Виктор Филиповски награден како најдобар млад џез-музичар од „Катар ервејс“


6 копии

Признанието Golden Oryx, што за достигнувања на полето на културата го доделува „Катар ервејс“, годинава му беше врачено на Виктор Филиповски, којшто изминатиов период се истакна како тапанар на повеќе состави. Авиокомпанијата, која што е поддржувач на Скопскиот џез-фестивал, во рамки на годинашното издание на манифестацијата го прогласи Филиповски за најдобар млад џез-музичар во Македонија. „Катар ервејс“ е интернационална компанија, меѓу другото, годинава прогласена за најдобар авиопревозник во светот, меѓутоа, таа со гордост помага и на низа локални иницијативи, кои што ја збогатуваат нашата глобална заедница. Се надеваме дека оваа награда ќе му даде дополнителен поттик на Виктор, да продолжи по одличната патека како и досега, но и дека ќе инспирира нови генерации џез-музичари во Македонија – изјави Алтај Шабан, комерцијален директор на канцеларијата на „Катар ервејс“ во Скопје. Виктор Филиповски е дипломец на џез-отсекот на музичката академија при факултетот „Гоце Делчев” во Штип. На истата институција ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поп пејачот и поранешен Амбасадор на „Дурекс“ Виктор Апостоловски, по подолга пауза повторно се враќа на македонската музичка сцена. Но овој пат, со различен музички стил, од оној кој предходно го пееше на домашната сцена. Апостоловски сними и ново видео кое го промовирташе на Јутјуб каналот. Слушајте го новото издание на МАК СЦЕНА во четврток со Виктор Апостоловски. [embed]https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=RrG2kF_roX4[/embed]
| | веќе видена | слични

Продукцијата „Пасворд“, и оваа година во рамките на неделата на „Таксират“ ќе ја организира меѓународната музичка конференција „Пин“ и шоукејс-фестивал (претставување нови музички групи). Конференцијата ќе се одржува од 30 ноември до 2 декември во Младинскиот културен центар во Скопје.Покрај дневната панел-програма, која ќе биде објавена наскоро, ноќите на „Пин“ и оваа година се резервирани за концертите на актуелните нови имиња на меѓународната музичка сцена, но и артистите, кои музичката критика и музичките професионалци ги вбројуваат во најпотенцијалните нови главни изведувачи на светските фестивали.- Со интензивна панел-програма, голем број гости, експерти од европската музичка индустрија и музички концерти, продолжува почнатата иницијатива за актуализирање и развој на музичката сцена кај нас. Годинава заедно и со нашите пријатели од фестивалот за електронска музика „Десонанз“, за време на конференцијата „Пин“ повторно го трасираме Скопје како европски епицентар за размена на напредни идеи и знаења од ...
| | веќе видена | слични

Авиокомпанијата, што е поддржувач на Скопскиот џез-фестивал, во рамки на годинашното издание на манифестацијата. го прогласи Филиповски за најдобар млад џез-музичар во Македонија. Алтај Шабан, комерцијален директор на канцеларијата на „Катар ервејс“ во Скопје му го врачи признанието на Виктор Филиповски - „Катар ервејс“ е интернационална компанија, меѓу другото, годинава прогласена за најдобар авиопревозник во светот, меѓутоа, таа со гордост помага и на низа локални иницијативи, што ја збогатуваат нашата глобална заедница. Се надеваме дека оваа награда ќе му даде дополнителен поттик на Виктор, да продолжи по одличната патека како и досега, но и дека ќе инспирира нови генерации џез-музичари во Македонија, изјави Алтај Шабан, комерцијален директор на канцеларијата на „Катар ервејс“ во Скопје. Филиповски е дипломец на џез-отсекот на музичката академија при факултетот „Гоце Делчев” во Штип. На истата институција во моментов е магистерски кандидат, но и најмлад инструктор вклучен во наставата по џез-тапани. ...
| | веќе видена | слични

Признанието Golden Oryx, што „Катар ервејс“ го доделува за достигнувања на полето на културата, годинава го доби Виктор Филиповски. „Се надеваме дека оваа награда ќе му даде дополнителен поттик на Виктор да продолжи по одличната патека како и досега, но и дека ќе инспирира нови генерации џез-музичари во Македонија,“ изјави Алтај Шабан, директор на канцеларијата на „Катар ервејс“ во Скопје. Виктор Филиповски е дипломец на отсекот џез на музичката академија на факултетот „Гоце Делчев” во Штип. Тој е најмлад инструктор вклучен во наставата по џез-тапани. Изминативе години е особено активен на македонската музичка сцена како тапанар во голем број состави. Тој свирел на албумите на „Фирс“, „Проект Орфеус“ и „Барбарела“, а редовно настапува со искусни домашни и регионални џез-имиња, меѓу кои Васил Хаџиманов и Тони Китановски.
| | веќе видена | слични

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 213 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 290 | | | веќе видена

Синоќешното апсење на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и азилот на екс премиерот Никола Груевски остануваат во фокусот на вниманието. Судскиот известувач ...
сите 186 | | | веќе видена

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е заснована врз ...
сите 332 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Виктор Филиповски награден како најдобар млад џез-музичар од „Катар ервејс“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: