Избегани затвореници со месеци ограбувале низ Скопје- фатени пред една недела

50-годишен жител на Газибаба имал уште 8 години и 11 месеци за издржување казна затвор, но со години бил во бегство и наместо во Идризово заедно со близок роднина и со уште еден избеган затвореник извршиле серија тешки кражби во Скопје. Полицијата денеска соопшти дека е откриена 4-члена разбојничка група, меѓу нив еден разбојник се уште е непознат, и против нив СВР Скопје поднело кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела „тешки кражби“. Апсењето на тројца е изведено минатиот викенд. Разбојничката група во која имало двајца искусни крадци избегани од затвор, според полицијата „од 24.09.2017 до 13.04.2018 година на подрачјето на Скопје во бензиски пумпи, маркети и аптека пријавените извршиле три тешки кражби и две „тешки кражби во обид“. Тие со употреба на физичка сила и погоден алат ги отворале влезните врати и одзеле сеф во кој имало 256.346 денари (околу 4.250 евра) и поголема количина на цигари.“ По истрагата, првин е уапсен 35-годишниот Скопјанец Д.Ј. кој минатиот ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Вкупно 736 лица завршиле со отслужувањето затворска казна, согласно Законот за амнестија. Со Законот се опфатени вкупно 2.345, од кои 576 се целосно ослободени бидејќи согласно законот казната им завршила, а 160 се ослободени согласно членот 206 од Законот за извршување санкциии, според кој директорот на установата може да го отпушти осуденото лице и пред истекот на казната најмногу 30 дена, ако осуденото лице издржало најмалку три четвртини од казната затвор, доколку осуденото лице не добило условен отпуст. Ова го кажа денеска премиерот Зоран Заев на собраниската седница за пратенички прашања, одговарајќи на неколку прашање на пратеникот од ДУИ Џеват Адеми во врска со процесот на спроведување на амнестијата и колку таа всушност ја исполнила својата првобитна функција. Заев информира дека 1.560 осудени лица согласно Законот се со намалена казна од 30 отсто, а негативни решенија биле дадени за 49 случаи. Појасни дека согласно членот четири од Законот за амнестија, таа не се однесува на правосилно осудени ...
| | веќе видена | слични

Полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово-Полициска станица Гостивар, во текот на вчерашниот ден на улица „Живко Брајковски“ во Гостивар го привеле 30-годишниот гостиварец Е.Ш, осуден на затворска казна од 3 години и 1 месец за кривично дело „тешки кражби“ и „кражби“, соопшти полицијата. По приведувањето и кусото задржување, реализирани со две судски наредби, лицето било предадено во Казнено поправната установа „Идризово“ во Скопје за издржување на казната.
| | веќе видена | слични

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Затворската пренатрупаност, нехигиената и супстандарните услови, недоволната медицинска грижа, неефикасноста на правната помош, неспроведување на програмите за ресоцијализација, се само дел од проблемите што укажуваат на нехуманиот и несоодветен третман на осудените лица, а се соддржани и во критиките што континуирано се упатуваат до сите досегашни власти за состојбата во македонските затвори. Стејт департментот во вчера објавениот извештај за човековите права за Република Македонија како едно од најкритичните прашања ја нотираше тортурата во македонските затвори. Многу малку се гледа од она што се случува зад затворените врати на затворите. Новинарска и фоторепортерска екипа на МИА имаше можност да го посети Затворот Скопје, познат како Шутка, со најголемото притворско одделение во Македонија и на лице место да ја согледа состојбата во еден од затворите во земјава. Според степенот на обезбедување, степенот на ограничување на слободата и видовите на третман што се применуваат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Секторот за внатрешни работи Скопје Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно непознато лице поради постоење основи на сомнение за сторени пет кривични дела „тешки кражби“. Во периодот од 24.09.2017 до 13.04.2018 година на подрачјето на Скопје во бензиски пумпи, маркети и аптека пријавените извршиле три тешки кражби и две „тешки кражби во обид“. Тие со употреба на физичка сила и погоден алат ги отворале влезните врати и одзеле сеф во кој имало 256.346 денари и поголема количина на цигари. На 15.04.2018 година околу 08.00 часот во кафе бар во Скопје од страна на полициски службеници од слобода бил лишен Д.Ј., по што бил предаден во Казнено поправната установа во Куманово на доиздржување казна затвор до 2019 година, со правосилна пресуда за сторени повеќе кривични дела од областа на имотните деликти. Тој бил во бегство од Казнено поправната установа Куманово од 2015 година. Истиот ден во Скопје, на ул. „Благоја Стефковски“ при претрес во домот на второ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Избегани затвореници со месеци ограбувале низ Скопје- фатени пред една недела

Од:
До кого (е-маил):
Порака: