Владата предлага СЈО да добие проширени надлежности и неограничен мандат

2 копии

Со новиот предлог закон се зголемуваат надлежностите на СЈО. Освен кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на прислушуваните разговори, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерството за правда го објави нацртот на предлог-законот за Специјално јавно обвинителство во кој промени во однос на надлежностите за кривичните дела кои ...
| | веќе видена | слични

Со предлог-законот за Специјално јавно обвинителство, објавен од Министерството за правда, Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои ...
| | веќе видена | слични

Со конкретизирано скратување на името во Специјално јавно обвинителство, на СЈО му се прошируваат надлежностите кои се предвидени со новите предлог измени на ...
| | веќе видена | слични

Доколку се донесе новиот предлог закон, Специјалното јавно обвинителство ќе може да ги истражува и гони Претседателот на државата и лица кои тој ги имeнувал. ...
| | веќе видена | слични

Избрани функционери во и од Собранието и Владата, амбасадори , судии,  јавни обвинители и градоначалници .  Досега, Специјалниот јавен обвинител беше овластен ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Специјалниот јавен обвинител ќе може кривично да ги гони претседателот на државата, амбасадори и други претставници на државата во странство, предвидува ...
| | веќе видена | слични
5 копии
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 389 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека Иран ќе се соочи со „голема сила“ доколку се обиде да направи што било против американските интереси на ...
сите 190 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 238 | | | веќе видена

Претходно беше објавено дека сите министри од екстремно десничарската Слободарска партија поднесуваат оставка поради корупцискиот скандал што ја потресе ...
сите 159 | | | веќе видена

Кралицата на поп-музиката, Мадона, настапи на Евровизија како специјален гостин, а по нејзиниот настап следеа лавина коментари по Твитер и социјалните мрежи ...
сите 81 | | | веќе видена

Ќе беше многу „без везе“ да се откажевме од одење на Евровизија и со тие пари да купевме амбулантни возила, „пошто“ никој немаше да знае за нас, изјави ...
сите 61 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата предлага СЈО да добие проширени надлежности и неограничен мандат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: