Висината на цунами што ја погоди Јапонија на 11-март, над 40 метри

2 копии

Височината на бранот цунами што го погоди североисточниот брег на јапонскиот остров Хоншу по катастрофалниот земјотрес од 11-ти март годинава, во некои области достигнала до 40,5 метри, пренесува јапонската телевизија NHK, повикувајќи се на тамошната Метеоролошка агенција Во текот на изминатата три месеца по трагедијата, јапонските научници постојано го разгледуваа своите процени за можната височина на плимниот бран којшто ги разори крајбрежните области во неколку километри во внатрешноста на копното. Научниците од јапонската Метеоролошка агенција, како и од другите истражувачки институти и центри, секојдневно испитувајќи ги остатоците од зградите во погодените области вршеа нови премерувања, со што овозможија да се реконструира барем приближно стравичната слика од трагичните настани од 11-ти март. Врз основа на најновите откритија, научниците утврдиле дека височината на цунамито кој го погоди градот Мијако во најмногу погодената префектура Ивате, достигнал 40,5 метри. Височината на бранот што се ...
| | веќе видена | слични

Височината на бранот цунами што го погоди североисточниот брег на јапонскиот остров Хоншу по катастрофалниот земјотрес од 11-ти март годинава, во некои области достигнала до 40,5 метри, пренесува јапонската телевизија НХК, повикувајќи се на тамошната Метеоролошка агенција. Во текот на изминатите три месеци по трагедијата, јапонските научници постојано ги разгледуваа своите проценки за можната височина на плимниот бран којшто ги разори крајбрежните области неколку километри во внатрешноста на копното. Научниците од јапонската Метеоролошка агенција, како и од другите истражувачки институти и центри, секојдневно испитувајќи ги остатоците од зградите во погодените области вршеа нови премерувања, со што овозможија да се реконструира барем приближно стравичната слика од трагичните настани од 11-ти март. Врз основа на најновите откритија, научниците утврдиле дека висината на цунамито што го погоди градот Мијако во најмногу погодената префектура Ивате, достигнал 40,5 метри. Висината на бранот што се урнал врз ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Висината на цунами што ја погоди Јапонија на 11-март, над 40 метри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: