Почина славната Витни Хјустон


4 копии

На 48. годишна возраст почина славната поп пејачка Витни Хјустон. Таа починала во саботата во нејзиниот апартман во Беверли Хилтон хотелот, во Беверли Хилс, каде престојувала како гостинка. Хјустон била прогласена за мртва во 15:55 минути (локално време), а причината за нејзината смрт засега не е позната. Според веб страницата tmz.com, Витни Хјустон била пронајдена во кадата. Во „надреална“ сцена, како што ќе забележи Дејли Телеграф, во хотелот се одржувала забава пред Греми наградите, на која требало да присуствува и Хјустон, но нејзиното тело останало во собата, запечатена од полицијата. Новинарите кои ја чекале Витни за интервју, биле информирани дека таа починала. И додека некои гости во барот на хотелот ги гледале вестите за смртта на пејачката на Си-Ен-Ен, други го поздравувале доаѓањето на црвениот тепих на славните гости, меѓу кои и Бритни Спирс или Ким Кардашијан. Шесткратната добитничка на Греми, Витни Хјустон владееше со поп музиката од средината на `80 до крајот на `90 години, кога беше и на ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Сони Мјузик стана цел на критики во британските медиуми, откако Гардијан објави дека музичкиот гигант за 60% ги зголемил цените на албумот со најголеми хитови на Витни Хјустон на британскиот iTunes и тоа само неколку часови откако беше објавено дека славната пејачка починала. Цената на албумот “Ultimate collection“ на Витни Хјустон на попуст била 4,99 фунти, но Сони ја вратил цената на 7,99 фунти, што претставува зголемување за 60% пренесува Гардијан. Се разбира, вчера (понеделник) тој албум на Хјустон беше на 2. место на најпродавани албуми на iTunes. Фановите се згрозени од начинот на кој Сони сака набрзина да заработи преку смртта на Витни Хјустон. Сепак, ниту од Епл, ниту од Сони не сакале да коментираат за настанот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Погребот на славната пејачка Витни Хјустон која почина ноќта на 12-ти февруари Витни Хјустон ќе биде извршен во сојузнаат американска држава Њу Џерск каде што е родена, јавува Associated Press, повикувајќи се на извори блиски до семејството на Хјустон. Телото на пејачката ќе биде пренесено со авион од Лос Анџелес до нејзиниот роден град Њуарк во следните неколку часа ноќта кон вторник, додале соговорниците на агенцијата. Според изворите, роднините на Хјустон бараат церемонијата на збогувањето со ѕвездата на поп музиката да се одржи во арената на спортскиот комплекс „Prudential Center“ кој има капацитет од 18 илјади гледачи. Витни Хјустон, почина вечерта кон неделата во апартман во хотелот „ Beverly Hilton“ на Беверли Хилс. Официјална информација за причината за смртта на 48-годишната пејачка с? уште не е објавена, иако според американские медиуми најверојатно станува збор за давење во хотелксата када, по конзумирање средства за смирување и алкохол. Како што претходно изјавија роднините на ѕвездата, првата ...
| | веќе видена | слични

На семејството на Витни му било соопштено дека пејачката починала од комбинација на психоактивни лекови и алкохол... Витни испила "ксанакс" како и други препишани лекови во комбинација со поголема доза на алкохол, тоа им го соопштиле на семејството по обдукцијата. Во нејзините бели дробови е пронајдена помала количина вода, но тоа не укажува на давење во када, како што навеле првенствено како причина за смртта. "Обдукцијата е совршена и се чекаат резултатите од токсиколошките анализи", рекол лекарот Ед Винтер и додал дека тоа би можело да потрае 8 недели. "Знам дека постои извештај дека Витни Хјустон почина од давење или предозирање, но тие наводи не би ги коментирал до токсиколошките анализи". Американските медиуми од утрото пренесуваат дека Витни Хјустон се удавила во када, под влијание на лекови и алкохол, заспала во кадата од хотелската соба. Во собата на хотелот "Hilton" во Беверли Хилс, пронајдени се шест шишиња со таблети, меѓу кој бил и "ксанакс". Единствената ќерка на Витни Хјустон и Боби Браун, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Потполно неочекувано, полицијата во Беверли Хилс одбила да го соопшти наодот од обдукцијата на телото на Витни Хјустон (48), која во саботата е најдена мртва во када во хотелската соба во Лос Анџелес. Наводно полицијата го чува извештајот затоа што објавувањето на какви било детали би можело да ја загрози истрагата која е во тек. Единствено било соопштено дека "нема очигледни знаци на криминално дејство", но одбивањето да се соопштат наодите разбудило сомнеж дека сепак е најдено нешто сомнително. Во САД пракса е форензичарите да соопштат дали е позната причината за смртта или таа да остане непозната до завршувањето на токсиколошката анализа, што може да трае со недели. Последен пат оваа пракса била прекршена за време на истрагата на смртта на кралот на попот Мајкл Џексон. Во меѓувреме, американските медиуми бараат претпоставка дека Витни се удавила кога под влијание на алкохол и лекови заспала во кадата во хотелската соба. Наводно во нејзината соба се најдени шест шишенца со таблети, меѓу кои и "ксанакс", ...
| | веќе видена | слични

Откако пред два дена светот го потресе веста за смртта на светски познатата пејачка Витни Хјустон, не престануваат да се појавуваат информации за потенцијалните причини за нејзината смрт. Според најновите наоди, на семејството на Витни Хјустон му е соопштено дека пејачката починала од комбинацијата на анксиолитици и алкохол. Витни се напила "Xanax" и други препишани лекови во комбинација со поголема, овој пат и кобна доза на алкохол, пренесува интернет порталот "TMZ". Во нејзините бели дробови е пронајдена и помала количина на вода, но тоа не укажува на давење во када како што неодамна пренесуваа медиумите, наведувајќи го тоа како причина за смртта. "Обдукцијата е завршена и се чекаат резултатите од токсиколошките анализи", вели заменикот доктор за судска медицина Ед Винтер и додава дека тоа "би можело да потрае и осум недели". "Знам дека постојат извештаи дека Витни Хјустон умрела од давење или предозирање, но тие наводи јас не би ги коментирал се до добивањето на резултатите од токсиколошките анализи". ...
| | веќе видена | слични

Продажбата на албумите на пејачката Витни Хјустон (48) порасна од обете страни на Атлантикот по нејзината смрт во Лос Анџелес, пренесуваат американските медиуми. Изданието „Witney - Greatest hits“ во моментот е на второто место по продажба на интернет во САД и Велика Британија. Нејзините фанови бурно реагирале на друштевната мрежа Твитер кога цената на нејзините најголеми хитови на британскиот „Ај тјунс“ пораснала од 4.99 на 7.99 фунти. Во некои од коментарите се пишува дека новата цена е безобразна и укажува на алчност. „Ај тјунс“ и команијата „Сони мјузик“, која ја објавуваше музиката на Витни Хјустон, одбиле да го коментираат овој случај. Уште два албуми на починатата пејачка влегле на американската листа за најпродавани изданија, нејзиниот прв албум „Whitney Houston“ и музиката од филмот „Телохранител“. Познатата американска пејачка и актерка почина во саботата вечер во хотел во Лос анџелес на 48 години. Полицијата соопштила дека починала во својата соба во хотелот „Беверли Хилс“ кадешто била гост.
| | веќе видена | слични

Извор близок до семејството на починатата пејачка Витни Хјустон рекол дека семејството се сомнева дека пејачката се удавила во кадата, туку дека сметаат оти причина за нејзината смрт е конзумирање алкохол и лекови, пишува „ТМЗ“. Обдукцијата не пронашла многу вода во нејзините бели дробови. Кога слушнале што утврдила аутопсијата, заклучиле дека пејачката починала од преголема доза на лекот за смирување Ксанак, во комбинација со уште некои лекови и алкохол. Од тоа, претпоставуваат, се онесвестила и на крај починала и се лизнала во кадата, па главата ѝ завршила под вода. Според најновите информации, Витни во кадата ја пронашла нејзината тетка Мери Џонс, која ѝ помагала да се подготви за забавата на Клајв Дејвис. Витни отишла во купатилото и не излегла повеќе од половина час. Мери која во меѓувреме на креветот го спремала фустанот која требало да го облече за забавата, влегла во купатилото и ја затекнала Витни со главата под вода. Веднаш ја извлекла надвор и почнала да ја оживува, но тоа не помогнало. Во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Судските вештаци му соопштиле на семејството на Витни Хјустон, дека пејачката не се удавила во када, туку дека починала откако измешала неколку видови на лекови со алкохол, известува сајтот TMZ.com. На семејството му е соопштено дека Витни Хјустон се напила „ксанакс“, како и други лекарства кои ги добила на рецепт, заедно со кобна доза на алкохол. Во нејзините бели дробови е пронајдена мала количина на вода, што не укажува на давење во када, па се верува дека починала пред главата да и потоне во водата. Извори блиски до семејството за сајтот велат дека телото на Витни во кадата било пронајдено од нејзината тетка Мери Џонс. Таа го оставила вечерниот фустан во собата и излегла на половина час. Кога се вратила видела дека Витни Хјустон се уште не е излезена од купатилото, па ја извлекла од кадата и се обидела да ја оживее со вештачко дишење. Не се знае кога ќе биде објавен официјалниот извештај од обдукцијата, кој полицијата го држи во тајност за да не се попречува истрагата.
| | веќе видена | слични

Очекувано продажба на музиката што ја исполнуваше Витни Хјустон наголо се зголеми, откако во саботата беше објaвена веста за нејзината смрт Нејзиниот хит „I Will Always Love You“ во понеделникот стана прв според продажбата на iTunes, онлај продавницата на Apple. Албумот, пак, со најголемите хитови на Витни Хјустон е втор, веднаш зад албумот на Адел којашто во неделата навечер триумфираше на доделувањето на музичките награди Grammy, на чијашто церемонија требаше да настапи и починатата дива. Меѓу двестете најсимнувани песни од iTunes, името на Витни Хјустон се појавува 42 пати. На Amazon.com меѓу најдобро продаваните албуми покојната пејачка има десет од првите дваесет нумери. Витни Хјустон со ненаполнети 49-години почина во саботата во Лос Анџелес. Таа беше пронајдена во кадата од нејзиниот хотелски апартман во хотелот на Беверли Хилс.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина славната Витни Хјустон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: