Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно со акциските планови кои беа усвоеи на седница одржана на 6 март. Националните стратешки документи беа изработени од националниот комитет за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам во кој партиципираат 22 членови и 22 заменици членови кои се постојано вработени во 21 Министерство и институции на Република Македонија. „За време на изготвувањето на националните стратешки документи беа вклучени сите членови на националниот комитет, експерти посветени на спречувањето на насилниот екстремизам и борбата против тероризмот, како и претставници од граѓанското општество кои учествуваа на јавни консултации организирани во Скопје и Тетово“, информира Владата. Од таму велат дека потребата за изготвување на нови национални стратешки документи е заради потребата да се пренесат активностите во спречувањето на насилниот екстремизам и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Населбите со доминантно албанско население се главни локации на кои што постои насилен екстремизам во земјава, а затворите се извор за радикализација, утврдила ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како главна причина за намалувањето на бројот на македонски државјани на боиштата на Блискиот Исток се наведуваат апсењата на регрутирачи и помагачи на радикалните исламисти во Македонија. Се намалува бројот на Македонци кои заминуваат на боиштата на Блискиот Исток. Во националната стратегија за борба против тероризмот (2018-2022), како главна причина за намалувањето се наведува тоа што заминувањето на боиштата во Ирак и во Сирија стана кривично дело кое се казнува со затвор. „ Драстично намалување на странски терористички борци од Република Македонија од 2016 година наваму се должи на зголемената тешкотија при патувањето преку Република Турција, апсењата на регрутирачите и помагачите во Република Македонија, како и зголеменото медиумско внимание кон ѕверствата на ИСИС“, се наведува во стратегијата. Во МВР велат дека околу 150 државјани на Македонија учествувале во војните во Сирија и во Ирак како припадници на паравоени формации и оти околу 80 од нив се вратени во земјата. Според податоците што ги објави ...
| | веќе видена | слични

Национална стратегија на Република Македонија за борба против тероризам на македонски јазик е достапна тука. На албански овој стратешки документ е достапен тука. Национална стратегија на Република Македонија за спречување на насилен екстремизам на македонски јазик е достапна тука.Документот на албански е достапен тука. Двете стратегии беа усвони на 57. седница на Владата, која се одржа на 6 март. Стратешките документи беа изработени од Националниот комитет за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам, кој е раководен од национален координатор за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам, Борче Петревски, кој има двајца заменици едниот задолжен за спречување насилен екстремизам, другиот за борба против тероризмот. Во комитетот партиципираат 22 членови и 22 заменици-членови кои се постојано вработени во 21 министерство и институции на Република Македонија. За време на изготвувањето на документи беа вклучени сите членови на Националниот комитет, експерти посветени на ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 302 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 167 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 67 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 810 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: