Судењето за собраниските настани од 27-ми април продолжува со воведни зборови на одбраната


Продолжува судскиот процес за настаните од 27-ми април. Денеска е предвидено да завршат воведните зборови на одбраната. Обвинителството тврди дека има докази за сторено кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок. Одбраната, пак, со контра тврдење- нема докази кои укажуваат на ваков тип кривично дело. Според дел од адвокатите, обвинетите сториле тероризам, но само со зборови, а не и со дела. За собраниските настани обвинети се 33-ца, меѓу нив и 5-мина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Судењето за насилството од 27 април во Кривичниот суд продолжи со вкрстени прашања на бранителите на обвинетите кон сведокот Дамјан Манчевски. Бранителите Нинослав Јакимовски и Сашо Јанев имаа идентични прашања за Манчевски-дали е сигурен дека видел пиштол во задниот џеб на обвинетиот Игор Југ, или можеби носел запалка. На денешното рочиште, обвинетиот Игор Југ самиот се пријави за вкрстено испрашување на сведокот Манчевски. Меѓу сведоците се и Фросина Ременски, Павле Богоевски и Илија Николовски. Обвинетите во овој случај се теретат за терористичко загрозување на уставниот поредок. Ова е петто рочиште од почеток на судењето. На минатото рочиште во судницата беа присутни сите 33 обвинети, од кои 31 за терористичко загрозување на уставниот поредок, а две за помагање.
| | веќе видена | слични
6 копии

Обвинетиот Игор Југ за насилствата во Собранието од 27 април минатата година, вкрстено го испрашуваше министерот Дамјан Манчевски, откако претходно тоа право го искористи неговиот адвокат како и бранителите на дел од 33. обвинети, пренесува „ Макфакс “. „Очигледно видовте оружје, но не знаете какво, така ли е? Може тоа да биде нож, хебла, пендрак, итн.?“ , праша обвинетиот. „Не сум експерт за оружје, се работеше за оружје кое може да се стави за задниот дел од панталоните“, рече Манчевски. „Како вие цело време повреден, со фракури, шамари и под закани дека ќе Ви ги убијат децата, можевте прецизно да ме следите и да говорите за дејствијата кои јас сум ги преземал?“, праша Игор Југ.
| | веќе видена | слични

И обвинетиот Игор Југ го прашуваше сведокот Дамјан Манчевски, генерално неговите прашања беа одбиени, со образложение дека се директни, а не вкрстени прашања. „Како со толку удари, удар со бокс со скршен нос, цело време сте биле удиран, шамари и со закани за децата сте можеле толку јасно да видите што сум правел јас. Какво оружје носев?” го праша обвинетиот Игор Југ сведокот Дамјан Манчевски. На ова министерот Манчевски одговори: „Не сум експерт за оружје. Но носевте оружје кое може да се стави во панталони”, одговори Манчевски. По ваквиот одговор, Југ го праша дали тоа може да е пендрак, нож? Но, ваквото прашање на обвинетиот Игор Југ од страна на судот беше одбиено.
| | веќе видена | слични
2 копии

Обвинетиот Игор Југ за насилствата во Собранието од 27 април минатата година, вкрстено го испрашуваше министерот Дамјан Манчевски. Очигледно видовте оружје, но не знаете какво, така ли е? Може тоа да биде нож, хебла, пендрак, итн.?“ ,праша обвинетиот, кој повеќе пати го преформулираше прашањето заради приговори од Обвинителството. Не сум експерт за оружје, се работеше за оружје кое може да се стави за задниот дел од панталоните, рече Манчевски.
| | веќе видена | слични

Со доказната постапка, во Кривичниот суд продолжи судењето за собраниските настани на 27-ми април лани. Треба да бидат сослушани четворица сведоци предложени од обвинителството. „Добивавме закани дека ќе бидеме убиени, човек со црна маица носеше оружје“, рече Дамјан Манчевски. На обвинителна клупа се 33 лица, меѓу нив пратеници, поранешни функционери, јавни личности, полицајци. 31 се обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок, а двајца за помагање. Сите се изјаснија дека не чувствуваат вина. Го негираа обвинението и обвинија дека е политички мотивирано. Обвинителката Вилма Рускоска во воведните зборови рече дека ќе докаже оти сите биле инволвирани во немилите настани.
| | веќе видена | слични

Обвинителството ги товари за терористичко загрозување на уставниот поредок, обвинетите за насилствата во собранието на 27 април минатата година не се чувствуваат виновни. Од 33 обвинети, 31 се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок, а двајца за помагање. За до крајот на јануари се закажани 65 рочишта на кои треба да бидат изведувани докази, а досега поминаа само четири рочишта. За в петок е закажано наредното. Тоа значи дека судење за „крвавиот четврток“ ќе има два до три пати неделно во наредните неколку месеци. Судењата досега се целодневни, односно траат по 6-7 часа. На наредното рочиште почнува изведувањето на доказите. Како сведоци на обвинителството в петок пред суд треба да се појават пратениците Фросина Ташевска – Ременски, Илија Николовски и Павле Богоевски и министерот Дамјан Манчевски , кој за време на насилствата во Собранието исто така беше пратеник. Тие ќе треба да се соочат со нивните обвинети колеги Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски и Љупчо ...
| | веќе видена | слични

Од најсрамниот ден за македонската полиција до постапка која треба да се награди. Вака се променија ставовите на адвокатот Сашо Дуковски за тогашниот шеф на команда на полицијата, Митко Чавков,што наиде на остри критики од јавноста. Спорно за граѓаните е тоа што Дуковски е член на Управниот одбор на Хелсиншкиот комитет, кој пак прв излезе со извештај за квалификација на сторените кривични дела при упадот во Собранието. Тогаш Дуковски беше еден од најгласните говорници против обвинителството и го критикуваше токму за тогашната квалификација „Учество во толпа“, со барање дека треба да се преквалификува во „Обид за убиство“. Сега Дуковски пред судот го брани токму Митко Чавков со аргумент дека пратениците се безбедно извлечени,благодарение на неговиот клиент. Јавноста се најде особено испровоцирана откако Дуковски пред судот рече дека Митко Чавков не само што не треба да ниде казнет, туку треба да добие награда. По тоа рочиште, на социјалните мрежи се врати видеото од гостувањето на Дуковски во Топ Тема каде ...
| | веќе видена | слични

Сите 33ца обвинети за собраниските настани не се чувствуваат виновни. Денеска пред судот рекоа дека го разбираат обвинението, но дека немаат сторено кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок. Со сличен став беа и нивните адвокати кои во рамки на воведните говори рекоа дека со голем број докази ќе ги побијат тврдењата во обвинението. И одбраната и семјествата на обвинетите реагираат на дејствијата кои се опишани во актот. Доказната постапка во петок ќе стартува со исказ на 4 ца пратеници од редовите на СДСМ и нивната колација. За немирите во Собранието од 27 април минатата година први ќе сведочат Дамјан Манчевски, Фросина Ременски, Павле Богоевски и Илија Николовски. На следните рочшошта како сведоци ќе се појават и премиерот Заев, министерот Спасовски, Петре Шилегов, Мухамед Зекири и уште 10тина пратеници. Покрај веќе закажаните 37 рочишта, судот денска закажа нови 28 термини. Со ова, до крајот на јануари само за овој премеде Кривичен ќе одржи вкупно 65 расправи.
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер, Никола Груевски, двајцата поранешни началници во петтата управа Горан Грујовски и Никола Бошковски избегани во Грција, поранешниот директор во УБК Владимир Атанасовски, екс началник во УБК Љубо Петович, Благоја Василевски од обезбедувањето на Груевски се дел од луѓето кои ќе се појават на судскиот процес за настаните во Собранието од 27 април минатата година.Ова едел од листата на сведоци поднесена од Александар Василевски-Нинџа, еден од обвинетите во овој процес.Грујовски и Бошковски се пребегани во Грција, тие бараат азил таму, а Македонија бара нивна екстрадиција, па нивното сведочење ќе биде можно само преку конференциска видео врска.Меѓу сведоците е и братот на Нинџа кој, според обвинението го примил телефонскиот повик во Виена каде на 27 април беше службено како телохранител на Груевски.На листата сведоци на обвинителството се Зоран Заев, Олоивер Спасовски, Фросина Ременски, Дамјан Манчевски, Павле Богоевски, Илија Николовски...Денеска пак сите 33 обвинети се изјаснија дека се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судењето за собраниските настани од 27-ми април продолжува со воведни зборови на одбраната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: