ХЕРА бара повлекување на владиниот спот за абортусот

ХЕРА бара повлекување на владиниот спот за абортусот Невладината ХЕРА побара денеска Советот за Радио Дифузија (СРД) да донесе одлука со која целосно ќе биде повлечен спотот на Владата на Република Македонија од кампањата против прекинот на бременоста, која абортусот го категоризира како убиство. Според оваа невладина асицијација, СРД уште на 30 септември донел одлука со која на телевизиите им се наложува рекламниот спот да го категоризираат како програма од „петта категорија“, односно програми што не се соодветни за публика под 18 години и да го емитуваат во периодот од 00:00 до 05:00 часот. За да се емитува во други термини од деноноќието, нарачателот на спотот не треба прекинувањето на бременост во здравствена установа да го идентификува како убиство. „Делот во спотот каде што се вели дека абортусот е убиство стои телоп дека тоа е цензурирано од страна на СРД. Иако тој дел е цензуриран, остатокот од спотот останува ист, така што гледачите повторно ја добиваат истата пораката, а жените кои што ...
| | веќе видена | слични

Владиниот пропаганден спот во кој абортусот се претставува како убиство, а за кој Советот за радиодифузија оцени дека може да го загрози физичкиот, психичкиот и моралниот развој на децата и младите и затоа мора да се емитува ноќе, кога се очекува дека нема да има деца пред телевизорите, повторно се врти на дел од телевизиските станици. Дејството во спотот се одвива во болнички ходник, каде што лекарка насмеана од уво до уво, со љубезен тон и со честитање, му соопштува на маж дека штотуку убиле здраво бебе кое можело да прерасне во прекрасно момче или девојка. Но, новата верзија на видеозаписот содржи контроверзна измена на содржината. Во изменетата верзија, на местото на спорната реченица, со звук е покриен делот „убивте“ и на екранот пишува „цензурирано од Советот за радиодифузија“. Цензурата е забранета во членот 16 од Уставот, па „Слободен печат“ се обрати до претседателот на СРД, Зоран Трајчевски, за информација дали Советот го цензурирал спотот или, пак, го спроведувал Законот за радиодифузна дејност. ...
| | веќе видена | слични

И изменетиот спот вознемири дел од жените, како и борците за нивните права. Дополнително го отвори прашањето дали СРД се претставува како цензор. Додека професорите по медиумско право велат дека се меша цензурирање, кое е уставно забрането, и законска регулација, од Владата објаснуваат дека терминот „цензура“ не треба да се сфати правнички, а ако треба, ќе го повлечат СПОТОТ ПРОТИВ АБОРТУСОТ „ЧЕСТИТАМ, УБИВТЕ БЕБЕ“ ПОВТОРНО НА ЕКРАНИТЕ Владиниот спот против абортусот, познат како „Честитам, убивте бебе“, повторно се емитува на телевизиските екрани во ударни термини, но со изменети делови. На делот во спотот каде што абортусот се претставува како убиство стои телоп дека тоа е цензурирано од страна на Советот за радиодифузија (СРД), а на крајот е додаден цитат од Мајка Тереза: „Гревота е ако детето треба да го нема за да живеете вие како што сакате“. СРД неодамна реагираше за спотот и истакна да се емитува по полноќ до пет часот наутро, а за да се емитува во други термини не треба прекинувањето на бременост ...
| | веќе видена | слични

Останато

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под ...
сите 155 | | | веќе видена

Павле Давков, син на професорката Гордана Силјановска Давкова, актуелен кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ, бил избран во два мандати во Управниот одбор на ...
сите 155 | | | веќе видена

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да се престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 47 | | | веќе видена

Француските власти го истражуваат случајот околу постарата жена, учесник на протестот на „Жолтите елеци“ која заработи повреди во налетот на полициските сили ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ХЕРА бара повлекување на владиниот спот за абортусот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: