Мала сипаница

Малата сипаница е многу често заболување кај малите деца од предучилишна возраст. Започнува со висока температура и болки по телото,течење на носот, кашлање, кивавица, воспаление на крајниците, а во слузницата на устата се јавуваат белчестосиви наслаги. По неколку дена се јавува сипка по телото и екстремитетите.Предизвикувач е вирус. Се пренесува најчесто директно од болен на здрав човек. Извор на заразате е секретот од носот и грлото,откинатите делови од сивобелчестите наслаги, Пренесувањето може да биде и индиректно, преку загадени предмети. Влезно место е слузницата на грлото, носот, коњуктивитите, раните на кожата.Најчесто заболуваат деца од 2 до 5 години ,а по прележувањето се здобиваат со траен имунитет.
| | веќе видена | слични

Кога станува збор за појава на вирусни брадавици кај децата најчесто станува збор за инфективно заболување Molluscum contagiosum кое лесно се пренесува преку директен контакт или интеректно ( пример преку бањање во иста када, базен, делење на иста облека и сл. ) Кај децата од седум годишна возраст симптомите на оваа инфекција започнуваат преку појава на светлоцрвен осип кој пред се се појавува на лицето а потоа се шири низ останатиот дел од телото. По одредено време, кожата станува сува и почнува да се лупи наместа формирајќи брадавици. Периодот на инкубацијата изнесува од 2-7 недели. Испакнатините се со млечна боја и со големина од зрно просо па се до зрно леблебија Најчесто зафатени се одредени делови на телото како што се лицето, очните капаци, вратот и пазувите. Ако се притисне една ваква брадавица од неа ќе истече жолтеникава течност составена од вирусни и епителни елементи. Кај поголемиот дел од децата брадавиците се повлекуваат сами од себе. Времето и начинот на повлекување е различно од дете до дете, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 252 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 124 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мала сипаница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: