Општината се уште не ги префрлила парите на “Осогово“, уплатата на котизацијата “виси“

06.07.2017 Се уште не се префрлени парите од општинскиот буџет што Управниот одбор на ФК “Осогово“ ги договори со првиот човек на Локалната самоуправа, а како финансиска помош за плаќање на котизацијата за учество во Втората лига. Рокот до кога треба да се плати сумата од околу 8 илјади евра на ФФМ е до 10 јули, а раководството на кочанскиот вторилигаш е во неизвесност дали ќе го испочитува терминот. Поради тоа луѓето од Управата на клубот дојдоа пред Општината со намера да се сретнат со градоначалникот Димитровски и да му укажат на итноста на потребата.
| | веќе видена | слични

Виснатите кабли и бандерите насред коловози се дел од комуналните проблеми од кои стравуваат граѓаните. Ваквите феномени ги има на неколку места во нашиот главен град, а граѓаните се согласуваат дека состојбата мора да се санира што поскоро за да не дојде до некаков несакан инцидент. Во таа насока размислуваат и надлежните, кои тврдат дека се запознаени со проблемот и прават напори овие проблеми да бидат санирани за да се гарантира безбедноста на жителите. Како што тврдат жители на општината Карпош, а се уверивме и самите ние, постојат неколку локации во градот каде што каблите за струја и бандерите претставуваат сериозна опасност за нив. Еден од проблемите е лоциран кај автобуската станица во близината на кампусот за Техничкиот факултет. Таму на самото место можеа да се забележат олабавени кабли што висат на помалку од два метра над пешачката патека. Граѓаните велат дека каблите претставуваат опасност како за нив така и за најмладите, кои не се свесни за опасноста што демне над нив.- Јас не знам што би ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од стар мебел, пластични кутии преполни со градежен шут оставени покрај контејнерите, расфрлано ѓубре, стара облека, електрични апарати, стари вц школки, кади... сето ова може да се забележи на различни локации во Општина Ѓорче Петров. Надлежните остро ја осудуваат некултурата на граѓаните во овој дел на градот и апелираат заедно да се погрижат за да живеат во почиста средина Во скопската населба Ѓорче Петров граѓаните како да заборавиле на културата. Како едвај да чекаат да се испразнат контејнерите и како под команда веднаш го „ надокнадуваат" она што општинската комунална служба и ЈП „ Комунална хигиена " предходно го подигнала. Во општината постојано се организираат акции за подигање на кабаст отпад, а општинските комуналци секојдневно имаат полни раце работа. Подигаат се и сешто. -Од стар мебел, пластични кутии преполни со градежен шут оставени покрај контејнерите, расфрлано ѓубре, стара облека, електрични апарати, стари вц школки, верувале или не дури и кади, искршени лавабоа и да не набројуваме затоа ...
| | веќе видена | слични

Здружението на граѓани Медиа Плус денеска на медиумски појадок ги соопшти резултатите од анкетата која граѓаните ја пополнуваа он-лајн во изминатиот период. Со ова, Здружението започна со активности во рамките на проектот за определување на граѓанските приоритети во пресрет на локалните избори.На прашалникот кој беше достапен на веб страницата на Медиа Плус граѓаните одговараа на прашања поврзани со надлежностите на делување на општината, при што се изјаснија за три приоритетни области. Според анкетата, граѓаните сметаат дека областите на кои локалната самоуправа треба приоритетно да работи се: улици и патишта, социјална и детска заштита и образование.Граѓаните се изјаснија дека локалната самоуправа во своите приоритети треба да ја стави обновата на улиците, но и изградбата на нови тротоари. Во однос на делот со социјална и детска заштита, тие одговорија дека локалната власт треба да го стави фокусот на изградба на дом за стари лица, инфраструктура за лица со попреченоси, како и сигурна куќа за жртви на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Општината се уште не ги префрлила парите на “Осогово“, уплатата на котизацијата “виси“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: