Виножито блесна над Скопје


По обилните дождови кои стивнаа утрово, можевме да забележиме и по некој сончев зрак. Сето тоа придонесе за појава на виножито на небото во главниот град.Погледнете во галеријата:
| | веќе видена | слични
2 копии

Виножито, кое траело речиси девет часа на небото над тајванскиот главен град Тајпеј, го собори досегашниот Гинисов рекорд на британската област Јоркшир, регистриран на 14 март 1994 година. Истражувачите од Одделението за прочучување на атмосферата при Универзитетот за кинеска култура во Тајпеј, забележале дека виножитото траело од 6:57 до 15:55, односно цели осум часа и 58 минути. Претходното рекордно виножито беше во Гинисовата книга повеќе од 23 години и тогаш траело шест часа. Професорот од тајванското Одделение, Чоу Кун-хсуан и неговиот тим го фотографирале виножитото илјадници пати, како доказ при пријавувањето на новиот Гинисов рекорд.
| | веќе видена | слични

Професор во Тајван тврди дека го посведочил најдолгото досега виножито, кое можело да се види речиси девет часови, и планира да го предложи за нов светски рекорд. Виножитото траело осум часа и 58 минути во планините во близина на тајванскиот главен град Тајпеј, според Чу Кун-хсуан, професор на Универзитетот за кинеска култура. Чу, заедно со својот колега Лиу Чинг-хуанг, ја документирале појавата на виножитото кое се појавило на 30-ти ноември, ангажирајќи ги студентите да го сликаат од секој агол. Професорите првично го набљудувале виножитото за да тестираат теорија дека зраците се намалуваат како што изминува времето. „Беше неверојатно… Беше како дар од небото… Тоа е толку ретко“, изјави Чу. „Кога го надминавме претходниот рекорд откако поминавме 6 часа, едвај можев да седнам да јадам. Бев толку возбуден“. Професорите набљудувале четири одвиени виножита за време на деветчасовниот период, во истовреме фотографирајќи ги во една рамка. Претходниот ден, виножито се појавило во близина на кампусот кое траело шест ...
| | веќе видена | слични

Виножито, кое траело речиси цели девет часа, било забележано на небото над тајванската престолнина Тајпеј. Научници од одделението за атмосферска наука на Универзитетот за кинеска култура во Тајпеј, забележале дека виножитото траело од 6 и 57 до 15 часот и 55 минути, односно полни 8 часа и 58 минути. Ако овие податоци се потврдат, ќе биде срушен претходниот светски рекорд за најдолготрајно виножито забележано во Јоркшир во Англија, во 1994 година, кога траело 6 часа.
| | веќе видена | слични

Виножито кое траело скоро цели девет часа.  Студентите и професорите од Универзитето за кинеска култура во Тајпеј во Тајван имале  можност да видат виножито кое траело рекордни девет часа. Посматрањето и анализата на фотографиите и видеата покажало дека виножитото траело од 06 -57 до 15-55 часот , или вкупно 8 часа и 58 минути. Овие податоци зборуваат дека станува збор за најдолготрајното виножито кое некогаш е забележано, претходно најдолготрајното виножито е забележано во Јоркшир во Англија на 14 март 1994 година , кое траело шест часа, е наведено во Гинисовата книга на рекорди. 
| | веќе видена | слични
4 копии

Професори и студенти на кинескиот Универзитет за култура минатата недела во планините во Тајпеј беа сведоци на виножито што траеше рекордни девет часа. „Беше неверојатно… Се чувствуваше како подарок од небото… Тоа е толку ретко!“, рече Чоу Кун-хуан, професор во одделот за атмосферски науки при Универзитетот. Професорите Чу и Лиу Чинг-Хуанг, заедно со студентите од одделот и кампусот, го документираа виножитото. Нивните забелешки, фотографии и видеоснимки покажаа дека виножитото траело од 6.57 до 15.55 – осум часа и 58 минути. Ако биде потврдено, тоа ќе го надмине претходниот рекорд за најдолготрајно виножито поставено во Ветерби во Јоркшир, Англија, на 14 март 1994 година, кое траело шест часа, од 9 до 15 часот, според Гинисовата книга на рекордите. Според веб-страницата на Гинис, виножито обично трае многу помалку од еден час.
| | веќе видена | слични

На небото над Тајпеј, главниот град на Тајван, се појави виножито, кое остана цели девет часа, соопшти Кун-Суан Мешана, професор по атмосферски науки од локалниот универзитет. Тој тврди дека ова е најдолгиот лак забележан од 7 часот претпладне до 16 часот попладне на 30 ноември. Експертот објаснува дека лакот стоел толку долго на небото поради монсуните над Северен Тајван. За првпат виножитото е забележано уште на 27 ноември каде се задржало нешто помалку од 6 часа. Три дена подоцна, на истото место виножитото се појавило уште утрината и стоело над градот рекордни 9 часа. Фотографиите направени од страна на професорот Чоу го покажуваат лакот над кампусот на универзитетот од 06:57 до 15:55 часот.
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на невообичаено топла воздушна маса која продира од јужните географски широчини, во текот на новата недела ќе имаме стабилно, суво и сончево ...
сите 253 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 103 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Др. Гордана Силјановска – Давкова е редовен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ по уставно право и политички систем.Силјановска беше министер без ...
сите 162 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Виножито блесна над Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: