Торо Росо раскинува со Ферари?

Германскиот весник Шпорт Билд сугерира дека следните денови ќе се објави договорот меѓу Рено и Торо Росо, со кој и втората екипата на Ред Бул ќе ги откаже услугите на ергелата од Маранело. Според сторијата ова ќе се случи на крај од викендот во Монако, а ќе значи многу голема доверба на компанијата за енергетски пијалоци во турбо моторот што Французите го подготвуваат за 2014 година. Колку и да е ризично како потег да се имаат две екипи со исти мотори, истовремено тоа е потег кој овозможува дел од техничкото знаење на едниот или другиот тим да се пренесе полесно. Се очекува дека Ферари ќе остане снабдувач на мотори во Заубер, но постои опција тие да им понудат свои мотори и на екипата Марусија. Шпекулациите кои циркулираат во други медиуми, укажуваат дека Ферари е поефтин од Рено, но за возврат бара „согласност“ околу техничките прашања и носење на нови правила, што на Ред Бул повеќе не му конвенира откако со италијанскиот тим влегоа во дуел за некои прашања, од типот на пневматиците на Пирели.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата Вилијамс е во незавидна ситуација со влошени резултати откако во 2005-та година го раскина бракот со БМВ, но сега се засилија шпекулациите дека тие од 2014-та година ќе склучат договор за користење на моторите на Мерцедес. Минатава декада, по БМВ тие користеа мотори на Тојота, Косворт и сега на Рено, но со промената на правилата од осум-цилиндрични атмосферски агрегати на шест-цилиндрични турбо мотори се создаваат услови за прегрупирање на екипите и снабдувачите. Во светло на најавеното селење на Мекларен во таборот на Хонда, се ослободува едно место во деловниот круг на германската компанија. Дополнително, медиумите шпекулираат дека моторите на Рено ќе бидат најскапи на пазарот во 2014-та година, со цена во рангот на 20 милиони долари, додека Мерцедес и Ферари се меѓу поевтините опции. - Одлуката е донесена и ќе биде соопштена викендов. - тврди швајцарскиот весник Блик, а слична сторија објави и германскиот магазин Ауто, мотор унд шпорт. Акционерот на Вилијамс, како и донеодамнешен извршен менаџер, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 88 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 253 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Торо Росо раскинува со Ферари?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: