5 методи кој ја враќаат надежта за бебе

Благодарение на асистираната репродукција, до сега во светот се родени околу три и пол милиони бебиња. Од 1978 година, кога е направено првото ин витро оплодување и е родена Лујза Браун, до денеска е очигледен огромен напредок на овие техники. Асистираната репродукција се дефинира како „спојување на јајце клетка и сперматозоид со наjдобар квалитет и трансфер на најдобриот ембрион во матката на жената.“ Изборот на ембрион и негов трансфер во матката е процедура која бара добар тим и тимска работа. Д-р Слободан Лазаревски, шеф на Одделот за асистирана репродукција, во продолжение ги објаснува 5-те методи и фактори кои ги зголемуваат шансите за успешно ин витро.
| | веќе видена | слични

Викиликс објавија нова порција тајни документи на ЦИА. Овој пат темата е за следење на видеоканали , Документите се Упатство за корисникот на проектот CoachPotato на ЦИА . CouchPotato е алатка за прибирање на видео канали RTSP / H.264. Тој обезбедува можноста за собирање на протокот како видео датотека (AVI) или за снимање на фотографии (JPG) од кадри од каналот, кои имаат значителна промена од претходно направените рамки. Програмата користи ffmpeg за видео и слика кодирање и декодирање , како и RTSP конекција. CouchPotato се потпира на тоа дека се започна во компатибилен подигнувачот ICE v3 Fire and Collect.
| | веќе видена | слични

Двајцата психолози, кои наводно се одговорни за развојот на контроверзните методи на испрашување на ЦИА, ќе одговараат во септември пред судот во американската сојузна држава Вашингтон. Обвинението против нив го поднела организацијата за граѓански права ACLU во име на тројцата уапсени кои ЦИА ги испрашувала по терористичкиот напад на 11-ти септември во 2001-ва година. На психолозите Џејмс Мичел и Брус Џесен им се става товарот на одговорност за злоупотреба на овие луѓе за време на нивниот престој во казнената институција на ЦИА. Како што се наведува во документот, еден од нив починал во ноември 2002-ра година, по повеќенеделните "брутални тортури" како резултат од хипотермија. Другите двајца осомничени биле пуштени на слобода неколку години подоцна. Одлуката на федералниот судија во Вашингтон значи пораз на американската влада, која се обидувала да го спречи судењето - со образложение дека чувствителните прашања за националната безбедност треба да се чуваат во тајност. Разузнавачката агенција на САД ги ...
| | веќе видена | слични

09.08.2017 Методи Митев од Кочани повторно со хуманитарни акции и забави со цел собирање средства за операцијата во Кина која што треба да му овозможи да застане на нозе. На 18 август за негова помош ќе биде организирана хуманитарна забава во дискотеката Аква со почеток во 23.00 часот на која ќе настапа познати пејачи и групи. - Сакам повторно да истакнам дека тешко ми оди собирањето на парите за операцијата. Болеста ми се шири и на рацете, често се онесвестувам и состојбата ми се влошува. Затоа ги молам сите хумани граѓани на 18 август повторно да ја покажат својата хуманост и да донираат за мене.
| | веќе видена | слични

Што постигна операцијата под покровителство на ЦИА за помагање на бунтовниците во Сирија? Чудно, но најсериозна последица е тоа што можеби ја поттикна Русија да ја отпочне воената интервенција во 2015 година, која го спаси сирискиот претседател Башар Асад – т.е. го постигна токму спротивното, од она кон кое целеше програмата. Сирија додаде ново поглавје во ѕвездената историја на паравоените дејствија на ЦИА. Напорите почнаа со достојна цел, да му се даде на претседателот можност за индиректни воените дејствија во Сирија, но таквите чекори доведоа до хаос, во кој бунтовниците се почувствуваа „прелажани и напуштени“ од ветувањето за помош од САД, која едноставно исчезна откакоо политичките втришта почнаа да дуваат во друга насока. Еден од лидерите н сириската опозиција ја потенцира опасноста, која ги демнее како резултат од дејствијата на ЦИА: Групите, кои одлучија да работат со САД, уште тогаш станаа цел на екстремистите, но сега тие воопшто немаат како да се заштитат од нив. Стопирањето на програмата за ...
| | веќе видена | слични

Во новата епизода од Волт 7 серијалот од протечени документи на ЦИА, Викиликс објавува за Дамбо програмата, чија намена е вклучување и гасење на камери и микрофони на кој било Виндоус компјутер, и корумпирање веќе снимени видеа. Технологијата наводно е наменета за Групата за физички пристап, посебен оддел во рамките на Центарот за сајбер разузнавање на ЦИА. Во описот се објаснува дека Дамбо може да идентификува, контролира и манипулира системи за мониторирање и детекција кои се поврзани на компјутер што користи Микрософт Виндоус. Под ова се опфаќаат и уреди кои безжично (блутут или ви-фи) се поврзани со компјутерот. Во целата работа малку смирува тоа што програмата (барем во откриената верзија) не може да се активира преку интернет, туку работи само "директно преку УСБ драјв". Според протечените документи на ЦИА, УСБ-то мора цело време да е во компјутерот за Дамбо да функционира. Првото спомнување на Дамбо е од 2012. "Упатство за користење од јуни 2015 ја објаснува способноста на Дамбо да гаси микрофони, да ...
| | веќе видена | слични

Останато

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 202 | | | веќе видена

Британската премиерка, Тереза ​​Меј изјави дека длабоко жали за својата одлука да побара од ЕУ одложување на Брегзит и истовремено ги повика пратениците, кои ...
сите 217 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Тони Менкиновски, кој ја предводи групата на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека имаат забелешки на 120 страници, но оти има простор за договор. Владиниот портпарол Миле ...
сите 203 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 207 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

5 методи кој ја враќаат надежта за бебе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: