Пари - Евтините летови го раздвижија авиосообраќајот

Двојно повеќе авиокомпании оваа лето ќе летаат од Македонија, а бројот на патници на скопскиот и на охридскиот аеродром за време на сезонава е зголемен за 20 проценти, информираа воздухопловните власти. Вкупната бројка на авиокомпании што ќе сообраќаат од македонските аеродроми засега е 28, од нив половина се редовни авиопревозници, кои ќе летаат и в зима, а другата половина се чартер-летови, кои ќе сообраќаат до крајот на септември. Нови дестинации што се воведоа ова лето се Амстердам, Венеција, Диселдорф, Измир, Барселона и други. - Ова бројка на авиокомпании за Македонија не е мала. Освен „Виз ер“, ова лето „Туркиш ерлајнс“ ги зголеми линиите за Истанбул од седум на десет неделно, За Истанбул и за Измир од август ќе лета и нискобуџетната авиокомпанија „Пегасус“, бројот на линии од три на пет за Цирих ги зголеми и компанијата „Еделвајс“, „Бел ер“ лета за Венеција од јули, „Корендон“ за Амстердам и други. Охридскиот аеродром го завршивме во март, а скопскиот иако требаше во октомври, ќе биде готов до осми ...
| | веќе видена | слични

До Лондон со авион за само 26 евра со вклучени аеродромски такси Тоа е цената по која од вчера македонските граѓани ќе можат да патуваат до оваа европска дестинација. Се работи за нискобуџетски летови, кои од скопскиот аеродром ги организира авиокомпанијата „Виз ер“, која на македонскиот пазар влезе пред две недели. Авионски билети по слична цена, компанијата ќе пушти на 20 септември и за Венеција. - Постојат многу нови идеи и разгледуваме многу опции, но најнапред мора да видиме дека понудата функционира. Имаме список со можни дестинации, но мора пред сé да се земе предвид побарувачката и трошокот за нашето оперирање - коментира Георги Абран, генерален комерцијален директор „Виз ер“, на промоцијата на нискобуџетскиот лет. Според директорот на Агенцијата за цивилно воздухопловство, Дејан Мојсовски, влезот на „Виз ер“ на македонскиот пазар, како и тоа што изминативе месеци бројот на патниците е зголемен за 20 отсто се докази дека воздушниот транспорт во Македонија има потенцијал. Од менаџерскиот тим на ...
| | веќе видена | слични

Македонските граѓани за 26 евра ќе може да патуваат до Лондон со нискобуџетската авиокомпанија Виз Ер, која влезе на македонскиот пазар од средината на овој месец. Во цената е вклучена и аеродромската такса, а од 20 септември од компанијата најавуваат и летови за Венеција. Засега остануваат на овие две дестинации, но од менаџерскиот тим на авиокомпанијата посочуваат дека се разгледуваат и други можни дестинации, но оти прво мора да се видат резултатите од оваа почетна фаза. “Оваа фаза е многу важна за да видиме како ќе се одвиваат работите со овие две дестинации. Постојат многу нови идеи и разгледуваме многу опции, но најнапред мора да видиме дека понудата функционира. Внимателно ќе извршиме евалуација на можните нови дестинации. Имаме список со можни дестинации, но мора пред се да се земе предвид побарувачката и трошокот за нашето оперирање“, истакна генералниот комерцијален директор на Виз Ер, Георги Абран. Според директорот на Агенцијата за цивилно воздухопловство, Дејан Мојсовски, влезот на оваа ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 205 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 200 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 67 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Од таборот на Роналдо не го премолчеа вчерашниот избор на ФИФА за најдобар фудбалер во годината, овој пат зајадлив коментар беше постиран од инстаграм профилот ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Евтините летови го раздвижија авиосообраќајот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: