ХЕРА бара повлекување на владиниот спот за абортусот

ХЕРА бара повлекување на владиниот спот за абортусот Невладината ХЕРА побара денеска Советот за Радио Дифузија (СРД) да донесе одлука со која целосно ќе биде повлечен спотот на Владата на Република Македонија од кампањата против прекинот на бременоста, која абортусот го категоризира како убиство. Според оваа невладина асицијација, СРД уште на 30 септември донел одлука со која на телевизиите им се наложува рекламниот спот да го категоризираат како програма од „петта категорија“, односно програми што не се соодветни за публика под 18 години и да го емитуваат во периодот од 00:00 до 05:00 часот. За да се емитува во други термини од деноноќието, нарачателот на спотот не треба прекинувањето на бременост во здравствена установа да го идентификува како убиство. „Делот во спотот каде што се вели дека абортусот е убиство стои телоп дека тоа е цензурирано од страна на СРД. Иако тој дел е цензуриран, остатокот од спотот останува ист, така што гледачите повторно ја добиваат истата пораката, а жените кои што ...
| | веќе видена | слични

Владиниот пропаганден спот во кој абортусот се претставува како убиство, а за кој Советот за радиодифузија оцени дека може да го загрози физичкиот, психичкиот и моралниот развој на децата и младите и затоа мора да се емитува ноќе, кога се очекува дека нема да има деца пред телевизорите, повторно се врти на дел од телевизиските станици. Дејството во спотот се одвива во болнички ходник, каде што лекарка насмеана од уво до уво, со љубезен тон и со честитање, му соопштува на маж дека штотуку убиле здраво бебе кое можело да прерасне во прекрасно момче или девојка. Но, новата верзија на видеозаписот содржи контроверзна измена на содржината. Во изменетата верзија, на местото на спорната реченица, со звук е покриен делот „убивте“ и на екранот пишува „цензурирано од Советот за радиодифузија“. Цензурата е забранета во членот 16 од Уставот, па „Слободен печат“ се обрати до претседателот на СРД, Зоран Трајчевски, за информација дали Советот го цензурирал спотот или, пак, го спроведувал Законот за радиодифузна дејност. ...
| | веќе видена | слични

И изменетиот спот вознемири дел од жените, како и борците за нивните права. Дополнително го отвори прашањето дали СРД се претставува како цензор. Додека професорите по медиумско право велат дека се меша цензурирање, кое е уставно забрането, и законска регулација, од Владата објаснуваат дека терминот „цензура“ не треба да се сфати правнички, а ако треба, ќе го повлечат СПОТОТ ПРОТИВ АБОРТУСОТ „ЧЕСТИТАМ, УБИВТЕ БЕБЕ“ ПОВТОРНО НА ЕКРАНИТЕ Владиниот спот против абортусот, познат како „Честитам, убивте бебе“, повторно се емитува на телевизиските екрани во ударни термини, но со изменети делови. На делот во спотот каде што абортусот се претставува како убиство стои телоп дека тоа е цензурирано од страна на Советот за радиодифузија (СРД), а на крајот е додаден цитат од Мајка Тереза: „Гревота е ако детето треба да го нема за да живеете вие како што сакате“. СРД неодамна реагираше за спотот и истакна да се емитува по полноќ до пет часот наутро, а за да се емитува во други термини не треба прекинувањето на бременост ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Транснационалните безбедносни закани, регионалниот и националниот придонес кон регионалната безбедност се теми на расправа на Регионалниот безбедносен форум ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ХЕРА бара повлекување на владиниот спот за абортусот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: