Општината се уште не ги префрлила парите на “Осогово“, уплатата на котизацијата “виси“

06.07.2017 Се уште не се префрлени парите од општинскиот буџет што Управниот одбор на ФК “Осогово“ ги договори со првиот човек на Локалната самоуправа, а како финансиска помош за плаќање на котизацијата за учество во Втората лига. Рокот до кога треба да се плати сумата од околу 8 илјади евра на ФФМ е до 10 јули, а раководството на кочанскиот вторилигаш е во неизвесност дали ќе го испочитува терминот. Поради тоа луѓето од Управата на клубот дојдоа пред Општината со намера да се сретнат со градоначалникот Димитровски и да му укажат на итноста на потребата.
| | веќе видена | слични

Виснатите кабли и бандерите насред коловози се дел од комуналните проблеми од кои стравуваат граѓаните. Ваквите феномени ги има на неколку места во нашиот главен град, а граѓаните се согласуваат дека состојбата мора да се санира што поскоро за да не дојде до некаков несакан инцидент. Во таа насока размислуваат и надлежните, кои тврдат дека се запознаени со проблемот и прават напори овие проблеми да бидат санирани за да се гарантира безбедноста на жителите. Како што тврдат жители на општината Карпош, а се уверивме и самите ние, постојат неколку локации во градот каде што каблите за струја и бандерите претставуваат сериозна опасност за нив. Еден од проблемите е лоциран кај автобуската станица во близината на кампусот за Техничкиот факултет. Таму на самото место можеа да се забележат олабавени кабли што висат на помалку од два метра над пешачката патека. Граѓаните велат дека каблите претставуваат опасност како за нив така и за најмладите, кои не се свесни за опасноста што демне над нив.- Јас не знам што би ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од стар мебел, пластични кутии преполни со градежен шут оставени покрај контејнерите, расфрлано ѓубре, стара облека, електрични апарати, стари вц школки, кади... сето ова може да се забележи на различни локации во Општина Ѓорче Петров. Надлежните остро ја осудуваат некултурата на граѓаните во овој дел на градот и апелираат заедно да се погрижат за да живеат во почиста средина Во скопската населба Ѓорче Петров граѓаните како да заборавиле на културата. Како едвај да чекаат да се испразнат контејнерите и како под команда веднаш го „ надокнадуваат" она што општинската комунална служба и ЈП „ Комунална хигиена " предходно го подигнала. Во општината постојано се организираат акции за подигање на кабаст отпад, а општинските комуналци секојдневно имаат полни раце работа. Подигаат се и сешто. -Од стар мебел, пластични кутии преполни со градежен шут оставени покрај контејнерите, расфрлано ѓубре, стара облека, електрични апарати, стари вц школки, верувале или не дури и кади, искршени лавабоа и да не набројуваме затоа ...
| | веќе видена | слични

Здружението на граѓани Медиа Плус денеска на медиумски појадок ги соопшти резултатите од анкетата која граѓаните ја пополнуваа он-лајн во изминатиот период. Со ова, Здружението започна со активности во рамките на проектот за определување на граѓанските приоритети во пресрет на локалните избори.На прашалникот кој беше достапен на веб страницата на Медиа Плус граѓаните одговараа на прашања поврзани со надлежностите на делување на општината, при што се изјаснија за три приоритетни области. Според анкетата, граѓаните сметаат дека областите на кои локалната самоуправа треба приоритетно да работи се: улици и патишта, социјална и детска заштита и образование.Граѓаните се изјаснија дека локалната самоуправа во своите приоритети треба да ја стави обновата на улиците, но и изградбата на нови тротоари. Во однос на делот со социјална и детска заштита, тие одговорија дека локалната власт треба да го стави фокусот на изградба на дом за стари лица, инфраструктура за лица со попреченоси, како и сигурна куќа за жртви на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба со европратениците Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн го повторил ставот дека неговата партија не ...
сите 177 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 9 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 18 | | | веќе видена

На 20.09.2018 година во 22:05 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на улицата „Методија Шаторов Шарло“ пред угостителски објект ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Општината се уште не ги префрлила парите на “Осогово“, уплатата на котизацијата “виси“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: