Мицотакис ги засилува заканите со вето за македонскиот евроинтегративен пат

Грчката опозиција и по ратификацијата на Преспанскиот договоор не ја напушта реториката на блокади и закани кон Македонија. Лидерот на Нова демократија повторно предупреди дека во рацете има мокна алатка за казнување на соседната земја доколку, како што истакна, бидат повредени националните интереси на Грција. Првото што ќе го направам и за кое јавно имам кажано е дека како следен премиер, доколку грчките граѓани ми дадат доверба, нема да го испуштам правото на Грција да стави вето на пристапниот процес на Скопје, доколку сметам дека не им служи на националните интереси. И на семиолошко ниво, реков дека фразата „му посакувам добредојде на македонскиот Премиер“ никогаш нема да ја слушнете од мене. Скопје треба да знае дека ќе се најдат соочено со Грција ако продолжат со однесување кое ги поткопува националните интереси, рече Мицотакис. Мицотакис гледа голем проблем и во заштита на брендот македонски. Според него допрва ке се води борба за заштита бизнисите и производите од Грција кои ја имаат придавката ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Според Договорот од Преспа, официјалното име е Северна Македонија, а дискусијата за таблите е од мало значење. Впрочем тие означуваат растојание меѓу градовите, коментираше портпаролката на Нова демократија, Мариа Спираки на брифингот со новинарите во однос на промената на таблите во северниот дел на земјата, јави дописничката на МИА од Атина. – Очигледно е дека официјалното име на земјата, како што произлегува од Договорот од Преспа, што, потсетувам повторно, беше ратификуван со гласовите на СИРИЗА и на подготвените пратеници, е Северна Македонија. Оттука, секоја дискусија во однос на таблите е од мало значење. Освен тоа, како што добро знаете, таблите го одредуваат километарското растојание меѓу градовите – рече Спираки. Портпаролката на Нова демократија и европратеничка, одговарајќи на новинарско прашање за изјавите на германскиот министер Михаел Рот во однос на Договорот од Преспа, уште еднаш ја повтори позицијата на најголемата грчка опозициска партија дека станува збор за договор штетен за Грција, но и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешната шефица на грчката дипломатија, а сега пратеник од Нова демократија, Дора Бакојани, во интервју за грчкото радио „Њуз247“ вели дека за нашата земја ќе го користи новото име Северна Македонија, но нема да може да каже Македонец премиер или Македонец министер. Секако ќе ја нарекувам Северна Македонија, како што ја нарекувам секоја земја со нејзиното име. Јас секогаш, соседната земја ја нарекував поранешна југословенска Република Македонија, што беше нејзиното официјално име. Сега кога официјално име е Северна Македонија, ќе ја нарекувам Северна Македонија. Она што нема да можам да го направам е да кажам Македонец премиер. Следниот премиер или господинот Заев ќе го наречам премиер на Северна Македонија. Македонец премиер и Македонец министер нема да кажам. Нема да кажам, бидејќи сметам дека тоа е основната и многу голема грешка на овој договор, рече Бакојани. За време на интервјуто за грчкото радио прашана за несогласувањата на Нова демократија за Договорот од Преспа, Бакојани, осврнувајќи се на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис повторно предупреди дека во рацете има моќна алатка за казнување на соседната земја доколку, како што изјави, бидат повредени националните интереси на Грција. Тој се заканува со вето за нашата земја. „Првото што ќе го направам и за кое јавно имам кажано е дека како следен премиер, доколку грчките граѓани ми дадат доверба, нема да го испуштам правото на Грција да стави вето на пристапниот процес на Скопје, доколку сметам дека не им служи на националните интереси“, вели тој. За Мицотакис претставува голем проблем заштитата на брендот македонски. Тој вели дека допрва ке се води борба за заштита бизнисите и производите од Грција кои ја имаат придавката македонски, и кои, вели тој, се незаштитени. Лидерот на Нова демократија рече дека претходно веќе постоел договор за Илинденска Македонија. Во обраќањата на Мицотакис и од Кожани и од Јанина, како што вчера објави МИА, акцентот беше ставен токму на Договорот од Преспа што всушност се најде и на почетокот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 286 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 211 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 97 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 156 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Вчера во 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во продавница на булeвар „Борис Трајковски” едно лице со закана со нож од вработениот одзело пари од ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицотакис ги засилува заканите со вето за македонскиот евроинтегративен пат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: