Ваљон Сарачини нов министер за економија

6 копии

Шефот за комуникации на престижниот Универзитет Американ Колеџ во Скопје, Ваљон Сарачини ќе биде новиот министер за економија во Владата во формирање и со тоа ќе седне во фотелјата на досегашниот министер за економија Фатмир Бесими. Сарачини последните пет години работи во Универзитетот Американ Колеџ Скопје, а од пред две години е директор за комуникации на истоимената институција. Од 2002 до 2005 година работел како дел од администрацијата на Советот за бегалци на Норвешка. Новиот министер за економија е магистер по менаџмент, титула која ја стекнал на Универзитетот Американ Колеџ Скопје каде што и дипломирал на истата насока.
| | веќе видена | слични

Од денеска почнува да тече 15-дневниот рок во кој, според Деловникот, пратениците, ќе треба да ги изгласаат министрите. Не се исклучува можноста веќе идната недела, спикерот Вељановски да ја закаже седницата за Влада. Веднаш по изгласувањето на пакетот закони кои се дел од политичкиот договор меѓу Груевски и Ахмети. Персоналниот состав, погледнат на прва, покажува дека станува збор за старо-нова влада. Во која од 22 членови, само шест се сосема нови. Повеќето од нив доаѓаат како предлог на коалицискиот партнер ДУИ. Во ВМРО-ДПМНЕ ова, неофицијално, оправдуваат со народната изрека која вели дека “тимот што победува - не се менува“. Груевски ќе предложи тројца вицепремиери - Теута Арифи, Муса Џафери и Владимир Пешевски. Неговите најблиски соработници - Ставревски и Јанкуловска ги задржуваат досегашните позиции. Никола Поповски е првото ново име - шеф на дипломатијата кој ќе дојде на местото на Антонио Милошоски. Бесими и Тодоров ротираат - првиот во од Економија во Одбрана, а вториот од образование во ...
| | веќе видена | слични

Никола Груевски ќе сака да се прошета меѓу народот со новиот владин тим на 2 август - Илинден, и веројатно да соопшти дека нешто од Манифестот веќе е реализирано со одлука на Владата. Доцна синоќа мандатарот и официјално до Парламентот го поднесе предлогот за новата македонска влада и програмата. По што од денеска почнува да тече 15-дневниот рок во кој, според Деловникот, пратениците, ќе треба да ги изгласаат министрите. Не се исклучува можноста веќе идната недела, спикерот Вељановски да ја закаже седницата за Влада. Веднаш по изгласувањето на пакетот закони кои се дел од политичкиот договор меѓу Груевски и Ахмети. Персоналниот состав, погледнат на прва, покажува дека станува збор за старо-нова влада. Во која од 22 членови, само шест се сосема нови. Повеќето од нив доаѓаат како предлог на коалицискиот партнер ДУИ. Во ВМРО-ДПМНЕ ова, неофицијално, оправдуваат со народната изрека која вели дека “тимот што победува - не се менува“. Груевски ќе предложи тројца вицепремиери - Теута Арифи, Муса Џафери и ...
| | веќе видена | слични

Седум нови имиња, 14 добро познати, некои ќе ја промената фотељата некои и во следните четири години денот ќе го минуваат во истото столче. За осум дена Македонија ќе ја добие дефинитивно најмладата влада во својата историја. Во просек министрите ја ситнат триесетката или веќе влегле во чериесетата година од животот. Премиерот има 41, исто колку и Пешевски и Канческа Милевска. Најстар е министерот без Ресор Хади Незир кој за еден месец ќе наполни 59, најмлад е новиот министер за образование Панче Кралев кој за кратко ќе наполни 30 години, а е иста генерација со Спиро Ристовски кој минатата среда го славеше триесетиот роденден. Новиот владин кабинет дефинитовно ќе биде економски. Груевски, Ставревски, Бесими, Димов, Џафери, Кралев имаат економски факултет. Во владата има и неколкумина кои завршиле на филозофски, електор инжењери, магистри по менаџмент и правници. Поголемиот дел од нив магистрирале и подготвуваат докторски науки на светски реномирани универзитети. Шефилд, Универзитетот Кент, Стафордшир, ...
| | веќе видена | слични

Панче Кралев, досегашен советник за економски политики во кабинетот на Владимир Пешевски, е предлог за нов министер за образование и наука. Реформите во образованието, Кралев ќе ги продолжи како магистер по економија, финансии и менџмент. Ново име во владата е и актулениот амбасадор во Европската унија, Никола Поповски кој доаѓа на местото на Антонио Милошоски во Министертвото за надворешни работи. На министерската фотелја во економија ќе седне Валон Сарачини, шеф за комикации на универзитетот Амекикан колеџ во Скопје. Неговиот претходник Фатмир Бесими заминува во одбрана. Зоран Ставрески и Владимир Пешевски ги задржуваат вицепремиерските места во новата Влада. Со Министерството за внатрешни работи продолжува да управува Гордана Јанкуловска, а промени нема да има ниту во култура, транспорт и врски и администрација и информатичко општество. Министерските фотелји ги задржуваат Елизабета Канческа-Милевска, Миле Јанкиевски и Иво Ивановски. Министерството за земјоделство останува кај социјалистичката партија. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

За министер за образование во новиот состав на Владата е предложен Панче Кралев, кој од јули 2009 година работи како советник за економски политики во Кабинетот на вицепремиерот Владимир Пешевски, јавува Миа, пренесува Нетпрес. Претходно Кралев работел во Рајфајзен Инвестментс во Белград и во Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје, како советник за економски и трговски прашања во однос на развојните економски програми на Холандската Влада кои се имплементираат во Македонија. Исто така работел и во Центарот за истражување на ЈИЕ во Солун. Кралев е докторант на Европскиот центар за мир и развој, а докторските студии му се на тема „Финансиски реформи во ЈИЕ“. Посетувал магистерски студии по економија, финансии и менаџмент на Универзитетот во Бристол во Обединетото Кралство, а дипломирал економија на Универзитетот во Шефилд (Сити Колеџ). На Универзитетот во Харвард се стекнал со обуки за јавни приватни партнерства и за лидери во јавноста. Зборува англиски, српски, хрватски, холандски и германски. ...
| | веќе видена | слични

Скопје 16јули - Најголемото изненадување во новиот министерски состав на владата на Груевски е секако довчерашниот советник во кабинетот на вицепремиерот Пешевски.Панче Кралев ќе биде избран за нов прв човек на македонското образование со 29 години.Кралев е магистар по економски науки и менаџмент на Универзитетот во Бристол, Обединетото Кралство. Новиот министер за образование во 2006-тата работел во Британската амбасада, па потоа во советник во Белградска фирма, за во 2009 да стане советник на Пешевски.Сепак Кралев нема да биде најмладиот министер во новиот „дрим-тим “ на Груевски.Довчерашниот заменик министер за труд и социјала сега станува министер. Спире Ристевски седнува во првата фотелја во ова министерство, правник по професија. Во ВМРО –ДПМНЕ велат новата позиција ја заслужи, поради тоа што иако во минатата Влада ДУИ го водеше министерството, Груевски преку Ристевски ги протурка своите проекти.Непознати за зградат на Илинденска од условно македонскиот дел на владата се и амбасадорот во ЕУ, Никола ...
| | веќе видена | слични

Кралев ќе застане на министерската позиција по неговото советничко место во кабинетот на вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски. Роден е 1981 година и има завршено магистерски студии за економија, финансии и менаџмант, на Универзитетот во Бристол. Во моментов е на докторски студии на тема „Финансиски реформи во ЈИЕ“. Од неговата богата биографија може да се види дека Кралев има дипломирано на Универзитетот во Шефилд, а поседува и меѓународен сертификат за секундарно образование од Жан Д Арк Колеџ, Холандија, како и завршени две обуки на Универзитетот во Харвард Покрај работното искуство во Кабинетот на Пешевски, Кралев има работено во Македонската амбасада во Холандија како советник за економски и трговски прашања. Две години работел и во Центарот за истражување на ЈИЕ во Солун, Грција, како Асистент за истражување и тутор на студентите од Сити Колеџот. Зборува англиски, холандски и германски јазик.
| | веќе видена | слични

Предлог составот за новата влада и платформата составена од изборните ветувања и програми на ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ, со најголем акцент на економијата стигна во собранието, доцна синоќа, два дена пред истекот на крајниот рок. Панче Кралев,новиот министер за образование е најголемо изненадување, доаѓа од место советник на вицепремиерот Владимир Пешевски. Најдоверливите луѓе на Груевски остануваат и во новиот кабинет, Зоран Ставрески во финансии, Гордана Јанкулоска во МВР, Владимир Пешевски за економски прашања, Миле Јанакиески за транспорт и врски, Елизабета Канческа - Милевска за култура, Никола Тодоров од образование се сели во здравство и второто изненадување, Никола Попоски, за надворешни работи. Министер за труд ќе биде досегашниот заменик Спире Ристевски, додека пак во информатичко општество останува Иво Ивановски, како и во земјоделство Љупчо Димовски. Од таборот на ДУИ - Муса Џафери ќе биде вицепремиер за рамковен договор, Теута Арифи за евроинтеграции, Фатмир Бесими за одбрана, Блерим Беџети во правда, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синоќа од кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски потврдија дека предлогот за состав на новата влада е доставен, а истиот веднаш ќе биде доставен до пратениците, кои најверојатно уште викендов ќе ја изгласаат новата македонска влада јавува порталот Плус инфо. Најголемото изненадување во предлогот за нова влада, по она дека Никола Тодоров, досегашниот министер за образование, во иднина ќе се грижи за здравството е токму со неговиот наследник во испразнетата фотелја во МОН. Младиот магистер Панче Кралев, кој образованието го стекнал во Англија е предлогот за министер за образование. Тој досега имал советничко место во кабинетот на вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски. Кралев победи во трката за министерското место во образование, иако предност им се даваше на поранешниот вицепремиер за европски прашања, Васко Наумовски и на поранешниот студентски претседател, Самоил Малчевски. Во новиот предлог владин состав, вицепремиери остануваат Зоран Ставрески и Владимир Пешевски, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 118 | | | веќе видена

Медиумите последните денови брујат за врската помеѓу Душко Тошиќ и манекенката Софија Милошевиќ. Последната вест е дек и купил карта за Кина за да го посети, ...
сите 208 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 124 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ваљон Сарачини нов министер за економија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: