Предлог за нова влада?

Откако најверојатно вечерва, партиските тела на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ ќе ги одобрат имињата на министрите во новата влада, мандатарот Груевски можно е веќе утре да го достави предлог составот на својот кабинет и програмата за работа. Иако рокот за закажување седница за избор на влада е 15 дена, тоа најверојатно ќе се случи на крајот на неделава.
| | веќе видена | слични

Предлогот за нова Влада нема да влезе во парламентарна процедура, се додека законите за употреба на албанскиот јазик и за знамињата не бидат изгласани од пратениците. Ова за Алфа го велат собраниски избори, откако до доцна попладнето, програмата и кадровските предлози за министри, потпишани од мандатарот Груевски не допатуваа во законодавниот дом. Иако, доцна синоќа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, веднаш по ЦК на партијата, најави дека предлогот дека ќе биде испратен во Парламентот денеска. Не се исклучува до крајот на денот тој сепак да биде доставен. Рокот е до недела на полноќ. Ваквото пролонгирање на официјалниот предлог во политичките кругови се толкува дека е предизвикано од два заеднички мотиви на коалициските партнери. Прво, дека Груевски не би сакал овие жешки политички прашања да бидат впишани во заедничката владина програма. И, второ, степенот на меѓусебна доверба и по тригодишна соработка не е толку висок, па Ахмети наводно инсистирал прво се изгласаат законите, па потоа ДУИ да ги крене двата прста за ...
| | веќе видена | слични

Името на новиот министер за образование и наука е последното што мандатарот Никола Груевски ќе го впише во списокот пред да го достави составот на Владата до Собранието. Оваа графа остана празна откако актуелниот министер Никола Тодоров доби доверба да раководи со ресорот Здравство. Од четирите последни министерства дефинитивно се расчистени уште две. Спиро Ристовски од заменичката ќе се пресели во министерската фотеља на Министерството за транспорт и врски. Социјалистичката партија и во овој состав го доби Министерството за земјоделие. Таму продолжува да раководи Љупчо Димовски. Речиси извесно е дека и Иво Ивановски ќе биде дел од тимот на Груевски, кој ќе продолжи да раководи со Министерството за информатичко општество и администрација. Никола Поповски е новото име што влегува во кабинетот на Груевски. Во моментов ја извршува функцијата амбасадор во ЕУ. Таму беше назначен пред една година. Претходно во Брисел работеше во Директоратот за истражување на досието на Хрватска. Важи за млад експерт во областа на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 15 јули- Владата ќе почека законот за јазиците и за знамињата да се изгласаат па да стигне во законодавниот дом, брифираат собраниски извори . Според истите извори тоа било еден од условите на Ахмети за коалицискиот договор. Токму поради тоа владината платформа и новиот минiситерски сosстав што и мандатарот Груевски лично синоќа ја најави за денеска се уште не е стигната во Собрание. Од друга страна пак, партиски извори од ВМРО - ДПМНЕ велат дека причината е фотелјата во обарзование. Бидејќи се уште виси името на министерот за образование. Неофицијално се споменува директорката за бирото за развој Весна Хорватовиќ, доскорешниот вицепремиер за евроинтеграции Васко Наумовски, како и екс пратеникот Ивица Георгиевски. На синоќешниот Централен комитет Груевски истакнал дека во игра се неколку добри кандидати, но дека сеуште не пресекол кој ќе седне во доскорешната фотелја на Никола Тодоров кој се сели во здравство. Според партиски извори од ЦК, најголемиот дел од актуелниот министерски состав на предлог ...
| | веќе видена | слични

Милчо Велески Комплетиран првиот ешалон, односно утврдени се персоналните решенија за министерските места во новата Влада. Дознаваме дека мандаторот Никола Груевски го доставил списокот во Собранието. Во пакет предложена и владината програма за наредниот четиригодишен период. Амбасадорот во Брисел, Никола Поповски ќе ја води македонската дипломатија. Гордана Јанкулоска останува министер за внатрешни работи. На старите позиции и натаму се Зоран Ставрески како министер за финансии и Владимир Пешевски како вицепремиер за економски прашања. Смена во ресорот здравство. На местото на Бујар Османи, доаѓа досегашниот министер за образование, Никола Тодоров, информираат од Владата. Второто име кое ќе ротира е Фатмир Бесими, од министер за економија сега ќе го води Министерството за одбрана. Елизабета Канческа-Милевска продолжува да раководи со ресорот култура. Теута Арифи ќе биде прв човек на Секретаријатот за евроинтеграции, Муса Џафери вицепремиер за имплементација на Охридскиот договор, а Абдулаќим ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сподели Шефот за комуникации на престижниот Универзитет Американ Колеџ во Скопје, Ваљон Сарачини ќе биде новиот министер за економија во Владата во формирање и со тоа ќе седне во фотелјата на досегашниот министер за економија Фатмир Бесими. Сарачини последните пет години работи во Универзитетот Американ Колеџ Скопје, а од пред две години е директор за комуникации на истоимената институција. Од 2002 до 2005 година работел како дел од администрацијата на Советот за бегалци на Норвешка. Новиот министер за економија е магистер по менаџмент, титула која ја стекнал на Универзитетот Американ Колеџ Скопје каде што и дипломирал на истата насока
| | веќе видена | слични

Досегашниот министер за земјоделство Љупчо Димовски останува во министерската функција на овој ресор и во новиот состав на Владата. Министерството за земјоделство беше еден од ресорите за кои небеше сигурно кој ќе го предводи во следните четири години. Откако е извесно дека Димовски останува во земјоделие, а Спиро Ристовски ќе го преземе раководењето во Министерството за труд и социјална политика, останува отворено прашањето кој ќе го наследи Никола Тодоров во министерската фотелја за образование, откако уште вчера беше познато дека тој е наследникот на Бујар Османи како министер за здравство. Од тоа што е веќе познато, Гордана Јанкуловска останува на чело на МВР, Зоран Ставревски и понатаму ќе го води ресорот финансии. Истата позиција – вицепремиерска за економски прашања и за Владимир Пешевски. Елизабета Канчевска Милевска ќе ја води култура. Кај ДУИ, пратеничката Теута Арифи ќе го води секретаријатот за евроинтеграции, Муса Џафери ќе биде вицепремиер за рамковен, екологија ќе ја предводи Абдулаќим Адеми. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Досегашниот министер од редовите на СПМ Љупчо Димовски и во следниот мандат ќе раководи со Министерството за Земјоделство. Љупчо Димовски дефинитивно останува во Министерството за земјоделство, дознава Пресс24 од свои избори. Досегашниот министер замјоделство ја добил поддршката на Груевски и во следниот мандат да раководи со еден од ресорите каде Владата вложува највеќе. Покрај Димовски, дефинитивно нов член на кабинетот на Груевски станува и Спиро Ристовски. Од заменик, Ристовски во овој мандат станува прв човек во Министерството за труд и социјала. Најверојатно и Иво Ивановски ќе си ја задржи министерската фотелја. Со тоа, енигма осанува уште Министерството за образование и наука, откако Никола Тодоров замина во здравство. (Крај)
| | веќе видена | слични

Како што и се очекуваше, досегашниот заменик-министер за труд и социјала, Спиро Ристески, наредните 4 години ќе биде на чело на овој ресор. Иако беше неизвесно, позицијата министер за транспорт и врски си ја зачува Миле Јанакиевски. Во текот на денот се очекува од владечката ВМРО-ДПМНЕ да ја разчистат дилемата околу кадровското решение во Министерството за образование, откако вчера беше објавено дека досегашниот министер, Никола Тодоров, се сели во Министерството за здравство. Имено, од претходно се знае дека Гордана Јанкуловска останува на чело на МВР. Уште една дама - Елизабета Канческа-Милевска, и понатаму ќе го води Министертвото за култура. Зоран Ставревски и во иднина ќе биде прв човек во финансии, а Владимир Пешески го продолжува мандатот како вицепремиер за економски прашања. Новост е назначувањето на Амбасадорот во ЕУ, Никола Попоски, на местото шеф на дипломатијата. ВС
| | веќе видена | слични

Груевски пред своите го промовираше владиниот тим Имињата на новите министри за здравство и за транспорт и врски не се открија пред почетокот на седницата на Централниот комитет на ВМРО–ДПМНЕ на која вчера во хотелот Континентал, премиерот Никола Груевски пред членството го соопштуваше составот на владиниот тим кој тој го скрои заедно со коалицискиот партнер Али Ахмети. Токму челниците во овие две министерства останаа во најголема тајност, иако партиски извори пред почетокот на седницата брифираа дека најсериозен кандидат за министер за здравство е директорката на Фондот, Маја Парнарџиева. Таа неодамна ги демантираше овие информации, а исто така демантираа и извори од Фондот од каде што тврдеа дека со воведувањето втор директор Албанец во оваа институција многу е поверојатно Парнарџиева да си го зачува директорското место. Сепак, во партијата не мислат така, па се очекуваше дека Груевски ќе го соопшти нејзиното име и ќе постави економист за “прв лекар“ во државата. Други имиња кои се свртеа се тоа на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 201 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предлог за нова влада?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: