Косово ветува дека ќе соработува со истрагите за воените злосторства

Се очекува тужбите на работната група на ЕУ да бидат поднесени откако следната година ќе се формира посебен суд. Главниот обвинител Клинт Вилијамсон најави дека Посебната истражна работна група на ЕУ ќе ги гони врвните водачи на Ослободителната војска на Косово. [АФП] Косово вети дека ќе продолжи да работи со Посебната истражна работна група на ЕУ (ПИРГ) за да ги истражи воените злосторства и злоделата против човештвото направени по Косовска војна во 1999 година. Минатата седмица ПИРГ најави дека ќе поднесе тужби против старешините на Ослободителната војска на Косово (ОВК) за такви кривични дела. Главниот обвинител Клинт Вилијамсон рече дека поединечни водачи на ОВК носат одговорност за кампањата за прогонување против Србите, Ромите и други малцинства, како и косовските Албанци што беа нивни политички противници или сомневани српски соработници. Вилијамсон рече дека кампањата вклучувала страшни убивања, грабнувања, присилни исчезнувања, незаконско задржување во кампови на Косово и во Албанија, сексуално ...
| | веќе видена | слични

Македонија треба да го следи примерот на Косово и да ја провери работата на хуманитарните организации кои своето работење го користат за ширење верски екстремизам, укажуваат познавачите на безбедносните состојби во регионот. Според нив, т.н. хуманитарни организации имаат добро разработена шема на дејствување, која започна во текот на војната во Босна и Херцеговина, а кулминира во Косово, каде што под лупа се дваесетина сомнителни организации. Професорот Владимир Пивоваров, поранешен разузнавач, вели дека е потребна посериозна контрола на државните служби и дека црвеното светло е веќе запалено кога станува збор за дејствувањето на овие хуманитарни организации. ( Апсења на Косово Фото ЕПА) - Во Македонија веќе имавме еден пример за време на воениот конфликт во селото Отља. Целта на овие организации е јасна, а тоа е врбување млади луѓе од сиромашни семејства на кои им се помага, а потоа под превезот на хуманост ги користат за света војна под изговор дека муслиманството мора да владее со светот. Овие дејства се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

По конфликтот во 1999 година, во Косово пристигнаа многу „хуманитарни организации“, кои под плаштот на хуманост внесоа екстремизам во Косово, пишува денеска приштинскиот весник „Зери“, повикувајќи се на експерти за надворешна политика, безбедност и религиозни прашања, пренесе Танјуг. Според нив, тие организации ја злоупотребиле тешката економска ситуација на жителите на Косово и донеле хуманитарна помош, спроведувана со екстремистички идеи. На косовските институции, кои се одговорни за безбедноста, ќе им биде многу тешко да се справат пред проблеми како екстремизмот и тероризмот, посочуваат експертите. Претседателот на Уставниот суд на Косово Енвер Хасани смета дека администрацијата на ОН оставила отворени врати за сите видови негативни процеси, започнувајќи од корупцијата, проституцијата, до толеранција на радикални движења - религиозни и идеолошки. Тој додава дека „арапската пролет“ имала влијание и во Косово. Теологот Зухди Хајзери смета дека тие идеи дошле преку хуманитарни организации, кои делеле ...
| | веќе видена | слични

Извештајот на Клинт Вилијамсон, шеф на тимот на ЕУЛЕКС за истрага на воените злосторства над Србите во Косово, посредно укажува на нешто што само по себе е скандал - целосен неуспех на меѓународните претставници на Косово да спречат злосторства или да ги процесуирираат, анализира швајцарскиот весник „Ное Цирих цајтунг“. - Не е за чудење што единица како Ослободителната војска на Косово (ОВК), под водство на малите воени водачи, кои беа во герилска војна со српските сили кои не се двоумеа за масакри над цивили, исто така, правеше злосторства. Дека водечките кругови на ОВК, имаа интерес да направат, по можност, етничко чисто Косово - исто така е јасно, пишува весникот. Клинт Вилијамсон (Фото: witnesstoguantanamo.com) Скандалот во извештајот на Вилијамсон е тоа што целосно потфрлија КФОР, УНМИК, ЕУЛЕКС, а потоа и меѓународното правосудство, кои не успеаја да ги спречат злосторствата, да ги процесуираат и да ги изведат виновниците пред лицето на правдата. Најголемата цена за овој неуспех може да ја плати ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Косовската претседателка Атифете Јахјага оцени денеска дека неодамнешните апсења на 40 лица осомничени за радикализам и тероризам се извршени поради опасноста која му се заканувала на Косово. Таа во интервју за приштинскиот весник „Зери“ ги отфрли тврдењата дека имало меѓународен притисок за иницирање на акцијата и ги повика косовските граѓани да ја осудат таа идеологија која е против темелите врз кои е градено Косово. Јахјага смета дека сите се свесни на фактот дека уапсените биле закана не само за Косово, туку оти опасноста била и надвор од внатрешен контекст. Косовската претседателка истакна дека со апсењето на осомничените е изолирана група, на радикални и изманипулирани поединци, за кои има основано сомнение дека стоеле во редот на теорористички групи со цел да преземат терористички криминални акции на Косово и пошироко.
| | веќе видена | слични

Атифете Јахјага тврди: Немаше меѓународен притисок за апсење на 40-те екстремисти. Косовската претседателка побара од граѓаните да ја осудат исламистичката идеологија спротивна на темелите на кои е градено Косово. Косовската претседателка Атифете Јахјага оцени денеска дека неодамнешните апсења на 40 лица осомничени за радикализам и тероризам се извршени поради опасноста која му се заканувала на Косово, објави Танјуг. Таа во интервју за приштинскиот весник „Зери“ ги отфрли тврдењата дека имало меѓународен притисок за иницирање на акцијата и ги повика косовските граѓани да ја осудат таа идеологија која е против темелите врз кои е градено Косово. Јахјага смета дека сите се свесни на фактот дека уапсените биле закана не само за Косово, туку оти опасноста била и надвор од внатрешен контекст. Косовската претседателка истакна дека со апсењето на осомничените е изолорана група на радикални и изманипулирани поединци, за кои има основано сомнение дека стоеле во редот на теорористички групи со цел да преземат ...
| | веќе видена | слични

Мотивите за заминувањето на млади луѓе од Косово , Македонија и од Босна и Херцеговина во туѓи војни во Сирија и во Ирак се различни, но најчесто се финансиски поради високите плати што ги добиваат за борба под странско знаме. Дел од познавачите на состојбите во регионот, напоменуваат дека во моментов во ИДИЛ има околу 200 џихадисти од Балканот и дека речиси сите се заминати преку т.н. хуманитарни организации кои се под постојана лупа за нивното сомнително работење и вистинските мотиви на нивното дејствување. (Џевад Галијашевиќ Фото Фејсбук) Џевад Галијашевиќ, експерт за антитероризам од Босна и Херцеговина, нагласува дека мотивите за заминувањето на младите во војна се исклучиво социјални бидејќи не гледаат друга перспектива во државата во која живеат и по правило се необразовани, а со тоа лесни за манипулација. - Најевтиниот терорист е оној без образование, фанатик и згора на тоа уверен е во тоа што го прави. Патиштата на овие лица до Сирија и до Ирак најчесто почнуваат во Виена, откаде што се упатуваат во ...
| | веќе видена | слични

Главниот обвинител во истрагата за трговијата со органи и воени злосторства на Косово, Клинт Вилијамсон изјави дека доколку досега бил формиран Специјалниот суд, тој ќе покренел обвиненија. Тој во интервју за „Коха Диторе“ нагласува дека во Брисел не кажал оти нема докази за трговијата со органи, туку дека има убедливи индикации оти тоа се случило. Вилијамсон порача и дека ги знае имињата на оние кои ќе бидат обвинети. Според него, ОВК нема да биде обвинета, туку поединци.
| | веќе видена | слични
9 копии

Изјавата на главниот обвинител за истрагата за трговијата со човечки органи во Косово во 1999 година, Клинт Вилијамсон, дека лидерите на ОВК ќе бидат обвинети за злосторства врз Срби и неалбанци значи дека на листата на обвинети за воени злосторства ќе се најдат и поранешниот лидер на ОВК и косовски премиер во заминување Хашим Тачи и уште десетина членови на ОВК, пишува белградскиот весник „Блиц“. Извор на весникот од Владата на Србија изјави дека „не треба да се изненадиме доколку пред новиот суд за злосторствата на ОВК се покренат и постапки за трговијата со органи“. - Извештајот на обвинителот Вилијамсон е многу позитивен за Србија и претставува многу значајна работа. Полното значење ќе се види кога ќе дојде време за покренување на обвинението, додава изворот на белградскиот дневен весник. Вилијамсон вчера во Брисел изјави дека не се најдени доволно докази дека на киднапирани лици во Косово во 1999 година насилно им биле вадени органи, но дека постојат докази за вмешаноста на врвот на Ослободителната ...
| | веќе видена | слични

Специјалниот истражен тим на Еулекс дошол до неоспорни докази за подигнување тужба за воени злосторства против одделни поранешни раководители на Ослободителната војска на Косово. Сепак, како што вчера изјави Џон Клинт Вилијамсон, главниот обвинител на Специјалниот тим, засега нема докази за трговија со човечки органи. x Неговиот тим три години ги истражуваше наводите од извештајот на Дик Марти за трговија со органи на Косово и во Албанија во 1999 година. Според Вилијамсон, иако не постојат докази, има убедливи индиции за десет такви случаи, како и за тоа дека одредени елементи на ОВК вршеле злосторства врз Србите и Ромите што резултирало со нивно етничко чистење. Тие луѓе се дел од јавниот живот, од институциите на Косово и тоа е отежувачко за Косово, бидејќи тие луѓе кои утре можат да се соочат со меѓународните правосудни органи, се товар за Косово. Исмаил Хасани, аналитичар од Косово Владата во заминување на премиерот Хашим Тачи соопшти дека извештајот на Вилијамсон е важен чекор за одредување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 457 | | | веќе видена

Кралот на народната музика, кој што загина во сообраќајна несреќа во германија, беше австриски осигуреник, а неговата сопруга од осигурителната компанија ќе ...
сите 284 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 16 | | | веќе видена

По отворањето на дебатата за одземање на имунитетот на пратеникот, Трајко Вељановски, настана тензична ситуација во Комисијата за мандатно-имунитетни и ...
сите 204 | | | веќе видена

Првиот камион со хуманитарна помош од бразилската влада пристигнал во градот Пакараима на границата со Венецуела. Опозицискиот венецуелски пратеник Мигел ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово ветува дека ќе соработува со истрагите за воените злосторства

Од:
До кого (е-маил):
Порака: