Груевски во Битола ќе објави датум за избори?

Нова изборна програма, евентуални кандидати за носители на избирачки листи, а можеби и датум за предвремени парламентарни избори - кои од овие прашања ќе бидат отворени и затворени на конгресот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, кој викендов треба да се одржи во градот под Пелистер? Шестотини вмровски делегати ќе го реизберат премиерот Никола Груевски за лидер на ВМРО-ДПМНЕ во наредните 4 години, речиси немаат дилеми во најголемата владејачка партија во пресрет на 14-от партиски конгрес, кој под мотото „Вистината секогаш победува“ викендов треба да се одржи во Битола. Како што информираат од таму, се очекува свечениот дел од конгресот да се отвори точно напладне во Домот на културата. Веднаш потоа треба да се одржи коктел во хотелот „Епинал“, по што ќе почне работниот дел на највисокиот партиски орган, кој ќе биде затворен за јавноста. - В недела следува изборот на претседател на партијата, а по тоа е обраќањето на претседателот - велат од ВМРО-ДПМНЕ. Покрај тоа што ќе се разгледуваат и ќе се усвојуваат ...
| | веќе видена | слични

ЕДИТОРИЈАЛ Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ покажа дека оваа партија и нејзината елита на чело со лидерот Никола Груевски, во петтата година од владеењето живеат во виртуелна реалност. И по еден цел мандат управување со земјата, Груевски говори како да е на самиот старт на власта. Неговите говори се' уште се исполнети со себепофалби и достигнувања што не ги видел никој или, пак, со ветувања за нови дострели. Како да сме држава што не ја тангираат економски проблеми и која не е пред социјална експлозија, па владејачката партија се грижи во своите конгресни резолуции да даде дефиниција на бракот, а не дефиниција на егзистенцијалното преживување. ВМРО-ДПМНЕ на највисоко место во своите конгресни одлуки покажа цврста определеност дека брак може да склучуваат само маж и жена. Како во Македонија да има пораст на истополови бракови, па Владата мора да реагира. И какви се тие конгресни обраќања на старо-новиот лидер, во кои речиси половина од нивната содржина троши на политичкиот ривал Бранко Црвенковски. Толку ли нема ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Како што и се очекуваше, премиерот Никола Груевски во неделата (6-ти март) беше реизбран за водач на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, на конгресот на партијата во Битола. Единствен кандидат во трката, тој ќе отслужува трет четиригодишен мандат на чело на партијата. (МИА, А1, Макфакс, Сител - 06/03/11)
| | веќе видена | слични

Шефот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, во друштво на вицепремиерот Зоран Ставревски, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и првата полицајка Гордана Јанкуловска се забавувале во „Расчекор“, познат битолски клуб. Развој на економијата, односно зголемување на обемот на странски инвестиции и бројот на работни места. Бескомпромисна борба против организираниот криминал и корупцијата и по цена на конфликт со „големи“ моќници. Вложување во образованието, бидејќи тоа е единствена шанса за напредок на држава како Македонија, која нема излез на море и пристап до рудни богатства, нафта и гас. Влез во Европската унија (ЕУ) и во НАТО преку решение за името, кое ќе го верификуваат граѓаните на референдум и на крајот подобрување на меѓуетничките односи. Кон реализација на овие предизвици се заложи премиерот Никола Груевски, откако вкупно 639 делегати му доверија трет четиригодишен мандат на чело на ВМРО-ДПМНЕ, како единствен кандидат за оваа позиција на 14-от партиски ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Довербата која ми ја дадовте да ја водам партијата во следните четири години ја чувствувам како вреднување на вложениот труд во минатото, но и како голема обврска да ги продолжам политиките и проектите што ги водевме и кои даваат резултати, но и да ги подобриме оние политики кои предизвикаа грешки. Како партија на власт ние мораме да останеме целосно посветени на напредокот на Македонија, на подобрување на квалитетот на животот на граѓаните и остварување на зацртаната стратегија и програма. Со овие зборови претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се заблагодари за довербата која едногласно му ја доверија 609 делегати на 14. конгрес на партијата која ќе ја води следните четири години. Тој подвлече дека во претстојниот период клучно поле на кое треба да се работи е развојот на Македонија, реформите особено во правосудниот систем и остварување на стратешките цели на државата, членството во ЕУ и НАТО и борбата против криминалот и корупцијата, за која рече, дека никогаш нема да запре, туку треба постојано ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ајде Бранко, излези на избори, не се криј, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по неговиот повторен избор на челната позиција на партијата ПО КОНГРЕСОТ НА ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски повторно е избран за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. На 14-от конгрес на партијата, одржан викендов во Битола, Груевски беше речиси едногласно избран. Од 639 присутни делегати, 609 гласаа за, а едно ливче беше неважечко. Груевски немаше противкандидат за лидерската позиција во партијата. Со скандирање, делегатите во Битола го поздравија неговиот трет мандат, а стариот претседател со нов мандат во своето постизборно обраќање поентираше со веќе познатите определби. Пет стратегиски приоритети најави Груевски за својот следен мандат - економија, борба против криминалот и корупцијата, реформи во праводсудниот систем, вложувања во образованието, а како врвен приоритет евроатлантските интеграции и решавање на спорот за името. - На патот за ЕУ и НАТО имаме една пречка, а тоа е проблемот со името. На овој проблем ќе ...
| | веќе видена | слични

Со френетичен аплауз, 639 делегати го поздравија новиот четиригодишен мандат на Никола Груевски, кој беше единствен кандидат за лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ на вчерашниот 14. конгрес на партијата во Битола. Од Битола, Груевски, непосредно пред официјалното почнување на кампањата за предвремени парламентарни избори, најави дека, заедно со сопартијците, уште од денеска тргнува во обиколка на сите села и градови низ земјава за да побара од граѓаните поддршка и за нов премиерски мандат. Иако имаше најави дека е можно во последен момент да се пријави противкандидат што барем декларативно би му се спротивставил на Груевски, тоа, сепак, не се случи. Гордана Јанкуловска во името на извршниот комитет на партијата, по повод верскиот празник Прочка, побара прошка од делегатите и од симпатизерите за, како што рече, несвесните грешки што ги направиле. Полчасовниот говор Груевски го посвети на својот најголем политички противник Бранко Црвенковски, како и на борбата против корупцијата за која, како што рече, има многу ...
| | веќе видена | слични

Овации кон лидерот, детален отчет за достигнувањата на Владата и на ВМРО-ДПМНЕ и ново предизборно бодрење - се дел од атмосферата на конгресот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ што се одржа во изминатиот викенд во Битола, под мотото „Вистината секогаш победува“. Единствената новост што произлезе од овој конгрес е реизборот по трет пат на премиерот и партиски шеф, Никола Груевски, за лидер. Донесени се и четири конгресни резолуции: за економски развој, членство во НАТО и во ЕУ, борбата против корупцијата и за образованието. Во сите четири резолуции ВМРО-ДПМНЕ го задржува досегашниот курс, но посебно се истакнуваат формулациите за „патриотизмот и љубовта кон татковината“ и за бракот за кој децидно се вели дека е "„заедница исклучиво меѓу маж и жена“. Во однос на спорот за името, кој се најде само на маргините на конгресот и во резолуциите, попатно е спомната формулацијата дека „идентитетот им припаѓа на поединците и на граѓаните“ и дека е „апсурдно во 21 век да се одрекува правото на идентитет на еден цел народ“. ...
| | веќе видена | слични

Никола Груевски без ниту еден глас против третпат е избран за претседател на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а партијата останува на зацртаниот курс и во наредниот четиригодишен период . На 14-тиот партиски конгрес, во Битола, од 639 присутни делегати, во гласањето учествувале 610 од кои 609 биле „за“, а едно ливче било неважечко. Заблагодарувајќи се на добиената поддршка Груевски директно му се обрати на најголемиот ривал, лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, повикувајќи го на изборно соочување и повторувајќи дека „никој нема право да ја држи Македонија во заложништво“. Или ќе победи хохштаплерајот или правната држава и институциите на државата, порача Груевски. - Ние го избравме патот на реформите, модернизацијата и Европа и на тој пат не постојат несовладливи пречки. Народот нека одлучи во каква Македонија сака да живее, во реформска или транзициска, Македонија во која политичарите ги исполнуваат ветувањата или не. Ние сме подготвени за новиот предизвик. Ние ќе победиме, Македонија ќе победи - рече тој. ...
| | веќе видена | слични

Како партија на власт ние мораме да останеме целосно посветени на напредокот на Македонија, на подобрување на квалитетот на животот на граѓаните и остварување на зацртаната стратегија и програма. Со овие зборови претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски се заблагодари за довербата која едногласно му ја доверија 609 делегати на 14. конгрес на партијата која ќе ја води следните четири години. Тој подвлече дека во претстојниот период клучно поле на кое треба да се работи е развојот на Македонија, реформите особено во правосудниот систем и остварување на стратешките цели на државата, членството во ЕУ и НАТО и борбата против криминалот и корупцијата, за која рече, дека никогаш нема да запре, туку треба постојано да напредува. - Развојот на економијата, привлекувањето инвестиции и отворањето на нови работни места ќе биде нешто на што мораме да останеме силно фокусирани. Сега кога светската криза почна да олабавува ние мораме да ги направиме сите наши напори земјата да ја вратиме на старите патеки на висок ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски во Битола ќе објави датум за избори?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: