иднина да се зголеми безбедноста и спокојноста на околното население и да се обезбеди посебен третман на барателите на азил. „Тоа овозможува подобра координација меѓу институциите во земјава, како и со домашните и меѓународните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бројот на илегални мигранти кои би ја користеле таканаречената Балканска рута нема да се намали во догледно време. Дополнителен проблем претставува фактот што ЕУ се уште нема усвоено заедничко решение за справување со кризата, рече Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков на седницата во Собрание на којашто пратениците треба да гласаат за тоа дали да се продолжи кризната состојба на јужната граница на Македонија што беше прогласена по големиот прилив на мигранти од Грција. Тој побара пратениците да продолжат важноста на Одлуката за прогласување на кризна состојба. „Во меѓувреме, нема ниту усогласен регионален пристап, а државите од регионот преземаат национални мерки без меѓусебна координација. Транзитот на мигрантите на тнр Западно-балканската рута е прекината на унгарско-српската граница, каде во моментов е запрена поголема маса на мигранти. Истата веќе се пренасочува кон Р. Хрватска, за која исто така нема сигурни информации на кој начин долгорочно ќе реагира на оваа појава. Иако Р. Србија во повеќе ...
| | веќе видена | слични

Кризата со мигрантите во Македонија продложува, поради големиот влез на мигранти во земјата оваа криза ке трае се до 15ти јуни наредната година. Ваквата одлука денес беше донесена од страна на републичкото Собрание, откако владата констатираше дека приливот на мигранти досега е голем, а според информациите се очекува да продолжи да се зголемува. Од почетокот на оваа година па до сега во Македонија поминале околу 300.000 мигранти.
| | веќе видена | слични

Додека ние реагиравме и алармиравме за состојбата со мигрантската криза во Гевгелија , СДСМ не беше во Собранието изјави пратеникот Драган Цуклев. На денешната 70-та собраниска седница како единствена точка на дневниот ред се најде Предлог одлуката за продолжување на рокот за постоење на кризна состојба заради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на Република Македонија. По тој повод на оваа пленарна седница пред пратениците се обрати пратеникот од Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Драган Цуклев, пратеник кој доаѓа токму од Гевгелија и секојдневно е во можност одблиску да ја следи ситуацијата со мигрантите во тој регион. Ние додека реагиравме и алармиравме за состојбата со мигрантската криза во Гевгелија и потребата од прогласување кризна состојба на дел од територијата на Република Македонија, на јужната граница и дополнително ангажирање на силите на АРМ за обезбедување на границата и дислоцирање на прифаќањето на мигрантите надвор од градот Гевгелија вие не бевте ни во собрание, ...
| | веќе видена | слични

Собранието на Република Македонија денеска гласаше за продолжување на вонредната состојба прогласена од август што овозможи распоредување на армијата на јужната граница. Парламентот гласаше за вонредната состојба да трае до 15 јуни 2016 година, а во периодот од 9 месеци АРМ ќе продолжи да соработува со владините институции, УНХЦР, и други организации. Основните одговорности на армијата вклучуваат логистика, инженерство и заштита. Армиското присуство на границата ја овозможува сигурноста на граѓаните на Гевгелија и другите погранични градови
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието попладнево изгласа продолжување на кризната состојба.Рокот за постоење кризна состојба на јужната граница поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на Република Македонија се продолжува до 15 јуни 2016 година. Кризната состојба на границата првично беше прогласена на 19 август 2015 година со траење од 30 дена. Според информациите што ги изнесе министерот за внатрешни работи Митко Чавков на денешната седница на Собранието, преку територијата на Република Македонија од почетокот на годинава транзитирале 300.000 илегални мигранти, а откако е прогласена кризна состојба се регистрирани 35.630 мигранти, но вистинскиот број е многу поголем.
| | веќе видена | слични

Скопје, 18 септември 2015 (МИА) - Рокот за постоење кризна состојба на јужната граница поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на Република Македонија се продолжува до 15 јуни 2016 година. Предлог одлуката е на дневен ред во Собранието на Република Македонија. Кризната состојба на границата првично беше прогласена на 19 август 2015 година. Министерот за внатрешни работи Митко Чавков образложувајќи ја потребата од донесување на Одлуката и продолжување на рокот, рече дека веќе донесената Одлука за прогласување на кризна состојба во траење до 30 дена ги даде резултатите, но оти се соочуваме со ситуација во која причините за прогласување на кризната состојба продолжуваат да постојат. - Притисокот на нашата јужна граница е се уште голем. Информациите кои ги имаме говорат дека бројот на илегални мигранти кои би ја користеле таканаречената Балканска рута нема да се намали во догледно време. Дополнителен проблем претставува фактот што ЕУ се уште нема усвоено заедничко решение за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 249 | | | веќе видена

Сега, кога се очекува договорот за името да биде ратификуван во грчкиот парламент и со тоа да му се стави крај на долгогодишниот наметнат спор за нашето ...
сите 192 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 374 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, кој популарноста ја стекна после врската со Катарина Грујиќ, а овие денови и со аферата со Јелена Карлеуша, се уште е во Белгија, иако се ...
сите 230 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 154 | | | веќе видена

По час и половина жестока дискусија околу процедурални прашања, доставени приговори од опозициските партии и отфрлени од мнозинството пратеници, со говор на ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата бара кризната состојба на јужната граница да се продолжи за цела година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: