Опасност: Нов вирус ќе ви го заклучи компјутерот и ќе мора да платите 300 долари

Опасност: Нов вирус ќе ви го заклучи компјутерот и ќе мора да платите 300 долари Вирусите, како и штетниците какви што се „spyware“ или „malware“ од корисниците на компјутери бараат да платат откупнина за „ослободување“ и тој тренд не е некоја новина, но последниот штетник од овој вид се шири со неверојатна брзина и од многу места доаѓаат предупредувања за него. Најновата закана на корисниците на Виндоус (Windows) која им доаѓа во облик на тројанец е „CryptoLocker“ кој е исклучително агресивен. Освен што на сопствениците на компјутери им бара поголем износ за ослободување на сметачот, тој за тоа сега им дава и исклучително кус временски рок. Ако по некој случај го соберете CryptoLocker тој ќе ви шифрира личните податоци и датотеката и ќе ви го оневозможи пристапот кон нив. Ќе ви даде рок од 96 часа да платите 300 долари, или во спротиво сите заклучени податоци ќе ви бидат неповратно избришани. Тројанецот се шири со пораки на електронска пошта и тоа најчесто во облик на известувања од UPS или FedEx и тоа ...
| | веќе видена | слични

Лондон, 5 јануари - Вирусот CryptoLocker ги заклучува сите податоци и датотеки во вашиот компјутер, по што добивате период од 96 часа да остварите уплата од 300 долари за нивно одклучување. Во случај тоа да не го сторите, сите ваши податоци ќе бидат избришани. CryptoLocker се шири преку мејл. Доколку не саката да платите, единствена опција ви е да го форматирате целиот компјутер, со што ќе ги изгубите сите ваши податоци. Како да се заштите? Едноставно не ги отворајте непознатите мејл пораки и од луѓе што не ги знаете. Најчесто вирусот е маскиран во pdf атачмент во мајл од лажен FedEx или UPS акаунт. Дополнително може да се заштитите ако редовно го апдејтирате вашиот Windows оперативен систем, како и антивирусните програми и правете бекап на вашите фотографии и документи.
| | веќе видена | слични

Корисниците на Windows треба да внимаваат на нова закана во форма на тројанец „CryptoLocker“ кој е исклучително опасен и кој на корисниците во рок од 96 часа им бара 300 евра за да им го отклучи компјутерот и да им ги врати превземените податоци. Во случај тоа да не го сторите, сите ваши податоци ќе бидат избришани. CryptoLocker се шири преку мејл, а најчесто се работи за UPS или FedEx кој доаѓа во PDF формат. Секако, вирусот поради самата порака е најопасен за корисниците во САД, но треба да се предупредат и домашните корисници и сопствениците на Windows во верзиите 8, 7, Vista и XP. Апдејтувајте ги антивирусните програми и не отворајте мејлови од непознати.
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од бомбашите самоубијци, пред стравичниот напад во Шри Ланка бил уапсен, па пуштен, изјави портпаролот на владата на Шри Ланка, за „Си-ен-ен“.Илхам Ахмед ...
сите 499 | | | веќе видена

Речиси 170 милиони деца во светот ја немаат примено првата вакцина против сипаници, според податоци за периодот 2010-2017 година, соопшти УНИЦЕФ. Од нив ...
сите 158 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 256 | | | веќе видена

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун користи свој личен оклопен воз за патувања во други земји.Возот го наследил од татко му, кој со него патувал во Кина и ...
сите 152 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 226 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опасност: Нов вирус ќе ви го заклучи компјутерот и ќе мора да платите 300 долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: